ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2015-07-27


Tabor pamięci Romów znów wyruszył !

Kolejny raz sprzed tarnowskiego Muzeum Etnograficznego w czwartek 23 lipca wyruszył rekonstruowany cygański tabor, który w ciągu 4 dni wędrował trasą Tarnów – Żabno – Bielcza –Borzęcin – Szczurowa.  Początek podróży wybrany został nie bez powodu.
W Muzeum Okręgowym w Tarnowie mieści się jedyna w Polsce i pierwsza na świecie stała wystawa poświęcona historii i kulturze Romów. Podczas pierwszego dnia Tabor pamięci zatrzymał się w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów, aż w końcu dotarł do obozowiska w Szczurowej. W piątek odwiedzono mogiły w Bielczy i Borzęcinie.

W sobotę późnym popołudniem Tabor udał się na cmentarz, aby pomodlić się przy grobach 93 pomordowanych Romów.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Dzień zakończył się koncertem jednego z najpopularniejszych wykonawców muzyki romskiej w Polsce Dzianiego. Powrót do Tarnowa zaplanowano na niedzielę 26 lipca. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Szczurowa jest celem naszego projektu, który staram się nazywać formą pielgrzymki czyli odwiedziny masowych grobów, w których spoczywają pomordowani Romowie. Jak sama nazwa mówi jest to projekt, który ma charakter memorialny, upamiętniający zagładę Romów, a Szczurowa jest miejscem szczególnym Tutaj znajduje się największa masowa mogiła Cyganów pomordowanych w czasie nazizmu.  Co więcej tutaj znajduje się pierwszy na świecie pomnik upamiętniający zagładę Romów. W 1965 roku z inicjatywy lokalnej społeczności oraz kombatantów postawiono przy mogile głaz, który stał się pierwszym na świecie pomnikiem. Warto wspomnieć, iż w tym roku również jak w kolejnych latach towarzyszą nam Romowie z Rumunii, Anglii, Niemiec, Ukrainy, Czech, Szwecji..Są też Polscy Romowie, którzy kilka lat temu wyemigrowali. Czuję dumę, że jestem inicjatorem tego wydarzenia, gdyż jest to jeden z tematów, który wykreowałem w skali ogólnoświatowej. Udało mi się stworzyć pewne zdarzenie, projekt, który żyje przez tyle lat i myślę, że kiedyś będzie kontynuowany-
mówił Adam Bartosz były Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz inicjator i prowadzący Tabor Pamięci Romów.

Wydarzenie zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2014–2020 partner wydarzenia Komitet Opieki nad Zabytkami Żydowskimi.


Organizatorzy:

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie

Partnerzy:
Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kher
Fundacja Integracji Społecznej PROM
Stowarzyszenie Romów Romano Dzipen w Bydgoszczy


Źródło:
ES - Informator brzeski
foto: UG Szczurowa
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019