Przejdź do treści
s1
s2
s3
s7
s8
s9
previous arrow
next arrow
Wysłuchaj artykułu

Spotkanie poetyckie z Panią Ireną Góra​

26 października 2022r. zapoznaliśmy się z twórczością pisarki Pani Ireny Marii Góra mieszkanki Bucza. Pani Irena Góra, emerytowana nauczycielka, urodziła się w 1950 roku w Porąbce
Uszewskiej, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. W 1968 roku po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym w Brzesku podjęła studia wyższe w Rzeszowie na kierunku filologia rosyjska. Pracę w oświacie rozpoczęła w 1970 roku jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Iwkowej.
Po trzech latach przeniosła się do szkoły w Buczu, z którą zawodowo związana była do 2000 roku, pełniąc przez dziesięć lat (1982- 1992) funkcję dyrektora tej placówki. Od 1997r. do 2000r uczyła również w Liceum Ekonomicznym w Brzesku. W międzyczasie ukończyła studia podyplomowe z języka polskiego i niemieckiego. Jest tłumaczem przysięgłym języka rosyjskiego przy Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Tłumaczy dla Prokuratury, Policji oraz Sądu. Przez wiele lat zasiadała też w Sądzie Rejonowym jako ławniczka.
Obecnie angażuje się w życie lokalnej społeczności jako współzałożycielka Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze oraz będąc przewodniczącą Koła Gospodyń. Za działalność społeczną i charytatywną została nagrodzona w 2014r. statuetką „Siłaczka”.
Chociaż książka „Z serca płynące” jest jej poetyckim debiutem, dorobek literacki Ireny Góry jest bardzo pokaźny. Spod jej pióra wyszło też szereg opowiadań, bajek, legend oraz wspomnienia: „Byłam nauczycielką i dyrektorem tej szkoły” spisanych z okazji 110- lecia istnienia placówki w Buczu. Warta polecenia jest również „ŚNIEŻYCZKA, czyli przerwane milczenie łączniczki AK”, będąca zapisem wspomnień Heleny Przepiórczanki, czynnej działaczki ruchu oporu AK w czasie II wojny światowej.
Zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczurowej do wypożyczenia tomiku poezji pióra Pani Ireny Góra.

Zapraszamy do galerii zdjęć ze spotkania autorskiego.

Źródło: GBP w Szczurowej –Teresa Klamka

GCKCziS Szczurowa

Kalendarium wydarzeń
06 gru 2023

Noc z bajkami i Św. Mikołajem

Sala widowiskowa GCKCziS w Szczurowej
16 gru 2023

Jarmark Bożonarodzeniowy

Szczurowa
Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content