Przejdź do treści
s1
s2
s3
s7
s8
s9
previous arrow
next arrow
Posłuchaj tego artykułu

Wyniki 39. edycji KRAKOWSKIEGO WIANKA

Około 500 wykonawców z 6 powiatów regionu etnograficznego Krakowiaków i Pogórza Ciężkowickiego wzięło udział w 39. Przeglądzie Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka “Krakowski Wianek”.

Podczas dwudniowego wydarzenia na scenie w Parku Kępińskich wystąpiło 9 zespołów folklorystycznych w tym: 7 zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, 2 zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej, 1 grupa regionalnej, 6 kapel ludowych, 1 mistrz i 3 uczniów, 3 solistów-instrumentalistów, 20 grup śpiewaczych, 8 śpiewaków ludowych, 1 gawędziarz z 6 powiatów regionu etnograficznego Krakowiaków i Pogórza Ciężkowickiego.  Występy oceniała komisja artystyczna w składzie:

●    dr Bożena LEWANDOWSKA  –  muzykolog z Katowic
●    Jadwiga ADAMCZYK – muzyk – folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
●    Wiesława HAZUKA –  choreograf z Tarnowa
●    dr Artur CZESAK –  dialektolog, językoznawca z Krakowa
●    Maria Danuta CETERA – etnograf z Tarnowa
●    Beata ROMPAŁA – folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu (B.O. Tarnów)

Komisja przyznała nagrody w 13 kategoriach. Nagrodę Główną Krakowski Wianek w kategorii dorosłych zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej przyznano Zespołowi Regionalnemu Biskupianie z Biskupic Radłowskich za program “Jak my z Kubo łod kowola wente na wsi cynili”. Dużym sukcesem może pochwalić się Zespół Regionalny Pojawianie z Pojawia, który za program “W izbie Hanusi” otrzymał drugie miejsce w kategorii młodzieżowych zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej (pierwszego miejsca w tej kategorii nie przyznano).

Pełny protokół wraz z wynikami można przeczytać tutaj.
>>protokół z 39 Krakowskiego Wianka<<

Konkursowi towarzyszyły również inne wydarzenia. Pierwszy dzień imprezy zakończyła dyskoteka pod gwiazdami z DJ’em Rewi. Podczas drugiego dnia imprezy na scenie wystąpił chór “Dzieci z dworu” oraz zespół The Jaggers. Przez całe popołudnie trwał Festiwal Wina i Jadła podczas którego można było skosztować swojskich potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejski: KGW Pojawianki z Pojawia, KGW Uścianeczki z Uścia Solnego, KGW Szczurowa. Obok stoik gospodyń znalazły się stoiska rękodzielników, pszczelarzy, winnicy i octowni.  Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci – animacji oraz dmuchańców, a całość dopełnił ogródek gastronomiczny.

Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Szczurowa Zbigniew Moskal, a podczas imprezy obecni również byli:  Lucyna Gajda – Dyrektor Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, która w imieniu Wojewody Małopolskiego odczytała list okolicznościowy przygotowany dla uczestników i organizatorów Przeglądu oraz Andrzej Zarych – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Sponsorzy wydarzenia: Krakowski Bank Spółdzielczy, Delikatesy Centrum Szczurowa oraz Delikatesy Wojnicki.

_____
Mateusz Franczyk

Zapraszamy do galerii zdjęć
– 21.05.2022 –
– 22.05.2022 –

 

Kalendarium wydarzeń
03 maj 2024

Obchody 3 MAJA oraz święto Strażaków

Szczurowa
25 - 26 maj 2024

Przegląd Zespołów Folklorystycznych “Krakowski Wianek”

GCKCiS Szczurowa
01 cze 2024

Gminny Dzień Dziecka

Szczurowa
Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content