Przejdź do treści
s1
s2
s3
s7
s8
s9
previous arrow
next arrow
Posłuchaj tego artykułu

Z wizytą studyjną w Zakopanem

W dniach 17 – 18 czerwca dzięki Stowarzyszeniu Na Rzecz Promocji i Rozwoju Wsi Niedzieliska oraz Nadwiślańskiej Grupy Działania „E.O.CENOMA” uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami – dyrektorem szkoły Katarzyną Mach oraz nauczycielkami Ewą Badzioch i Anną Karasiewicz, wzięli udział w dwudniowej wizycie studyjnej do  jednego  z największych ośrodków turystycznych w Polsce tj. Zakopanego.  
Wycieczka wystartowała 17 czerwca o godzinie 7:00 z wsi Niedzieliska, a swoją metę miała ok. godziny 11 w Zakopanem. Wtedy też uczniowie wraz z opiekunami oraz przewodnikiem na czele, wyruszyli szlakiem Doliny Kościeliska aby po niemal 8km wędrówce dotrzeć do Schroniska Ornak. Idąc Doliną, każdy mógł podziwiać przepiękną przyrodę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Już rozpoczynając swój spacer, mogliśmy zajrzeć do pobliskiej bacówki i spróbować góralskich specjałów. Zaraz po tym, w swojej drodze mijaliśmy liczne jaskinie, potoki, pastwiska, polany, wąwozy a także bramy skalne. W samym schronisku, gdzie każdy miał chwilę odpoczynku roztaczał się cudowny widok na Tatry Zachodnie.
Kolejnym punktem wycieczki po zwiedzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego,zwiedzenie Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzysku oraz zwiedzenie jednego z najsłynniejszych miejsc turystycznych na południu Polski czyli Gubałówki. Nasi uczniowie wjechali oraz wyjechali z niej kolejką linową, co dołożyło kolejnych atrakcji i euforii wśród wycieczkowiczów.
Zakończeniem pierwszego dnia był przyjazd do hotelu „Limba” w Poroninie, wspólne zjedzenie obiadokolacji oraz chwila relaksu przy hotelowym basenie czy grach jakie udostępnił hotel.
Kolejny i zarazem ostatni dzień wizyty studyjnej, był niemniej atrakcyjny dla naszych wycieczkowiczów od poprzedniego. Po wspólnym zjedzeniu śniadania nasi uczniowie mieli okazję wysłuchania prawdziwych górali i dowiedzenia się wielu ciekawostek na temat ich tradycji czy zwyczajów.  Panowie prowadzący spotkanie zabawiali nas licznymi ciekawostkami, muzyką na żywo oraz zabawami ruchowymi.
Następnym punktem tego dnia, było odwiedzenie Muzeum Oscypka w Zakopanem mieszczące się przy słynnych zakopiańskich Kupówkach oraz warsztaty mające na celu pokazanie jak powstaje ten regionalny przysmak. Uczniowie na początku wysłuchali historii doświadczonego górala na temat procesu i historii zakopiańskiego sera, po czym używając specjalnych foremek mieli okazję uformować i  zjeść zrobionego przez siebie oscypka.
Kolejną atrakcją okazało się odwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach w Tatrach Wysokich, gdzie nasi uczniowie mogli poznać historię tego niewielkiego, drewnianego kościoła, opowiedzianą przez osobę opiekującą się tym zabytkowym miejscem.
Finałem wizyty, był Gorący Potok. Uczniowie naszej szkoły, mogli zregenerować siły w basenach termalnych w miejscowości Szaflary. Dzięki wodnemu parkowi z różnego rodzaju basenami wypełnionymi naturalną wodą siarczkową, była to atrakcja niosąca wiele korzyści zdrowotnych.
Autokar wyruszył w drogę powrotną do Niedzielisk o godzinie 17, a nasi uczniowie wrócili do swoich domów ok. godziny 20.
Oba dni były dla wszystkich bardzo aktywne i przyniosły wspaniałe wspomnienia na dalsze lata.

Katarzyna Mach

Kalendarium wydarzeń
20 lip 2024

Piknik Rodzinny w Niedzieliskach

Boisko sportowe w Niedzieliskach
21 lip 2024

Turniej Wsi o Puchar Wójta

Boisko sportowe w Niedzieliskach
Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content