ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2014-08-19


Dożynki Gminne w Strzelcach Wielkich

15 sierpnia. Wyjątkowa uroczystość. Powrót do tradycji. Podziękowanie za szczęśliwe plony. Po 10-letniej przerwie odbyły się Gminne Dożynki, których gospodarzem było sołectwo Strzelce Wielkie, w gminie Szczurowa.

Przedstawiciele sołectw: Dąbrówka Morska, Dołęga, Kwików, Niedzieliska, Pojawie, Strzelce Małe, Szczurowa, Uście Solne, Wola Przemykowska, Wrzępia, Zaborów i  Strzelce Wielkie z wieńcami wykonanymi z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów przybyli na Gminne Dożynki pięknymi bryczkami, wozami z końmi.


Tym staropolskim zwyczajem rolnicy, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos”, mieszkańcy i goście dziękowali za ukończenie żniw i prac polowych oraz hucznie bawili się na Dożynkach zorganizowanych w Strzelcach Wielkich.
 
Organizatorem Święta Plonów była Gmina Szczurowa, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, Stowarzyszenie Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos” oraz Sołectwo Wsi Strzelce Wielkie. Natomiast współorganizatorem imprezy Koło Gospodyń Wiejskich w Niedzieliskach i Ochotnicza Straż Pożarna Strzelce Wielkie.

 


Uroczystość Święta Plonów rozpoczęła o godz. 14-ej Msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich odprawiona przez proboszcza tutejszej parafii, a zarazem dziekana ks. Stanisława Tabisia.
 


Po eucharystii, korowód dożynkowy w asyście orkiestry dętej ze Szczurowej, kosynierów i starostów przemaszerował w miejsce, gdzie rozpoczęły się uroczyste obchody dożynkowe.

           
Starosta Dożynek pan Krzysztof Kozak i Starościna pani Agnieszka Pawlik wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów oraz kosz owoców Gospodarzowi Dożynek – wójtowi panu Marianowi Zalewskiemu „aby go dzielić sprawiedliwe przez cały rok”. Starostowie Dożynek i panie ze Stowarzyszenia Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos” podzieli chlebem przybyłych na uroczystość gości.


 
 

Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili między innymi starosta powiatu pan Andrzej Potępa z małżonką, radni powiatowi pan Sławomir Pater i pan Marek Antosz, przewodniczący Rady Gminy pan Kazimierz Tyrcha z radnymi, sołtysi, miejscowi przedsiębiorcy.
 


Podczas prezentacji wieńców niektóre przedstawicielki sołectwa ośpiewały swoje wieńce. Biorąc pod uwagę wyraz artystyczny, symbolikę, wkład pracy, kunszt wykonania i jakość rękodzieła Jury przyznało wszystkim uczestnikom Gminnych Dożynek wyróżnienia i nagrody pieniężne, które ufundował wójt gminy pan Marian Zalewski.


W trakcie Dożynek można było kosztować potrawy regionalne, przysmaki przyrządzone na stoiskach na Koła Gospodyń Wiejskich ze Strzelec Wielkich oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Niedzielisk. Degustacje zostały sfinansowane z projektu pt. „Kultywowanie i promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez zakup strojów i doposażenie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Szczurowa” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – „Małe Projekty”. Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej pozyskało środki finansowe na zakup nowych strojów ludowych oraz wyposażenia prężnie działających stowarzyszeń.
 


Obecnie dożynki mają charakter zarówno religijny, jak i ludowy, zatem, po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której wystąpiły soliści, duety oraz zespoły śpiewacze w Przeglądzie Piosenki Maryjnej „Pieśnią sławimy Maryję” (Eliminacje konkursowe odbyły się 7 sierpnia 2014 r.). Na scenie wystąpili: Marta Cierniak, Emilia Klasińska, Małgorzata Drabik, Wiktor Rzeźnik, Sandra Solak, Weronika Solak z Gabrielą Głąb,
Izabela Krupa, Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczurowej i Stowarzyszenie Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos”.
 


Laureatom konkursu nagrody wręczył wójt gminy pan Marian Zalewski.

 

 
 
 

 
Na scenie wyrecytowała swoje wiersze miejscowa poetka pani Maria Tarlaga.

 


Gościnnie wystąpił pan Stanisław Mądrzyk z Pojawia i pani Agnieszka Górka, którzy wykonali piękne pieśni maryjne.

 


Podczas Dożynek mogliśmy podziwiać gościnny występ zespołu folklorystycznego „Pojawianie” z Pojawia, który zaprezentował na scenie swój dorobek artystyczny i wokalny.


 
    
Dzieciom i młodzieży do tańca przygrywał zespół „FENIKS” z Tarnowa.


Gminne Dożynki obfitowały w różnego rodzaju atrakcje, zarówno na scenie, jak również na placu imprezy. Były gry i zabawy, wesołe miasteczko, malowanie twarzy przez przedstawicielki Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych „Aktywator” oraz animatorki z firmy „ALCapone” i wiele innych.

 


 
  
Atrakcją Dożynek był koncert gwiazdy wieczoru – Mateusz MIJAL z zespołem.

 
Na zakończenie imprezy organizatorzy przewidzieli zabawę taneczną, która niestety nie odbyła się z powodu niesprzyjającej pogody po koncercie. Jednak nic straconego… bo to zapewne nie ostatnie dożynki w gminie Szczurowa.
 
Podczas Gminnych Dożynek wolontariusze zbierali datki do puszek na „POMOC W WALCE  O ŻYCIE  EMILKI", u której w czerwcu wykryto nowotwór kości. Najbliżsi Emilki dziękują za okazane wsparcie.
 
Patronem Honorowym imprezy był pan Marian Zalewski – Wójt Gminy Szczurowa.
 
Patronat medialny objęli:

  • RDN Małopolska
  • Informator Brzeski
  • Gazeta Krakowska
  • Dziennik Polski
  • Tarnów „naszemiasto.pl”
  • Tygodnik Miasto i Ludzie
  • www.szczurowa.pl i www.gck-szczurowa.pl


Składamy serdeczne podziękowania Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczurowej
za udzielone wsparcie w przygotowanie Gminnych Dożynek
oraz panu Kazimierzowi Rydzy za przekazanie placków drożdżowych.


>> Zapraszamy do galeri zdjęć 1 <<
>> Zapraszamy do galeri zdjęć 2 <<
>> Zapraszamy do galeri zdjęć 3 <<

 

Źródło /UG Szczurowa/
<<< wstecz


Styczeń 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019