ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2006-10-03


Muzeobranie - 25 lat Muzeum w Dworku w Dołędze

W ostatnim tygodniu września w dworku w Dołędze odbywały się warsztaty, a także obchodzono ćwierćwiecze założenia muzeum.

W ramach programu warsztatów odbywały się spotkania z kustoszem muzeum Władysławem Koniecznym, który udzielał informacji na temat historii dworu. Przed dworkiem zorganizowano zajęcia dla zaproszonej młodzieży gimnazjalnej i licealnej, która uczestniczyła w całodniowych warsztatach prowadzonych przez uczniów Publicznego Gimnazjum w Zaborowie.


Każdy z uczestników miał szansę wcielić się w jakąś postać: kawiarkę, ochmistrzynię, kamerdynera, pana domu... Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądał dzień we dworze, jakie panowały w nim zwyczaje, jakie wykonywano prace i jak się bawiono. Sami wykonywali z papieru stroje charakterystyczne dla poszczególnych mieszkańców dworu, uczyli się tańczyć mazura. Była to lekcja historii, dworskich tradycji i estetyki w jednym.W weekend dla szerokiego grona publiczności Dworek w Dołędze stworzył możliwość do czynnego uczestniczenia w poznawaniu historii. W trakcie sobotnio-niedzielnego spotkania Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotowało ekspozycje pt. „Skarby spichlerza”, gdzie można było się dowiedzieć jak działają narzędzia i przyrządy dawnego dworskiego gospodarstwa, była także prezentacja warsztatu tkackiego, koła garncarskiego, żaren, stępy nożnej i kieratu. Można było własnoręcznie upiec placki słowiańskie i poprzymierzać stroje regionalne.Na terenie pięknego parku można było spotkać i posłuchać opowieści Profesora Siedleckiego - XIX-wiecznego podróżnika i oceanografa, którego ożywił wcielony w rolę aktor z Krakowa. W świątyni dumania – miejscu, gdzie niegdyś była tworzona wielka poezja, można było zapoznać się z wierszami Adama Asnyka. Wciągu weekendu w ramach oprowadzania po dworze można było posłuchać prelekcji kustosza o „Krwawej rabacji chłopskiej 1846 roku w Dołędze” oraz „Kontrowersyjnej misji Retingera – akcji Armii Krajowej »Most II«”. Dla smakoszy dobrej kawy organizatorzy przygotowali degustację kawy dworskiej.


W sobotni wieczór odbyły się uroczystości 25 lecia założenia muzeum w dworku. Z tej okazji dla gości zaproszonych odbył się koncert muzyki kameralnej w wykonaniu trio z filharmonii świętokrzyskiej.


W niedzielny wieczór młodzież gimnazjalna z Zaborowa przygotowała pokaz plenerowy XIX-wiecznej mody dworskiej zakończony mazurem. Odbył się też specjalny koncert w wykonaniu kapeli młodzieżowej z gm. Szczurowa.

Muzeobranie we Dworze w Dołędze zostało przygotowane dzięki zaangażowaniu Małopolskiej Instytucji Kultury, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Gminy Szczurowa, Gminnego Centrum Kultury w Szczurowej oraz Publicznego Gimnazjum w Zaborowie.

Zapraszamy do galerii
<<< wstecz


Wrzesień 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019