ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2011-09-23


Ogień zabił nudę i wypełnił ich życie.

Młodzi mieszkańcy Szczurowej pokazali, że na wsi też można zrobić coś fajnego. Dzięki wsparciu grupy Jaman Space nauczyli się tańca z ogniem i gry na bębnach
Budzą podziw i szacunek, a mają zaledwie po kilkanaście lat. Grupa gimnazjalistów ze Szczurowej udowodniła, że w gminie wiejskiej, w której pozornie nic się nie dzieje, również można zrobić coś wyjątkowego i inspirującego.

Nastolatki od kilku miesięcy z sukcesami trenują trudną sztukę tańca z ogniem, a także gry na bębnach.
-Zaręczam, że ogień jest prawdziwy, a taniec z nim jest bardzo niebezpieczną sprawą. Młodzież ćwiczyła z dużym zaangażowaniem, aby opanować żywioł – mówi Anita Srebro z grupy Jaman Space, która prowadziła zajęcia w ramach projektu ,,Młodzież w działaniu”.
Bez niewielkich poparzeń nie mogło się oczywiście obyć. Młodzi są jednak daleko od narzekań.
- To wspaniała przygoda i odskocznia od ślęczenia przed komputerem. Będziemy w nią angażować kolejne osoby- zapewnia gimnazjalistka Katarzyna Machalska.
Aplauz i gromkie brawa od kilku miesięcy towarzyszą grupie nastolatków ze Szczurowej. Młodzież zdobyła uznanie mieszkańców regionu dzięki fantastycznym pokazom tańca z ogniem, któremu rytm wybijają nastoletni bębniarze.


Wszystko zaczęło się w styczniu. Wówczas do gminy przybyli Anita Srebro i Filip Pietrek z Jaman Space. Grupa organizuje między  innymi spektakle plenerowe i uczy robić fireshow, grać na bębnach czy chodzić na szczudłach.
W Szczurowej Jaman Space miało za zadanie przeprowadzić projekt ,,,Młodzież w działaniu”. – Myślę, że rodzice na początku bali się o swoje pociechy. Do czasu, gdy zobaczyli je w akcji. Wtedy zapanowała radość i duma – mówi Anita Srebro z Jaman Space.
Zajęcia z instruktorami odbywały się raz w miesiącu. Gimnazjaliści sami zbierali się w tygodniu i na ,,sucho” szlifowali umiejętności. To zaowocowało nie tylko nabyciem niesamowitych umiejętności.

- Niektórzy przychodzili i szybko odchodzili, ale ci, co zostali stworzyli taką mini rodzinę – tłumaczy Katarzyna Machalska, uczestniczka projektu i gimnazjalistka ze Szczurowej.
Co prawda jutro projekt dobiega końca, jednak nie oznacza to, że w gminie bębny umilkną, a ogień zgaśnie. Zamierzamy kontynuować współpracę już poza projektem. Naszą pasją chcemy zarażać kolejnych młodych ludzi ze Szczurowej i okolic – zapewnia Katarzyna Machalska.
Wszyscy, którzy chcą zobaczyć ekscytujący taniec z ogniem w akompaniamencie bębnów, powinni jutro przybyć do Sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. O godz. 16 rozpocznie się tam impreza podczas, której zostanie zaprezentowany występ ( początek ok. godz. 20 ) podsumowujący działania młodzieży. To także szansa dla innych na dołączenie do barwnej grupy.

 


Łukasz Jaje
Źródło /Gazeta Krakowska/
<<< wstecz


Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019