ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2016-12-01


Koncert w Dołędze. Ostatni punkt obchodów 130 rocznicy urodzin Jędrzeja Cierniaka

W dołęskim dworze, w sobotni listopadowy wieczór odbył się koncert: "Tam kochanie moje", który był ostatnim punktem obchodów 130 rocznicy urodzin Jędrzeja Cierniaka- Patrona Publicznego Gimnazjum w Zaborowie.
 
Zaproszeni goście mieli okazję posłuchać wokalistek Akademii Muzycznej w Krakowie: Zuzanny Mądrzyk i Karoliny Rajczyk. Akompaniowała im prof. Elżbieta Konopczak. Studentki pracują pod okiem prof. Marii Seremet- Dziewięckiej. Wokalistki zaprezentowały utwory polskiej liryki wokalnej, między innymi: Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Feliksa Nowowiejskiego, Franciszka Maklakiewicza, Stanisława Moniuszki.
 
 
 
Punktem kulminacyjny wieczoru był utwór rodzimego kompozytora, obecnego na sali, Grzegorza Majki do słów Jędrzeja Cierniaka: ”Tam kochanie moje”. Utwór ten zaprezentowała p.Zuzanna Mądrzyk, absolwentka zaborowskiego gimnazjum. Całość prowadziły: p.Ewa Jasińska- Kustosz Muzeum w Dołędze i p.Teodozja Turaczy- nauczyciel Publicznego Gimnazjum w Zaborowie.
 
 
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na lampkę miodu, zaś młodzież na ciastko.
 
 
 
 
 
Ten wieczór stanowił rzadką okazję do obcowania z muzyką poważną w myśl słów Johanna Wolfganga Goethego:” Gdzie słyszysz śpiew tam wejdź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, Ci nigdy nie śpiewają”.
 
By godnie uczcić rocznicę urodzin Patrona, opracowało cykl działań, trwających od początku października do 19 listopada. A były to: plener malarski, spotkanie z krewnym Cierniaka, podróżnikiem- Jędrzejem Majką, przygotowanie okolicznościowych plakatów i centralne uroczystości- Dzień Patrona Szkoły- 14 listopada.
 
W tym to dniu gościli w gimnazjum uczniowie i nauczyciele zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie. Po krótkim powitaniu, uczniowie i nauczyciele szkoły z Warszawy, szkoły podstawowej i gimnazjum w Zaborowie, zaproszeni goście udali się do kościoła na Mszę Świętą.
 
Następnie w hali sportowej miało miejsce oficjalne powitanie. Swoją obecnością zaszczycił nas:
Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie Pan Artur Puciłowski, Wójt Gminy Szczurowa Pan Marian Zalewski, Pani Magdalena  Raboszuk- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 114 im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie, członek Zarządu Powiatu brzeskiego, redaktor naczelny gazety „W Zakolu Raby i Wisły”- Pan Marek Antosz, Pan Krystian Sroka- dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku, siostrzenica Cierniaka- Pani Maria Wiecha, Pan Jan Bylica- krewny Cierniaka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaborowie Pan Mieczysław Chabura wraz z nauczycielami i uczniami, rodzice oraz mieszkańcy Zaborowa i okolic. Gościem honorowym była córka Patrona- Pani Zofia Cierniakówna.
 
Spotkanie prowadziła Pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Zaborowie Joanna Ozorka- Krawczyk i sołtys wsi Zaborów Pan Franciszek Babło. Pani Dyrektor przypomniała drogę Jędrzeja Cierniaka od ubożuchnej chaty poprzez kształcenie w bocheńskim liceum, aż po zaszczytną  funkcję wizytatora oświaty. Wyszedł ze wsi, ale o niej nie zapomniał. Pasją jego życia była ludowość i wszystko, co jest z nią związane- folklor, piosenka, taniec, obrzędy, teatr ludowy. 
 
I tak, by być wiernym pasji Patrona, uczniowie warszawskiej szkoły przedstawili tańce regionu krakowskiego.
 
W podobnym tonie był utrzymany występ „Podróż przez pokolenia”. Młodsi i starsi aktorzy odtwarzali obrzędy związane z weselem zaborowskim, typowe przyśpiewki, tańce, rytuały a nawet kulinaria, gdyż pojawił się typowo weselny placek drożdżowy, upieczony przez starościny: Panią Marię Babło i Panią Janinę Tabor, serwowany dawniej na weselu. Ze śpiewem: „Jedziewa, jedziewa, jus my przyejechali. Hej! / Bedziewa se teroz do rana hulali. Hej!...” aktorzy wkroczyli na salę. Dalej były  już przyśpiewki, tańce, przekomarzanie się starostów (szczególnie starosty Pana Franciszka Babło) i obrzęd ocepin pani młodej. Gdy już pan młody suto zapłacił, jak bywa w zwyczaju, za wybrankę swego serca, artyści pożegnali nas słowami: „Jędrzejowa nuta nigdy nie zaginie. Hej! Ani na wiersycku, ani na dolinie”.
 
W przedstawieniu zaborowscy aktorzy pokazali, że działania, które zapoczątkował Cierniak, są kontynuowane. Tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, bo młodzież, przygotowując się do występu uczyła się od starszych mieszkańców Zaborowa przyśpiewek związanych z obrzędami wesela. W przedstawieniu zaprezentowali się mieszkańcy Zaborowa, którzy wstępowali 30 lat temu na uroczystości 100- lecia urodzin Jędrzeja i młodzież gimnazjum, i dzieci ze szkoły podstawowej. Była to więc taka podróż przez pokolenia.
 
To najlepszy dowód ciągłości tradycji w naszej Małej Ojczyźnie oraz najpiękniejsze, żywe świadectwo wartości, które przekazał nam Jędrzej Cierniak. Dodatkowym, miłym akcentem był wspólny śpiew ulubionych przyśpiewek Krzesnego przez zebranych w Domu Ludowym. Tylko w uszach brzmią jeszcze słowa wiersza wyrecytowanego przez  Panią Marię Wiechę:
"Kajście ta som Jędrzeju, /Kajście ta som..."
 
Ostatnim punktem obchodów urodzin Patrona gimnazjum był koncert poświęcony pamięci Jędrzeja Cierniaka pt. "Tam kochanie moje”, który odbył się 19 listopada w Dworze w Dołędze.
 
Organizatorzy: Sołtys wsi Zaborów, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich w Zaborowie oraz Publiczne Gimnazjum im. Jędrzeja Cierniaka w Zaborowie składają podziękowania  sponsorom, bo dzięki ich wsparciu mogliśmy zrealizować wszystkie przedsięwzięcia.
 
Wsparli nas:
 • Urząd Gminy w Szczurowej,
 • Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej,
 • Muzeum w Tarnowie- oddział Dwór w Dołędze,
 • Rada Rodziców Publicznego Gimnazjum w Zaborowie,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Firma Frukt- prezes Jan Bylica (krewny Jędrzeja Cierniaka),
 • Zakład Stolarski- Ryszard i Janina Cierniak,
 • Spółdzielnia Produkcyjno- Handlowa w Szczurowej,
 • Firma Przewozowa Eugeniusz Handerek i Mateusz Solak,
 • Młyn Zaborów- Aleksander i Zofia Badzioch,
 • Redaktor Naczelny kwartalnika "W Zakolu Raby i Wisły".

Piotr Krawczyk, PG Zaborów
<<< wstecz


Styczeń 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019