ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2010-09-26


XX Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka w Zaborowie

Od kilku lat Gminna Biblioteka Publiczna będąca w strukturach Gminnego Centrum Kultury w Szczurowej staje się współorganizatorem Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.W tym roku GBP wraz z Gimnazjum w Zaborowie zorganizowało spotkanie z poetami w ramach już XX edycji Jesieni Literackiej


 

W dniu 22 września 2010 r. do wspólnej dyskusji z młodzieżą gimnazjalną zostali zaproszeni : Věra Kopecká, Jolanta Nowak – Węklarowa, Dorota Lorenowicz, ks. Wacław Buryła i Andrzej Walter.
Każdy z zaproszonych gości przedstawił swój dorobek literacki i zaprezentował kilka wybranych liryków.

 Wacław Buryła s. Tadeusza i Heleny zd. Kos, ur. 21.XI.1954 r. w Pruchniku k/Jarosławia. Dzieciństwo i młodość spędził w Tychach na Górnym Śląsku, gdzie rodzice przenieśli się w poszukiwaniu pracy. Tam też ukończył Szkołę Podstawową nr 13 oraz Technikum Budowlane/kierunek: Budowa Dróg i Mostów Kołowych/. W latach 1974-1980 studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 17.V.1980 r.
Pracował w następujących parafiach:
• Par. św. Piotra i Pawła w Sycowie/1980-1987- jako wikariusz/
• Par. św. Maksymiliana Kolbe we Wrocławiu/1987-1990 - jako wikariusz/
• Par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boguszycach k/Oleśnicy/1990-1994 - jako proboszcz/
• Par. św. Maksymiliana Kolbe w Krośnicach/od 1994 roku - jako wikariusz/.
więcej - www.wacburyla.plio.pl


Andrzej Walter urodził się 29 grudnia 1969 roku w Zabrzu. Całe życie mieszka w Gliwicach. Tam odebrał podstawową i średnią edukację. Wyższe studia skończył w 1994 roku.
Była to Akademia Ekonomiczna w Katowicach im. K.Adamieckiego,
którą ukończył z wyróżnieniem i otwartym przewodem doktorskim. Jednak zaraz po ukończeniu studiów zdecydował się na założenie własnego przedsiębiorstwa oraz podjęcie pracy w instytucjach finansowych. Do dziś prowadzi z żoną Jadwigą własną kancelarię doradztwa podatkowego w Gliwicach, która z czasem wyrobiła swoją niepowtarzalną markę oraz zatrudnia dziesięciu pracowników przy obsłudze ponad stu firm różnych branż. Tak wygląda jego proza życia. Pierwszy wiersz napisał w szkole średniej w wieku szesnastu lat. Pisze przez cały ten okres aż do dziś. Jednak na debiut i pierwszą publikację zdecydował się dopiero w 2003 roku.
Jego działalność artystyczną cechuje pewna dwoistość z uwagi na fotografowanie i pisanie poezji.
więcej - www.walter.proinfo.pl

Dorota Lorenowicz - absolwentka UJ. Przez wiele lat pisała "do szuflady", którą stosunkowo niedawno odważyła się otworzyć. W 1999 roku ukazał się jej pierwszy tomik wierszy pt. "Tobie Mężczyzno", w 2001 roku tomik "To ja...kobieta...", a w 2003 "Moje 7 światów". Wydała kilka opowiadań drukowanych w różnych czasopismach, występowała na antenie Radia Kraków, Radia Alfa,w Programie I Polskiego Radia. Swoje wiersze prezentowała również na wielu wieczorach autorskich, między innymi w krakowskim kabarecie "Loch Camelot", w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, w zamku królewskim w Niepołomicach. Nagradzana i wyróżniana w ogólnopolskich konkursach literackich (w Karczewie, w Chrzanowie, w Krakowie). Członkini Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w Krakowie oraz Związku Literatów Polskich.
więcej - www.lorenowicz.pl

Věra Kopecká urodziła się 14 lipca 1951 r. w Turnovie. Do matury mieszkała w Jabloncu nad Nysą, od roku 1992 jest mieszkanką Broumova. Jest organizatorką Dni Poezji, należy do Wschodnioczeskiego Oddziału Związku Pisarzy. Ukończyła studia pedagogiczne w zakresie matematyki na Uniwersytecie Karola w Pradze. W latach 1980 - 1985 w Ludowym Konserwatorium w Pradze studiowała recytację, teatr poezji i twórczość literacką.Wydała 14 książek poetyckich, w tym dwujęzyczny tomik "Podzimní poselství", polska wersja pt. "Jesienna wiadomość" w tł. Krzysztofa Karwowskiego. W 2009 r. ukazał się w Polsce wybór jej poezji pt. "Śladami cieni" w tł. Kazimierza Burnata. Ona sama przekłada i wydaje wiersze przyjaciół.Fotografuje, miała wiele wystaw w Czechach i w Polsce. Uprawia również tradycyjne techniki i rzemiosła ludowe.

Jolanta Nowak – Węklarowa. Dzieciństwo i młodość związała z Ziemią Czarnkowską. Po studiach polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracowała w liceum ogólnokształcącym w Czarnkowie i Wągrowcu – gdzie mieszka od 1972 r. Wykształciła wiele roczników młodzieży i sama dokształcała się, kończąc m.in. Studium Podyplomowe Dziennikarstwa na Wydziale Prawa UAM w Poznaniu.
Debiutowała w 1970 r. zbiorem wierszy „Moje ręce”. W ciągu 30 lat wydała następujące tomiki poezji: „Trwająca chwila”, „Wstępuję w jesień”, „W twarzy obrazów”, „Obdarzeni niebem i ziemią”, „Lekcja z Hamleta”, „Przytul mnie Europo”, „Stroję się w sentymenty”, „Między bliznami rzek”, „Bukiet jubileuszowy”, „Spokój i niepokoje”, „Utracone raje”, „W słowach i milczeniu”, „Drzwi do człowieka”, „Bez makijażu”. Opublikowała też zbiór opowieści „Buntownice” - 1991. Laureatka nagród literackich. Odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi i złotymi odznakami honorowymi za wkład w rozwój kultury województw: pilskiego, poznańskiego i leszczyńskiego”. Za upowszechnianie kultury, pracę dziennikarską i działalność społeczną w 2002 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1990 r. z pasją uprawia dziennikarstwo – aktualnie związana z „Tygodnikiem Wągrowieckim”. Zaangażowana w sprawy „Małej Ojczyzny” jako radna trzech kadencji Rady Miejskiej w Wągrowcu.

ORGANIZATORAMI SPOTKANIA BYLI:
Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich,
Biuro Organizacyjne Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej 2010’
oraz
Gminne Centrum Kultury,
Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej

Gminna Biblioteka Publiczna w Szczurowej
Gimnazjum w Zaborowie


Patronat nad spotkaniem literackim objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski,
Marszałek Małopolski Marek Nawara, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski,
Wojewoda Małopolski i Wojewoda Podkarpacki,
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna
Ambasada Wietnamu, Stowarzyszenie im. ORKANA,
Starostowie, Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie miast i gmin,

Serdecznie dziękujemy młodzieży i nauczycielom Gimnazjum w Zaborowie za zorganizowanie spotkania.
  zapraszamy do galerii
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019