ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2012-05-29


XXX Jubileuszowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych

 

Jubileuszowy Przegląd Zespołów Regionalnych,
Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych
im. J. Cierniaka „KRAKOWSKI WIANEK”
w Szczurowej

Jak co roku w ostatni wekeend szczurowski park stał się enklawą tradycji i folkloru. Był to szczególny "Wianek", ponieważ odbył się już  po raz trzydziesty. Rozpoczął się późnym popołudniem w piątek, po przywitaniu gości, jury i publiczności przez współorganizatorów: Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej oraz Starostwa Powiatowego w Brzesku, konferansjer; niezawodny Stanisław Gurgul, który także od wielu lat kojarzony jest z szczurowskim wiankiem; zaprosił pierwszych uczestników na scenę.


W czasie festynu można było skorzystać z produktów regionalnych przygotowanych w ramach Targów Produktów. Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia i producenci prezentowali swoje potrawy, rękodzieła, artykuły promocyjne.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali moc atrakcji: zjeżdżalnie wraz z parkiem zabaw, zajęcia animacyjne z dziećmi - klauni, malowanie twarzy, salon tatuażu, warsztaty gry na afrykańskich bębnach. Tą częścią imprezy zajęła się firma Biznes i Turystyka z Brzeska oraz grupa animacyjna Fire&Drums, która oprócz niedzielnych atrakcji zaprezentowała też w sobotni wieczór  pokaz akrobacyjno-żąglerski z ogniem. Grupa Fire&Drums z powodzeniem działa już od półtora roku w GCKCziS w Szczurowej, a ich trenerką i inicjatorką jest Anita Srebro.

W trakcie występów na scenie można było skorzystać z potraw przygotowanych przez firmę cateringową Biznes i Turystyka z Brzeska.

W finałowej części "Krakowskiego Wianka" wystąpił Zespół Góralski "ZBÓJE" , który zaprezentował wiązankę folkowych utworów. 

Tuż po rozdaniu nagród i trofeów nad dworem Kepińskich rozbłysły fajerwerki, które podkreśliły piękny jubileusz i zakończyły imprezę w pięknym stylu.


Zapraszamy na
WIDEOREPORTAŻE Z XXX JUBILEUSZU Przegląd Zespołów Regionalnych,
Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. J. Cierniaka
„KRAKOWSKI WIANEK”


(aby uruchomić kliknij na obrazek)


PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Artystycznej
XXX Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych
im. J. Cierniaka KRAKOWSKI WIANEK
Szczurowa, 25 – 27 maja 2012 r.


Komisja Artystyczna w składzie:
1. Aleksandra SZURMIAK – BOGUCKA – etnomuzykolog z Krakowa (przewodnicząca)
2. Janina KALICIŃSKA - etnochoreograf z Krakowa
3. Wiesława HAZUKA - choreograf z Tarnowa
4. Jadwiga ADAMCZYK - muzyk z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
5. Benedykt KAFEL - etnograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu


Po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 17. zespołów regionalnych (14 dorosłych, 3 młodzieżowe)w tym: 5. zespołów prezentujących formy autentyczne, 12. zespołów prezentujących formy artystycznie opracowane, 12. kapel ludowych, 29. grup śpiewaczych, 11. solistów-instrumentalistów oraz 1. mistrza i 4. uczniów z 9 powiatów województwa małopolskiego tj. bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, dębickiego, krakowskiego, olkuskiego, tarnowskiego, wielickiego postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
 

W KATEGORII: ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY AUTENTYCZNE

NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1 300 zł otrzymuje:
Zespół Folklorystyczny GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski

dwa równorzędne I MIEJCA oraz nagrody pieniężne w wysokości po 1 200 zł każda otrzymują:
Zespół Regionalny MOGILANIE z Mogilan, gm. Mogilany, pow. krakowski
Zespół Folklorystyczny OTFINOWIANIE z Otfinowa, gm. Żabno, pow. tarnowski


II MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 900 zł otrzymuje:
Zespół Regionalny PORĄBCOKI z Porąbki Uszewskiej, gm. Dębno, pow. brzeski

III MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł otrzymuje:
Zespół Folklorystyczny BISKUPIANIE z Biskupic Radłowskich, gm. Radłów, pow. tarnowski
 

