Rubinowa 40.edycja "Krakowskiego Wianka"

Za nami jubileuszowa 40. edycja “Krakowskiego Wianka” 21 i 22 maja w Szczurowej odbył się 40. Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka “Krakowski Wianek”.
Podczas dwudniowego wydarzenia na scenie w Szczurowej wystąpiło 10 zespołów folklorystycznych w tym: 7 zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, 3 zespoły prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej, 1 grupa regionalna, 7 kapel ludowych, 4 mistrzów i 6 uczniów, 3 solistów-instrumentalistów, 15 grup śpiewaczych, 5 śpiewaków ludowych, 3 gawędziarzy z regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich i Pogórza Ciężkowickiego.

Występy oceniała komisja artystyczna w składzie: – dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog z Instytutu Muzykologii UJ w Krakowie; – Jadwiga Adamczyk – muzyk folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu; – Wiesława Hazuka – choreograf z Tarnowa; – dr Artur Czesak – językoznawca dialektolog; – Maria Danuta Cetera – etnograf, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie; – Beata Rompała – folklorystysta z MCM Sokół w Nowym Sączu (B.O Tarnów).

Komisja przyznała nagrody w 13 kategoriach. Nagrodę Główną “Krakowski Wianek” w kategorii dorosłych zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej przyznano Zespołowi regionalnemu PORĄBCOKI z Porąbki Uszewskiej za program: “Co w krzokach piscało”.

Pełny protokół wraz z wynikami można przeczytać tutaj:
>> wyniki konkursu <<

Podczas wydarzenia odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu “Bitwa Regionów”, w ramach którego Panie z Kół Gospodyń Wiejskich powiatu brzeskiego zaprezentowały przepyszne potrawy regionalne. Główną nagrodę i awans do kolejnego etapu konkursu otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich “Krajanki” w Gnojniku. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich “Biesiadna Ekipa” w Biesiadkach, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich “Warkocz Tarłówny” w Dębnie.

Wydarzeniu towarzyszyły: Wystawa Fotograficzna pn. “Jędrzejowa Nuta nigdy nie zaginie, hej ani na wirsycku ani na dolinie” – 40. lat KRAKOWSKIEGO WIANKA, oraz Espozycja “Życie i twórczość Jędrzeja Cierniaka”.

W Parku pojawiły się również stoiska: lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich ze Szczurowej, Pojawia, Rajska i Uścia Solnego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, młodzieży z projektu “Równać Szanse, Lunch Break – Kulinarnym Szlakiem ze Smakiem” rękodzielników oraz pszczelarzy. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci – animacji oraz dmuchańców, a całość dopełnił ogródek gastronomiczny.

Konkurs uświetnił występ Kapeli “Ciupaga”, który przeniósł mieszkańców w góralskie muzyczne klimaty.

Patronat honorowy nad imprezą objął Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Zbigniew Moskal – Wójt Gminy Szczurowa, a podczas wydarzenia obecni byli również: Włodzimierz Bernacki – Senator RP, Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Anna Mikosz – Radna Województwa Małopolskiego, Andrzej Zarych – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Partnerzy przedsięwzięcia:
Województwo Małopolskie, Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Szczurowej.

Sponsorzy: Krakowski Bank Spółdzielczy, Wiking Gastro, Delikatesy Wojnicki, Delikatesy Centrum Szczurowa.

GCKCziS Szczurowa

05 kwi 2024

Wieczór dla Jana Pawła II

06 kwi 2024