ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2009-07-22


X Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

Obchody 66 rocznicy egzekucji Romów.


Pojadą wozy kolorowe
 

Wyruszą z Tarnowa pod koniec lipca, by odwiedzić miejsca związane z tragiczną śmiercią Romów podczas ostatniej wojny, Wędrując i mieszkając przez kilka dni w taborze, promować będą romską kulturę i zwyczaje.
Pierwszy Tabor Pamięci wyruszył w lipcu 1996 roku. Celem wędrówki była wówczas wieś Szczurowa, położona około 45 km na północny zachód od Tarnowa, gdzie w czasie II wojny policja niemiecka rozstrzelała na miejscowych cmentarzu blisko sto osób narodowości romskiej.
W tym roku Tabor Pamięci Romów wyruszy już po raz dziesiąty, a tę jubileuszową edycję objął swoim patronatem Prezydent RP.
 

Tabor złożony z muzealnych wozów oraz karawany samochodów prowadzonych przez Romów z różnych krajów wyruszy sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie w czwartek 23 lipca przed południem. Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, odwiedzi w ciągu czterech dni miejsca pamięci związane z martyrologią Romów na terenie Małopolski.  Bazą dla barwnego taboru będzie polana przy lesie we wsi Bielcza, skąd pochodził przedwojenny król cygański Michał II Kwiek. Stąd właśnie wozy taborowe będą rozjeżdżać się do kolejnych miejsc, gdzie pochowani są Romowie pomordowani przez Niemców w czasie okupacji. Te miejsca to, poza Bielczą – Żabno, Borzęcin i Szczurowa.
Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów jest uważany za wyjątkowe zdarzenie o charakterze międzynarodowym. Dla uczestniczących w nim Romów z Polski i m.in. ze Szwecji jest swoistą pielgrzymką, próbą odtworzenia atmosfery tradycji wędrowania, ale także formą promocji kultury Romów.
Tabor organizuje Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, w którym znajduje się pierwsza na świecie stała ekspozycja muzealna poświęcona Romom.
 

Źródło /Tygodnik TEMI, GCKCziS Szczurowa/
<<< wstecz


Wrzesień 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019