ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2017-04-10


Bajkowe Powitanie Wiosny w Niedzieliskach

  Hej! Marzanno, płyń do morza, My na wiosnę już czekamy, 
Zimę chętnie pożegnamy. Chcemy słońca i pogody,
Już znudziły się nam chłody.

 

29 marca 2017r. nasza szkoła kolejny raz zorganizowała imprezę  plenerową z okazji Powitania Wiosny i Bociana, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Bajkowe Powitanie Wiosny”. Ten dzień przywitał nas słoneczną pogodą, która sprzyjała wypadom na łono natury.
 
O godzinie 9:15 uczniowie naszej szkoły razem z nauczycielami czekali na uczestników wiosennej zabawy aby wspólnie wyruszyć na poszukiwanie wiosny. Do szkoły przyjechały przedszkolaki z Zaborowa, Uścia Solnego, Strzelec Wielkich- oddział przedszkolny Wrzępia, Szczurowej- oddział przedszkolny Rudy-Rysie. 

 


 


 


 


 
Rzeczywiście, wiosenna pogoda nas nie zawiodła, a my nie zawiedliśmy wiosny i wyprawiliśmy jej wspaniałe powitalne przyjęcie. Wiosennie, kolorowo, bajkowo przebrani pożegnaliśmy zimę spacerując wraz z Marzannami po naszej miejscowości. 
 
Nieodłączną częścią programu był przemarsz  barwnego korowodu w pobliże bocianiego gniazda, do którego maszerowały dzieci przebrane za bohaterów ulubionych bajek: Wrzępia- „Kopciuszek”. Zaborów- „Kot w butach”, Rudy Rysie- „Czerwony Kapturek”, Uście Solne- „Jaś i Małgosia” oraz Niedzieliska- „Calineczka”.

 


 


 


 


 


 


 
Udaliśmy się w pobliże bocianiego gniazda, odwiedziliśmy gospodarstwo Państwa Zofii i Eugeniusza Król, gdzie zobaczyliśmy dwa bociany siedzące w gnieździe. Pan Eugeniusz opowiadał o bocianach, które od wielu lat przylatują do gniazda w pobliżu jego domu. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania pana Króla o bocianim gnieździe i jego lokatorach. Zostaliśmy serdecznie powitani przez gospodarzy i poczęstowani słodyczami.
 
Pan Szych w ciekawy sposób opowiedział nam o sposobach budowania gniazd przez bociany oraz przedstawił nam trasę, jaką muszą pokonać, aby do nas dolecieć. Podkreślił, że dotychczas w Polsce tradycyjnie odbywa się topienie Marzanny- jako symbolu żegnania zimy i witania wiosny. To wydarzenie, bowiem, radosne, kolorowe i interesujące, a przede wszystkim inne od wszystkich w dobitny sposób wyróżnia Niedzieliska i całą gminę Szczurowa. Impreza ta w oryginalny sposób odbiega od zwyczajowych imprez powitania wiosny.

 


 


 


 


 


 


 


 


 
Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole, na sali gimnastycznej, która została zamieniona w kolorowa łąkę. Dekorację stanowiły piękne kwiaty, trawa, motyle, biedronki, bociany, a więc typowe zwiastuny wiosny. 
 
Dyrektor szkoły powitała zaproszonych gości, przedszkolaków, nauczycieli, opiekunów, rodziców. Uroczystość zaszczyciły swoją obecnością radna wsi Niedzieliska- pani Krystyna Budyn, radny ze Szczurowej- pan Marek Pudełko, dziennikarz i ornitolog pan Zygmunt Szych oraz przewodnicząca Rady Rodziców- pani Izabela Skóra.
 
Przedszkolaki miały możliwość uczestniczyć w różnych zabawach i konkursach tanecznych. Odgadywały zagadki tematycznie związane z wiosną i bohaterami bajek. Dzieci wesoło bawiły się przy odpowiednio dobranej muzyce. Wilki tańczyły z żabkami, królewiczami, kretami, kwiaty z motylami a biedronki z Calineczkami, Kopciuszkami, Kotami w butach. Ta wspaniała zabawa przyniosła najmłodszym uczestnikom mnóstwo śmiechu i radości. Podziw budziły barwne stroje, przebrania i kostiumy występujących. Widoczne było zaangażowanie rodziców i duży wkład pracy w przygotowanie strojów, rekwizytów.
 
Przedszkolaki mogli również obejrzeć przedstawienie „Calineczka” przygotowane przez uczniów z klas II-III, IV. Występy małych aktorów wzbudziły podziw u młodszych kolegów, nauczycieli i rodziców. 
 
Po zakończonej imprezie odbył się poczęstunek dla gości, uczniów i opiekunów. Dodatkowy słodki upominek dla wszystkich małych uczestników przygotowała radna naszej wsi- pani Krystyna Budyn.
 
Uroczystość Bajkowego Powitania Wiosny przygotowana została przy współpracy  naszej szkoły z Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej,  Wójtem Gminy Szczurowa panem Marianem Zalewskim.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.
 
 
 
 
 
 
tekst: SP Niedzieliska, zdjęcia: UG Szczurowa, www.tarnow.in<<< wstecz


Kwiecień 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019