Przejdź do treści
s1
s2
s3
s7
s8
s9
previous arrow
next arrow
Posłuchaj tego artykułu

41. Krakowski Wianek 2024 już za nami

W dniach 25 i 26 maja 2024 roku w Parku Kępińskich w Szczurowej odbył się 41. KRAKOWSKI WIANEK – Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka.

Komisja Artystyczna w składzie:
dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog
Jadwiga Adamczyk – muzyk / folklorysta
Wiesława Hazuka – choreograf
dr Artur Czesak – dialektolog, językoznawca
Maria Danuta Cetera – etnograf
Beata Rompała – folklorysta

Wnikliwie oceniła 8 zespołów folklorystycznych w tym: 5 zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, 3 zespołów prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej, 1 grupy regionalnej, 5 kapel ludowych, 1 mistrza i 1 uczenia, 5 solistów-instrumentalistów, 14 grup śpiewaczych, 7 śpiewaków ludowych z regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich, Powiśla Dąbrowskiego i Pogórza Ciężkowickiego – reprezentantów trzynastu gmin Ziemi Tarnowskiej tj.: Brzesko, Ciężkowice, Czchów, Dębno, Gnojnik, Rzepiennik Strzyżewski, Radłów, Ryglice, Szczurowa, Tarnów, Wierzchosławice, Zakliczyn, Żabno.

Nagrody główne zostały przyznane w kategorii:

GRUP ŚPIEWACZYCH – DOROSŁYCH:
Męskiej Grupie Śpiewaczej z Uszwi

ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH – DOROSŁYCH:
Stanisławowi DESIOWI z Jastrzębi

Do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych, Drużbów i Starostów Weselnych „SABAŁOWE BAJANIA”, który odbędzie się w lipcu 2024 r. w Bukowinie Tatrzańskiej, Komisja kwalifikuje:

GRUPY ŚPIEWACZE – Męską Grupę Śpiewaczą z Uszwi, Żeńską Grupę Śpiewaczą POGÓRZANKI z Jastrzębi, Żeńską Grupę Śpiewaczą TYMOWIANKI z Tymowej

Do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą Komisja kwalifikuje:

Męską Grupę Śpiewaczą PORĘBSKIE CHŁOPY z Porąbki Uszewskiej
śpiewaków: Stanisława DESIA z Jastrzębi i Krzysztofa RYNDAKA z Siedliszowic

Do udziału w Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów, Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej, w 2025 r., Komisja rekomenduje Zespół KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ z Brzeska z programem Comber babski

>>Pełna treść protokołu<<

Podczas uroczystości zakończenia 41. edycji KRAKOWSKIEGO WIANKA, decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego w uznaniu za wieloletnią pracę i zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnych, które przyczyniają się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacają tym samym dorobek regionu, Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski zostali odznaczeni: nasza Koleżanka z Biura Organizacyjnego w Tarnowie BEATA ROMPAŁA, folklorystka i animatorka kultury z kilkudziesięcioletnim stażem, absolwentka III Studium Folklorystycznego, silnie związana z pracą na rzecz regionalizmu i ochrony tradycji. Koordynatorka konkursów i przeglądów w regionie krakowskim, pomysłodawczyni i realizatorka ciekawych form kształcenia instruktorów i nauczycieli, jurorka przeglądów i wydarzeń folklorystycznych w regionie, opiekunka i konsultantka amatorskiego ruchu folklorystycznego.

STANISŁAW DEŚ, muzyk, regionalista, instrumentalista, śpiewak ludowy, kierownik Domu Kultury w Jastrzębi od 1990 roku. Od kilkudziesięciu lat pracuje i troszczy się o zachowanie rodzimych tradycji i folkloru Pogórza Ciężkowickiego, aktywuje i organizuje życie kulturalne na terenie gminy Ciężkowice, kulturze poświęca się nie tylko zawodowo ale także społecznie.

Uroczystego wręczenia Odznaki dokonał Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

ORGANIZATOR:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Koordynacja: Biuro Organizacyjne w Tarnowie
Gmina Szczurowa
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej

Patronat Honorowy:
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
Zbigniew Moskal – Wójt Gminy Szczurowa

Główny partner przedsięwzięcia:
Małopolska
www.malopolska.pl

Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe oraz pomoc podczas wydarzenia:
Panu Witoldowi Kozłowskiemu – Marszałkowi Województwa Małopolskiego,
Panu Zbigniewowi Moskalowi – Wójtowi Gminy Szczurowa

oraz stowarzyszeniom, wystawcom, Kołom Gospodyń Wiejskich:
– KGW “Uścianeczki”
– KGW “Pojawianki”
– KGW “Szczurowa”
– KGW “Zaborów”
– Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Dąbrówka Morska

za przygotowanie stoisk z tradycyjnymi potrawami oraz promocję Gminy Szczurowa podczas podczas 41. Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka „KRAKOWSKI WIANEK”.

Sponsorom:
– Krakowskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Krakowie o/Szczurowa
– Delikatesom Wojnicki
– Delikatesom Szczurowa

 

Kalendarium wydarzeń
23 cze 2024

STRAŻMAGEDON – biegamy i pomagamy

Szczurowa
Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content