Przejdź do treści
s1
s2
s3
s7
s8
s9
previous arrow
next arrow
Posłuchaj tego artykułu

Chłopki do Bibliotek

Ogromne, ogólnopolskie zainteresowanie książką Joanny Kuciel-Frydryszak pt. „Chłopki” oraz docierające do wydawnictwa Marginesy głosy o długich kolejkach w oczekiwaniu na dostępność książki w bibliotekach, doprowadziło do wyjścia czytelnikom naprzeciw. Ogłoszono konkurs w którym należało opisać, dlaczego bezpłatny egzemplarz powinien trafić do wybranej biblioteki.

„Chłopki” to opowieść niezwykła, bo bardzo bliska – opowieść o naszych babkach i prababkach. Historia polskiej wsi, na krótko przed II wojną światową, opisana na podstawie listów, dokumentów, relacji nieżyjących już kobiet i ich potomkiń. Na jej kartach odszukamy niedaleki Borzęcin, okolice Bochni. Przeczytamy o obecnych jeszcze do niedawna w naszym krajobrazie terenach pastwisk – „błoni” do wspólnego wypasu bydła, poznamy praktyczne podejście do wychowywania dzieci i perspektywy młodych kobiet aktualne niecałe 100 lat temu. Wspomnieni się także ludzie, działający na rzecz wsi, społecznicy którzy robili wiele aby poprawić jej kondycję.

Zaborów mógłby do tej relacji dopisać swój rozdział. Postać Jędrzeja Cierniaka w trakcie lektury sama przychodzi na myśl, pochodził z właśnie takiej rodziny jak te opisane w książce: rolniczej, wielodzietnej, biednej. Wartość Jego sukcesu oraz przywiązanie do mieszkańców bardzo dobrze tłumaczą realia opisane przez Kuciel-Frydryszak.

Dzięki konkursowi wydawnictwa Marginesy Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborowie cieszy się kolejnym egzemplarzem książki z autografem autorki.

Filia GBP Zaborów

Kalendarium wydarzeń
01 cze 2024

Gminny Dzień Dziecka

Szczurowa
03 cze 2024

Dzień Dziecka – PSP Wola Przemykowska

Wola Przemykowska
04 cze 2024

Dzień Dziecka – ZSiP Szczurowa

Szczurowa
Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content