Dwunasta edycja Narodowego Czytania, już za nami

Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej Gminna Biblioteka Publiczna w Szczurowej wzorem lat ubiegłych włączyła się do społecznej akcji Narodowego Czytania.
W czwartek 14 września 2023r. odbyło się czytanie epopei z okresu pozytywizmu „Nad Niemnem”, uznanej za wybitną powieść polską i największe dzieło Elizy Orzeszkowej żyjącej na przestrzeni lat 1841-1910.
Dzieło „Nad Niemnem” czytano w pomieszczeniach dziewiętnastowiecznego Dworu Kępińskich – siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczurowej. Swojego głosu, jako lektorzy użyczyli: Zbigniew Moskal – Wójt Gminy Szczurowa oraz bibliotekarze z terenu Gminy Szczurowa Agnieszka Dobrzańska, Weronika Gwóźdź-Tyrcha i Joanna Śliwińska. Całość spotkania poprowadziła Teresa Klamka – GBP w Szczurowej. Ponad to, Pani Weronika Gwóźdź-Tyrcha zaśpiewała pieśni ludowe z utworu „Nad Niemnem”- rozdział pierwszy. Wybranych fragmentów książki, w której Eliza Orzeszkowa zawarła propagowane przez siebie idee pozytywizmu i własne wspomnienia z okresu powstania styczniowego, wysłuchała przybyła młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz goście Pani Dorota Gargul – Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół w Szczurowej i Pani Bogusława Daniel-Zieja – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.
Być może wysłuchanie fragmentów epopei stanie się zachętą do przypomnienia sobie tej niezwykłej powieści w całości i ponownego odkrycia lektury.
Kolejne Narodowe Czytanie już za rok, ale już dziś zapraszamy!