W KATEGORII: DOROSŁYCH ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY ARTYSTYCZNIE OPRACOWANE
I-go MIEJSCA nie przyznano


trzy równorzędne II MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 800 zł każda otrzymują:
Zespół Pieśni i Tańca ZAGÓRZANIE z Zagórza, gm. Niepołomice, pow. wielicki
Zespół Pieśni i Tańca JADOWNICZANIE z Jadownik, gm. Brzesko, pow. brzeski
Zespół Regionalny MIETNIOWIACY z Mietniowa, gm. Wieliczka pow. wielicki

dwa równorzędne III MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 600 zł każda otrzymują:
Zespół Pieśni i Tańca SUŁKOWIANIE z Sułkowa, gm. Wieliczka, pow. wielicki
Zespół Regionalny Tańca POJAWIANIE z Pojawia, gm. Szczurowa, pow. brzeski


WYRÓŻNIENIE otrzymuje:

Zespół Folklorystyczny TRZEBINIANIE z Trzebini, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
 

W KATEGORII: MŁODZIEŻOWYCH ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY ARTYSTYCZNIE OPRACOWANE
I-go MIEJSCA nie przyznano


dwa równorzędne II MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 700 zł każda otrzymują:
Zespół Regionalny SIEDLECANIE z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński
Zespół Regionalny SCUROSKO MAGIERECKA ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. brzeski


III MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł otrzymuje:
Zespół Regionalny MIETNIOWIACY z Mietniowa, gm. Wieliczka pow. wielicki
 

W KATEGORII: DOROSŁE KAPELE LUDOWE

pięć równorzędnych I MIEJSC i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł każda otrzymują:
Kapela SIEDLECKA z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński
Kapela Ludowa ŁAPANOWIANIE z Łapanowa, gm. Łapanów, pow. bocheński
Kapela Ludowa PASTUSZKOWE GRANIE ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. brzeski
Kapela Ludowa KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ z Brzeska, gm. Brzesko, pow. brzeski
Kapela Ludowa DĘBIŃSKIEGO CENTRUM KULTURY w Jastwi, gm. Dębno, pow. brzeski


cztery równorzędne II MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł każda otrzymują:
Kapela Ludowa NASE GRANIE z Iwkowej, gm. Iwkowa, pow. brzeski
Kapela Ludowa SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. tarnowski
Kapela Ludowa MŁODZI SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. tarnowski
Kapela Ludowa GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski

trzy równorzędne III MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł każda otrzymują:
Kapela Ludowa WOLANIE z Woli Zabierzowskiej, gm. Niepołomice, pow. wielicki
Kapela Ludowa W KUŹNI U KOWALA z Kowalowej, gm. Ryglice, pow. tarnowski
Kapela Ludowa ZALASOWIOKI z Zalasowej, gm. Ryglice, pow. tarnowski

 

W KATEGORII: MISTRZ I UCZEŃ

I MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje:
MISTRZ - Michał PASTUCH – heligonista z Brzeska, gm. Szczurowa, pow. brzeski (uczniowie: Daniel PASTUCH, Bartosz KLIMAJ, Adrian GAŁEK, Damian MAJ)
 

W KATEGORII: INSTRUMENTALISTÓW

dwa równorzędne I MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł każda otrzymują:
Władysław NIEMIEC z Siemiechowa, gm. Gromnik , pow. tarnowski (skrzypce)
Tomasz FERENC z Trzciany, gm. Trzciana, pow. bocheński (klarnet)

II MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje:
Gerard KULA z Zalasowej, gm. Ryglice, pow. tarnowski (listek)

III MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje:
Antoni HOŁDA z Kąśnej Dolnej, gm. Cieżkowice, pow. tarnowski (skrzypce)

W KATEGORII: INSTRUMENTALISTÓW – HELIGONIŚCI
w grupie młodzieży


I MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje:
Paweł OPYD z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński

II MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje:
Mikołaj CHYC z Goruszowa, gm. Żabno, pow. tarnowski

w grupie dorosłych
trzy równorzędne I MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł każda otrzymują:
Józef ROŻYŃSKI z Bochni, gm. Bochnia, pow. bocheński
Paweł DULĘBA z Zaborowa, gm. Szczurowa, pow. brzeski
Marcin KORBUT z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński


dwa równorzędne II MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł każda otrzymują:
Józef ŚWISTAK z Woli Dębińskiej, gm. Dębno, pow. brzeski
Aleksander OSTROWSKI z Zabierzowa Bocheńskiego, gm. Niepołomice, pow. wielicki

