ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2018-10-23


Zakup strojów regionalnych dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Szczurowa

Dziewięćdziesiąt kompletów damskich strojów regionalnych wraz z obuwiem przekazano na przełomie lat 2017/2018 członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Szczurowa. Zrekonstruowano oraz uszyto haftowane koszule, zapaski, spódnice, czepce, gorsety i katanki.
Do tej pory komplety strojów trafiły do KGW z miejscowości Kwików (8 kompletów), Dołęga (10 kompletów), Zaborów (10 kompletów), Pojawie ( 8 kompletów ), Wrzępia (15 kompletów), Strzelce Wielkie (13 kompletów ) oraz Szczurowa (10 kompletów).

 

KGW KWIKÓW

 

 

KGW DOŁĘGA

 

KGW ZABORÓW 

 

KGW POJAWIE 

 

KGW WRZĘPIA

 

KGW STRZELCE WIELKIE

 

KGW SZCZUROWAW ostatnim tygodniu nowe stroje otrzymały Panie z Dąbrówkiej Morskiej (6) oraz Woli Przemykowskiej (10).

 

KGW WOLA PRZEMYKOWSKA

 

KGW DĄBRÓWKA MORSKA

 

Stroje dla członkiń KGW z gminy Szczurowa to repliki lub rekonstrukcje starych strojów charakterystycznych dla poszczególnych miejscowości. Zostały one wykonane przede wszystkim w oparciu o stare zdjęcia z prywatnych zbiorów członkiń KGW oraz opisy z fachowej literatury. Strój dawniej był również wyznacznikiem statusu społecznego. Strój mężatki cechował się bardziej stonowaną kolorystyką,  mężatka najczęściej zakładała katankę,  czepiec lub chustę, odziewacke ( ciepła chusta). Zamożniejsze gospodynie miały bogato zdobione katanki. Odtworzenie wzornictwa strojów z okolic gminy Szczurowa było efektem wieloletnich badan terenowych,  przeprowadzaniem wywiadów z najstarszymi mieszkańcami gminy oraz współpraca z etnografami i wykonawcami strojów regionalnych. Znaczna różnorodność i bogactwo zdobień strojów były uwarunkowane usytuowaniem gminy na pograniczu regionów Krakowiaków Zachodnich (Szczurowszczyzna) i Krakowiaków Wschodnich (Zaborowszczyzna)mówi Pan Michał Pastuch, koordynator zadania.

 

 

Celem zakupu strojów dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich jest kultywowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego, jego prezentacja i promocja na uroczystościach, spotkaniach i występach,  podczas imprez organizowanych zarówno na terenie gminy jak i regionu. Dodatkowo operacja ma na celu podwyższenie poziomu uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz pogłębienie integracji społecznej.

 

Źródło /GCKCziS Szczurowa
<<< wstecz


Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019