ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2009-01-20


Koncert w Nadwiślańskim Soplicowie

17 stycznia, w sobotnie popołudnie odbył się kolejny koncert muzyki klasycznej w szlacheckim dworku w Dołędze.  

Muzeum w Dołędze to dworek szlachecki pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. Posiada on wielkie tradycje patriotyczne związane z walkami narodowowyzwoleńczymi. Był on także ośrodkiem polskości i ośrodkiem kultury dla okolicznych mieszkańców.

             W nawiązaniu do tych tradycji już dwanaście lat temu rozpoczęty został cykl kwartalnych koncertów muzyki klasycznej. Te wieczorne spotkania przy muzyce utrzymane są w konwencji dziewiętnastowiecznej i nawiązują do funkcji jaką spełniały dwory polskie w tamtych czasach. Są one organizowane przez Muzeum w Dołędze we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Szczurowej.

Koncerty te cieszą się nadspodziewanie dużym powodzeniem i okazały się atrakcyjną propozycją nie tylko dla mieszkańców Gminy Szczurowa, ale również dla melomanów z Krakowa, Tarnowa czy Brzeska.

             Ostatni koncert, który miał miejsce 17 stycznia zgromadził wyjątkowo dużo osób. Wykonawcami byli wybitni artyści scen krakowskich, znani zresztą nie tylko w Polsce, lecz również w wielu innych krajach.

               

Gościliśmy więc panią Żanetę Grobosz-Mazanek (sopran). Prowadzi ona szeroką działalność koncertową posiadając w swoim repertuarze pieśni i arie operowe kompozytorów różnych epok – od baroku do współczesności.


Gościliśmy pana Wojciecha Terechowicza (tenor). Jest on nie tylko śpiewakiem ale i aktorem. W dorobku artystycznym ma wiele ról teatralnych i telewizyjnych, występuje na scenach Europy w produkcjach musicalowych, stale prowadzi działalność koncertową w formie recitali.


W związku ze świątecznym charakterem koncertu, w pierwszej części zaprezentowali oni głównie muzykę sakralną, a wśród nich recytatyw i arię tenorową Every Valley – z oratorium Mesjasz (Georg Friedrich Haendel), Ave Maria (Giulio Caccini), arię Uriela z oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna, Alleluja W. A. Mozarta.

 

W drugiej części utwory skrzypcowe zaprezentowała Joanna Brückner. Usłyszeliśmy Zimę - z Czterech pór roku A. Vivaldiego, Marzenie Roberta Schumana oraz Poemat Z. Fibicha.

Na fortepianie towarzyszyła współpracująca z Operą Krakowską – Magdalena Kot.

W ostatniej części koncertu odbył się prawdziwy wieczór kolęd, które wykonywała wspólnie z artystami rozśpiewana publiczność. W rezultacie zaplanowany godzinny koncert trwał ponad dwie godziny i pozostawił u słuchaczy niezapomniane wrażenia.

Sponsorami noworocznego koncertu byli: Ryszard Grodny oraz Firma Usługowa "Turaczy" Szczurowa.   

Koncerty organizowane przez Muzeum w Dołędze i Gminne Centrum Kultury w Szczurowej ożywiają martwe – w mniemaniu wielu ludzi – wnętrza muzealne, stwarzają szansę spotkania się z przepiękną muzyką klasyczną i bezpośrednio z jej wykonawcami.

<<< wstecz


Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019