ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2011-01-04


TEMI - Tydzień Brzeski: Centrum w dworze

Dwór Kępińskich w Szczurowej ma szansę stać się centrum kulturalnym. Gmina stara się o dotację na dalsze etapy jego restauracji.

Neogotycki obiekt w centrum Szczurowej wraz z ponad dwuhektarowym parkiem znajduje się w wojewódzkim rejestrze zabytków. Powstawał w latach 1854-1860, a jego fundatorami byli miejscowi ziemianie Anastazja i Jan Kępińscy. Od 1944 roku stanowił własność Państwowego Funduszu Ziemi. W zabytku mieściły się m.in.: szkoły, gabinety lekarskie, a potem ośrodek kultury i przedszkole.

Pierwszy wielki remont ruszył w 1969 roku. Na kolejny opuszczony dwór czekał do 2004 roku. Wtedy gmina wymieniła dach i jego drewnianą konstrukcję oraz rozpoczęła proces osuszania ścian. W kolejnym roku pojawiły się nowe drzwi zewnętrzne oraz okna na parterze, instalacja wodno-kanalizacyjna, gazowa i centralnego ogrzewania w skrzydle zachodnim. Następna faza prac potrwała dwa lata i zakończyła się w 2007 roku. Tynki zewnętrzne zostały uzupełnione, wewnętrzne ściany odmalowane, a stolarka odnowiona. W zachodniej części sanitariaty przeszły gruntowną modernizację. Wtedy też na pierwszym piętrze wymieniono okna. W 2008 roku zaczęła się renowacja ścian wewnętrznych i sufitów, schodów, podłóg i impregnacja elementów drewnianych. We wschodniej części posadzki zostały wyłożone ceramiką. W zeszłym roku pomieszczenia znajdujące się od wschodu otrzymały nowe instalacje gazowe i grzewcze. W całym budynku zamontowano nowe okna piwniczne. Wtedy też powstała koncepcja rewaloryzacji również zabytkowego parku.

Nakłady z budżetu gminy wyniosły już ponad 800 tys. zł. Dwukrotnie udało się pozyskać ok. 120 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejną fazę remontu może dotować Małopolski Regionalny Program Operacyjny.

Wniosek gminy przeszedł już weryfikację formalną. Wartość projektu oszacowano na ponad 2 mln zł. Plan prac obejmuje: osuszenie i odgrzybienie piwnic, odrestaurowanie elementów elewacji, renowację schodów w balustradami, tarasów, figur kamiennych i zakup wyposażenia.

- Celem projektu jest zachowanie walorów zabytkowych dworu poprzez poprawę jego stanu technicznego. Zahamowany zostanie proces niszczenia zabytkowego elementu dziedzictwa kulturowego obszaru gminy i regionu - wyjaśnia wójt Marian Zalewski. - Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli na zagospodarowanie części pomieszczeń obecnie niewykorzystywanych. Uzyskamy nową przestrzeń reprezentacyjną, gdzie będzie można organizować wystawy, konferencje i oficjalne spotkania.

 

Źródło /TEMI/
<<< wstecz


Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019