Przejdź do treści
s1
s2
s3
s7
s8
s9
previous arrow
next arrow
Posłuchaj tego artykułu

II. EDYCJA MIĘDZYGMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI SYBIRACKIEJ „MY Z TEJ SAMEJ OJCZYZNY…”

Każdy rok przynosi bardzo smutne wiadomości o śmierci kolejnych Sybiraków. Zostało ich już niewielu i niestety za jakiś czas nie będzie nikogo kto mógłby osobiście, podczas jakiegoś spotkania czy prelekcji zaświadczyć o losie polskich zesłańców do największego więzienia świata, czyli Syberii. To nieuchronne i nie mamy na to żadnego wpływu. Od nas jednak zależy czy historia Sybiraków,  zapoczątkowana bardzo dawno, bo przecież już w XVI wieku,zostanie przez nas zachowana  i przekazana dalej.
Zmarły w grudniu 2019 roku Pan Wiesław Krawczyński, członek Armii Krajowej i Sybirak, który został zesłany już po II wojnie światowej i wrócił do kraju dopiero w 1956 roku, w przepięknym wierszu „Światła pamięci” zapisał następujące słowa:
Gdzieś
Na rozległych bezdrożach
Wschodu
Wyblakłe plamy pamięci
Zatarte czasem
Wciąż bolesne
Krwawiące wspomnieniem
Ile mogił bez śladów
A pełnych bólu
Zapalmy w sercach
Znicze myśli
Modlitw  
TAM
Tego nikt nie uczyni
W nabrzmiałym bólem milczeniu
Stoimy
Nieugięci
Zapalmy światła pamięci.

Uważamy, że Pan Wiesław Krawczyński w tym wierszu wskazał nam drogę i zobowiązał do czegoś bardzo ważnego. Owszem, nigdy nie będziemy mogli zapalić chociażby symbolicznego znicza na mogiłach wielu Sybiraków. Niektórzy z nich zresztą nawet ich nie mają. Zostali pochowani w bezimiennych grobach, tysiące kilometrów od Ojczyzny. Możemy jednak palić znicze pamięci, ofiarować modlitwę i na tyle ile to możliwe, starać się uchronić te tragiczną, ale jakże ważną i będącą częścią naszej tożsamości, historię od zapomnienia.

Naszym światełkiem pamięci dla wszystkich Sybiraków jest Międzygminny Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „My z tej samej Ojczyzny…”, którego druga edycja została właśnie rozstrzygnięta. Ze względu na ograniczenia będące efektem pandemii koronawirusa, zdecydowanie różniła się jednak ona od poprzedniej. Tym razem uczniowie z klas IV – VIII zostali poproszeni o zarejestrowanie w formie video recytacji dwóch wybranych wierszy i przesłanie ich do organizatorów. W związku z tym nie mogliśmy niestety tak jak w ubiegłym roku spotkać się, żeby wspólnie i uroczyście upamiętnić Zesłańców, niemniej bardzo nam zależało aby raz rozpoczęta praca, której celem jest podtrzymywanie i krzewienie  pamięci o Sybirakach, nie została przerwana.
Tematyka wierszy recytowanych przez uczestników dotyczyła dramatycznych warunków życia, których doświadczali na zesłaniu Polacy – tęsknoty za krajem, zbrodni katyńskiej, a także problemu mierzenia się współczesnej młodzieży z historią Sybiraków. W konkursie udział wzięło 20 uczniów z gmin: Szczurowa, Radłów i Wietrzychowice, natomiast w składzie Jury, które dokonało oceny występów i wyłoniło zwycięzców zasiedli: Renata Fornal, Zofia Żak, Tomasz Sempek i Tomasz Kowalski.

Laureatami tegorocznej edycji zostali:
I miejsce: Anna Jamrożek (Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej)
II miejsce: Julia Wojnicka (Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie)
III miejsce: Hubert Małochleb (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Niwce)
Wyróżnienia: Julia Adamska (Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Uściu Solnym), Anna Wielbłąd (Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Akcji III Most w Przybysławicach), Emilia Bocoń (Szkoła Podstawowa im. Akcji III Most w Przybysławicach) i Julia Czuj (Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie).

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w konkursie. To bardzo ważne, że pomimo trudnego czasu i na przekór niesprzyjającym okolicznościom nie brakuje uczniów, którzy poprzez piękną recytację sybirackiej poezji oddają hołd zesłańcom.
Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, a także Klub Historyczny Contra SpemSpero.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Pan Zbigniew Moskal – Wójt Gminy Szczurowa, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Poniżej prezentujemy po jednej wybranej recytacji zwycięzców tegorocznej edycji.

GCKCiS Szczurowa

Kalendarium wydarzeń
09 lut 2025

Promocja książki „Wesele Zaborowskie”

Sala widowiskowa GCKCziS w Szczurowej
08 mar 2025

Dzień Kobiet

Sala widowiskowa GCKCziS w Szczurowej
Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content