 

W KATEGORII : GRUPY ŚPIEWACZE

Trzy równorzędne I MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 250 zł każda otrzymują:
Grupa Śpiewacza GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski
Grupa Śpiewacza BRACIEJOWIANKI z Braciejówki, gm. Olkusz, pow. olkuski
Grupa Śpiewacza SIEDLECANKI z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński


cztery równorzędne II MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł każda otrzymują:
Męska Grupa Śpiewacza POGÓRZANIE z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. tarnowski
Grupa Śpiewacza KARNIOWIANIE z Karniowic, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
Męska Grupa Śpiewacza BOLĘCANIE z Bolęcina gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
Żeńska Grupa Śpiewacza BOLĘCANKI z Bolęcina, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski


pięć równorzędne III MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł każda otrzymują:
Żeńska Grupa Śpiewacza POGÓRZANKI z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. tarnowski
Męska Grupa Śpiewacza z Gdowa, gm. Gdów, pow. wielicki
Grupa Śpiewacza WESOŁE KUMOSZKI z Tomaszowic, gm. Wielka Wieś, pow. krakowski
Grupa Śpiewacza KOZIEROWIANIE z Kozierowa, gm. Michałowice, pow. krakowski
Grupa Śpiewacza z Rudna, gm. Krzeszowice, pow. krakowski


WYRÓŻNIENIA otrzymują:
Grupa Śpiewacza LGOCANKI z Lgoty, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
Grupa Śpiewacza CHORĄGWIANKI z Chorągwicy, gm. Wieliczka, pow. wielicki
Męski Zespół Śpiewaczy NIEDŹWIEDZOKI z Niedźwiedzy, gm. Dębno, pow. brzeski
Grupa Śpiewacza ZF OTFINOWIANIE z Otfinowa, gm. Żabno, pow. tarnowski
Grupa Śpiewacza z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. tarnowski
Grupa Śpiewacza KOŃCZANKI z Sułoszowej III, gm. Sułoszowa, pow. olkuski
Grupa Śpiewacza GRABNIANKI z Grabna, gm. Wojnicz, pow. tarnowski
Męski Zespół Śpiewaczy POMORZANY z Olkusza, gm. Olkusz, pow. olkuski
Żeński Zespół Śpiewaczy POMORZANY z Olkusza, gm. Olkusz, pow. olkuski

 

Nagrody pieniężne zostaną przekazane przez Organizatorów na konta instytucji kultury, które patronują zespołom lub na indywidualne konta kierowników poszczególnych grup uczestniczących w przeglądzie. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali jubileuszowe foldery oraz pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.
Komisja serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu: członkom zespołów regionalnych, grup śpiewaczych, kapel ludowych, instrumentalistom, mistrzowi i jego uczniom za tak duży wkład pracy włożony w przygotowanie zaprezentowanych programów.
Dziękujemy Organizatorom: Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz pracownikom Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie imprezy, a konferansjerowi Stanisławowi Gurgulowi za stworzenie sympatycznej atmosfery podczas 3-dniowej imprezy.

Szczególne podziękowanie kierujemy do Sponsora:
Krakowskiego Banku Spółdzielczego w Krakowie

Fundatorami nagród finansowych są:
1. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu 15 100 zł
2. Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie 4 000 zł


Fundatorem nagród rzeczowych KRAKOWSKICH WIANKÓW, okolicznościowych folderów oraz pamiątkowych dyplomów jest: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Patronat honorowy nad Przeglądem objęli:

Marszałek Województwa Małopolskiego
Starosta Powiatu Brzeskiego
Wójt Gminy Szczurowa

Wsparcia finansowego udzielili:
Marszałek Województwa Małopolskiego
Starostwo Powiatu Brzeskiego
Wójt Gminy Szczurowa


Organizatorzy:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Urząd Gminy Szczurowa


Na tym protokół zakończono i podpisano.  


>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<

 

Źródło /UG Szczurowa/




<<< wstecz


Styczeń 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019