Mickiewiczowskie „Ballady i romanse” w Bibliotece w Szczurowej

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 11 lat, czyli od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytano dzieła Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. akcja Narodowego Czytania miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. W 2020r była czytana Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
W roku bieżącym czytaliśmy Ballady i romanse, które zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Dziewiętnastowieczne wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Narodowe Czytanie w Szczurowej, które mało miejsce w Dworze Kępińskich, obecnej siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczurowej odbyło się w atmosferze melancholii, tajemniczości i grozy za sprawą melodii granych na fortepianie oraz aktorskiej gry i recytacji uczniów klasy 8 pod kierunkiem Pań Małgorzaty Tracz i Lucyny Gut. Wśród zaproszonych gości był Pan Zbigniew Moskal – Wójt Gminy Szczurowa, nauczyciele, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Szczurowej.

Źródło: Teresa Klamka – GBP w Szczurowej

Zapraszamy do galerii zdjęć.

11 lis 2022

13 lis 2022