Przejdź do treści
s1
s2
s3
s7
s8
s9
previous arrow
next arrow
Posłuchaj tego artykułu

II. EDYCJA MIĘDZYGMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI SYBIRACKIEJ „MY Z TEJ SAMEJ OJCZYZNY…”

Każdy rok przynosi bardzo smutne wiadomości o śmierci kolejnych Sybiraków. Zostało ich już niewielu i niestety za jakiś czas nie będzie nikogo kto mógłby osobiście, podczas jakiegoś spotkania czy prelekcji zaświadczyć o losie polskich zesłańców do największego więzienia świata, czyli Syberii. To nieuchronne i nie mamy na to żadnego wpływu. Od nas jednak zależy czy historia Sybiraków,  zapoczątkowana bardzo dawno, bo przecież już w XVI wieku,zostanie przez nas zachowana  i przekazana dalej.
Zmarły w grudniu 2019 roku Pan Wiesław Krawczyński, członek Armii Krajowej i Sybirak, który został zesłany już po II wojnie światowej i wrócił do kraju dopiero w 1956 roku, w przepięknym wierszu „Światła pamięci” zapisał następujące słowa:
Gdzieś
Na rozległych bezdrożach
Wschodu
Wyblakłe plamy pamięci
Zatarte czasem
Wciąż bolesne
Krwawiące wspomnieniem
Ile mogił bez śladów
A pełnych bólu
Zapalmy w sercach
Znicze myśli
Modlitw  
TAM
Tego nikt nie uczyni
W nabrzmiałym bólem milczeniu
Stoimy
Nieugięci
Zapalmy światła pamięci.

Uważamy, że Pan Wiesław Krawczyński w tym wierszu wskazał nam drogę i zobowiązał do czegoś bardzo ważnego. Owszem, nigdy nie będziemy mogli zapalić chociażby symbolicznego znicza na mogiłach wielu Sybiraków. Niektórzy z nich zresztą nawet ich nie mają. Zostali pochowani w bezimiennych grobach, tysiące kilometrów od Ojczyzny. Możemy jednak palić znicze pamięci, ofiarować modlitwę i na tyle ile to możliwe, starać się uchronić te tragiczną, ale jakże ważną i będącą częścią naszej tożsamości, historię od zapomnienia.

Naszym światełkiem pamięci dla wszystkich Sybiraków jest Międzygminny Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „My z tej samej Ojczyzny…”, którego druga edycja została właśnie rozstrzygnięta. Ze względu na ograniczenia będące efektem pandemii koronawirusa, zdecydowanie różniła się jednak ona od poprzedniej. Tym razem uczniowie z klas IV – VIII zostali poproszeni o zarejestrowanie w formie video recytacji dwóch wybranych wierszy i przesłanie ich do organizatorów. W związku z tym nie mogliśmy niestety tak jak w ubiegłym roku spotkać się, żeby wspólnie i uroczyście upamiętnić Zesłańców, niemniej bardzo nam zależało aby raz rozpoczęta praca, której celem jest podtrzymywanie i krzewienie  pamięci o Sybirakach, nie została przerwana.
Tematyka wierszy recytowanych przez uczestników dotyczyła dramatycznych warunków życia, których doświadczali na zesłaniu Polacy – tęsknoty za krajem, zbrodni katyńskiej, a także problemu mierzenia się współczesnej młodzieży z historią Sybiraków. W konkursie udział wzięło 20 uczniów z gmin: Szczurowa, Radłów i Wietrzychowice, natomiast w składzie Jury, które dokonało oceny występów i wyłoniło zwycięzców zasiedli: Renata Fornal, Zofia Żak, Tomasz Sempek i Tomasz Kowalski.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:
I miejsce: Anna Jamrożek (Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej)
II miejsce: Julia Wojnicka (Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie)
III miejsce: Hubert Małochleb (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niwce)
Wyróżnienia: Julia Adamska (Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Uściu Solnym), Anna Wielbłąd (Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Akcji III Most w Przybysławicach), Emilia Bocoń (Szkoła Podstawowa im. Akcji III Most w Przybysławicach) i Julia Czuj (Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie).

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w konkursie. To bardzo ważne, że pomimo trudnego czasu i na przekór niesprzyjającym okolicznościom nie brakuje uczniów, którzy poprzez piękną recytację sybirackiej poezji oddają hołd zesłańcom.
Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, a także Klub Historyczny Contra SpemSpero.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Pan Zbigniew Moskal – Wójt Gminy Szczurowa, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Poniżej prezentujemy po jednej wybranej recytacji zwycięzców tegorocznej edycji.

GCKCiS Szczurowa

Kalendarium wydarzeń
03 maj 2024

Obchody 3 MAJA oraz święto Strażaków

Szczurowa
25 - 26 maj 2024

Przegląd Zespołów Folklorystycznych “Krakowski Wianek”

GCKCiS Szczurowa
01 cze 2024

Gminny Dzień Dziecka

Szczurowa
Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content