Święto 3 maja w naszej gminie

W poniedziałek, 3 maja, delegacja naszej gminy złożyła kwiaty pod pomnikiem ofiar I i II wojny światowej w Szczurowej na pamiątkę 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W rocznicę ustanowienia pierwszej w Europie konstytucji, wieńce złożyli:
– Przedstawiciele samorządu:  Wójt Gminy Szczurowa Zbigniew Moskal wraz z radnymi Rady Gminy Marcinem Jawieniem oraz Markiem Pudełko,
– Przedstawiciele Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
– Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczurowej Alina Oleksy

Mamy nadzieję, że to już ostatnie Państwowe uroczystości w cieniu epidemicznych restrykcji.

Święto Konstytucji 3 maja upamiętnia powołanie pierwszej polskiej ustawy, która regulowała ustrój Rzeczypospolitej. Był to drugi w Europie i trzeci na świecie taki dokument. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną i doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan oraz szlachty. Wprowadziła także ochronę państwa nad chłopami, co miało złagodzić nadużycia w pobieraniu pańszczyzny. Na mocy Konstytucji powstał podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą oraz sądowniczą.

UG Szczurowa

26 Cze 2021