ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2016-08-18


Uczestnicy projektu ,,Satyrycznie, ale z morałem” zwiedzają

We wtorek 2 sierpnia, uczestnicy projektu ,,Satyrycznie, ale z morałem”, programu Równać Szanse realizowanego przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej wyruszyli w trasę, aby poznać historię swojej gminy.

 

Pierwszym punktem na mapie gminy był Dwór w Dołędze. Jest to drewniana siedziba wiejska wzniesiona w połowie XIX wieku. Posiada typowe cechy dworu polskiego, jest zbudowany na planie podkowy. Związany z powstaniem styczniowym, oraz operacjami Most_II i Most_III z czasów II wojny światowej. Gospodarował on do 1896 roku, w tym okresie we dworze gościli m.in. Adam Asnyk, Włodzimierz Tetmajer oraz Stanisław Wyspiański.


 


Drugim punktem wycieczki było Sanktuarium w Strzelcach Wielkich. Według miejscowej tradycji, dziedzic Strzelec Wielkich, Andrzej Gawroński Rawa, jadąc z rodziną na Mszę św. w Boże Narodzenie, przejeżdżał końmi przez zamarzniętą Wisłę. W środku rzeki lud się załamał i sanie wpadły do Wisły. Będąc w ogromnym niebezpieczeństwie, złożył ślub, że jeżeli wyjdzie z opresji to wybuduje w Strzelcach Wielkich kościół i postara się o erygowanie parafii, by on i jego poddani nie byli zmuszeni tak daleko i z narażeniem życia chodzić do kościoła. Andrzej Gawroński dotrzymał obietnicy i wybudował Kościół pw. św. Sebastiana w Strzelcach Wielkich.

Uroczystość nadania tytułu Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej odbyła się 12 sierpnia
z udziałem Prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka, bp diec. tarnowskiej Andrzeja Jeża, ks. Dziekana, Proboszcza parafii Stanisława Tabisia oraz delegacji ojców paulinów na czele z o. generałem Izydorem Matuszewskim.Sanktuarium w Strzelcach Wielkich oraz Dwór w Dołędze znajduje się na Szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY DO:
PANI EWY JASIŃSKIEJ, KTÓRA SPRAWIŁA, ZE MIELIŚMY MOŻLIWOŚĆ ZOBACZENIA DWORU W DOŁĘDZE
ANNY KOZANECKIEJ, KTÓRA W NIEZWYKŁY I PEŁEN PASJI SPOSÓB OPOWIEDZIAŁA NAM HISTORIĘ DWORU
KS. PROBOSZCZOWI STANISŁAWOWI TABISIOWI ZA POMOC W ORGANIZACJI WYJAZDU ORAZ MOŻLIWOŚĆ POZNANIA SANKTUARIUM W STRZELCACH WIELKICH
 
Projekt „Satyrycznie, ale z morałem” realizowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży „Równać Szanse 2015”, którego celem jest wyrównywanie szans młodych ludzi na dobry start  w dorosłe życie.

 
<<< wstecz


Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019