Posłuchaj tego artykułu
Finał III edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej
W dniu 8.04. 2022 roku w Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie III Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej „My z tej samej Ojczyzny…”.
Głównym celem konkursu jest krzewienie pamięci o Sybirakach oraz bardzo trudnej i bolesnej historii zsyłek do „największego więzienia świata”, czyli Syberii. Osobą, która stała się bezpośrednią inspiracją do organizacji tego konkursu jest Pani Stanisława Wiatr – Partyka, Sybiraczka i poetka, która poprzez swoją wyjątkową twórczość i setki prelekcji, przeprowadzonych w szkołach, instytucjach kultury, kościołach, zakładach karnych i wielu innych miejscach, od lat chroni historię zesłańców od zapomnienia. W wieku 10 lat wraz z mamą Olgą została deportowana do północnego Kazachstanu. Szczęśliwie udało im się powrócić do Polski w 1946 roku. Jan Wiatr, czyli tata Pani Stanisławy, który był oficerem Policji Państwowej w Nieświeżu został zamordowany przez NKWD w Twerze w 1940 roku.
Poezja Stanisławy Wiatr – Partyki jest dzisiaj dla nas niezwykle emocjonalną i poruszającą lekcją historii. Kiedy poznajemy dramatyczne losy rodziny Wiatrów, odkrywamy również tragiczne i bolesne dzieje naszej Ojczyzny. W swoich wierszach, urodzona w Nieświeżu poetka, nie opisuje jednak wyłącznie tego co się wydarzyło. W kilku utworach dotyka także problemu pamięci, tak jakby nieśmiało pytała nas wszystkich czy nie zapomnimy? o Sybirakach, o Katyniu, o wielkiej ofierze? czy kiedy umrze ostatni Sybirak nie umrze także pamięć?
W tegorocznej edycji udział wzięło udział 21 uczniów z gmin: Szczurowa, Wietrzychowice oraz Radłów, natomiast w składzie Jury, które dokonało oceny recytacji nadesłanych w formie nagrań video i wyłoniło zwycięzców zasiedli: Pani Zofia Solak – sołtys wsi Strzelce Wielkie, założycielka Stowarzyszenia Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos” oraz poetka, Pani Ewa Czuj – bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej – Filia w Dołędze, a także Pan Sebastian Marcisz – przedstawiciel Klubu Historycznego Contra Spem Spero.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Anna Jamrożek – Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Szczurowej, opiekun: Pani Jolanta Łoboda.
II miejsce: Natalia Przybyło – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Strzelcach Wielkich, opiekun: Pani Elżbieta Stec.
III miejsce: Kornelia Chrapusta – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej, opiekun: Pani Weronika Mostowy-Kuźniar.
I wyróżnienie: Justyna Biś – Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Woli Przemykowskiej, opiekun: Pani Urszula Stańczyk.
II wyróżnienie: Oliwia Curyłło – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Miłkowskiego w Wietrzychowicach, opiekun: Pani Elżbieta Biedrońska.
III wyróżnienie: Izabela Janeczek – Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Woli Przemykowskiej, opiekun: Pani Urszula Stańczyk.
IV wyróżnienie: Natalia Łucarz – Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Zaborowie, opiekun: Pani Teodozja Turaczy,
IV wyróżnienie: Agnieszka Czader – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej, opiekun: Pani Aldona Chmura.
Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Klubu Historycznego Contra Spem Spero oraz Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie. Współorganizatorem całego przedsięwzięcia i gospodarzem symbolicznej gali było Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, a honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Szczurowa – Pan Zbigniew Moskal. Na rozstrzygnięciu gościła również Pani Halina Święch – Zastępca Wójta Gminy Szczurowa, która złożyła gratulacje wszystkim laureatom.
Składamy serdeczne gratulacje i podziękowania wszystkim uczestnikom, których wspaniałe recytacje pozwalają wierzyć, że istnieje nadzieja, iż pamięć o Sybirakach przetrwa. Ogromnie dziękujemy także nauczycielom, którzy włożyli ogromny trud w przygotowanie swoich podopiecznych, a także wszystkim innym osobom, które wsparły organizację konkursu.
GCKCziS Szczurowa