PLASTYCZNY KONKURS HISTORYCZNY POŚWIĘCONY 100. ROCZNICY BITWY WARSZAWSKIEJ

„Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć
o Bitwie Warszawskiej…”

W bieżącym roku wspominamy i upamiętniamy dwa absolutnie wyjątkowe dla naszej Ojczyzny wydarzenia: 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II i 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Papież Polak będąc w Radzyminie podczas pielgrzymki w Polsce w 1999 roku, wypowiedział następujące słowa: „Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej, jaka miała miejsce w tej okolicy w miesiącu sierpniu 1920 roku. Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie da się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane cudem nad Wisłą”.

źródło zdjęcia:
Jerzy Kossak „Cud nad Wisłą, Bitwa warszawska”, obraz został namalowany w 1930 roku

Bitwa Warszawska, której rocznicę będziemy obchodzić 15 sierpnia, jest określana jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata. Dla odradzającej się dopiero co po odzyskaniu niepodległości Rzeczypospolitej, miała ona historyczne znaczenie. Przyczyniła się do zwycięstwa naszych przodków nad bolszewicką Rosją, a tym samym do obronienia wolności i niezależności naszej Ojczyzny. To wspaniałe zwycięstwo polskiego oręża zatrzymało także marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Pamięć o tej wielkiej glorii naszych Rodaków nie powinna nigdy zostać zapomniana. Krzewienie pamięci o poświęceniu i bohaterstwie naszych przodków nie jest przywilejem, a obowiązkiem.

1. CELE KONKURSU:

• upamiętnienie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej,
  • krzewienie wśród młodzieży postaw patriotycznych,
  • propagowanie polskiej historii,
  • zachęcanie młodzieży do kreatywnej pracy.

2. ORGANIZATORZY:

• Zbigniew Moskal Wójt Gminy Szczurowa,
  • Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej,
  • Klub Historyczny Contra SpemSpero.

3. ZASADY UCZESTNICTWA:

• konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży z gminy Szczurowa w wieku od:
    I kategoria: 6 do 10 roku życia,
    II kategoria :11 do 14 roku życia,
    III kategoria: 15 do 18 roku życia.
  • żeby wziąć udział w konkursie należy wykonać plakat upamiętniający Bitwę Warszawską z 1920 roku:
    a) format plakatu nie może być mniejszy niż A3. Nie ma ograniczenia co do maksymalnego rozmiaru,
    b) technika wykonania plakatu jest dowolna,
    c) na plakacie MUSI znajdować się hasło: „Bitwa Warszawska. 100. rocznica”,
    d) treść ewentualnego podtytułu jest dowolna,
    e) tematyka plakatu musi oczywiście nawiązywać doBitwy Warszawskiejz 1920 roku,
    f) praca musi być autorska. Nie może być powieleniem innej, już istniejącej pracy.
    g) pracę należy dostarczyć do Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej do 7 sierpnia 2020 roku,
    h) wraz z pracą należy złożyć oświadczenie o uczestnictwie oraz podpisane zgody dotyczące RODO (załącznik nr 1),
    i) na odwrocie plakatu musi znajdować się imię i nazwisko uczestnika.

4. KRYTERIA OCENY:

• staranność i walory estetyczne wykonanego plakatu,
  • kreatywność i oryginalne podejście do tematu,
  • zawartość merytoryczna plakatu i wartość treści historycznych.

5. ROZSTRZYGNIĘCIE:

• rozstrzygniecie konkursu nastąpi w okolicach 15 sierpnia 2020 roku w Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. O dokładnym terminie i godzinie uczestnicy zostaną poinformowani indywidualnie. Informacja będzie także dostępna na stronie internetowej gminy Szczurowa,
  • dla zwycięzców i wyróżnionych przewidziane zostały atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy,
  • konkurs rozstrzygać będzie jury wyłonione przez organizatorów,
  • organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nierozstrzygania konkursu jeśli wpłynie mniej niż 5 prac,
  • wszelkie pytania dotyczące konkursu można kierować pod numer telefonu: 791 650 078.
28 lip 2024

Park Kępińskich w Szczurowej