Przejdź do treści
s1
s2
s3
s7
s8
s9
previous arrow
next arrow
Posłuchaj tego artykułu

KRAKOWSKI WIANEK - Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Kapel Ludowych, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka

Jubileuszowa 40. edycja Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka odbędzie się w dniach 20 i 21 maja 2023 r. w Parku Kępińskich, w Szczurowej.

PRZEGLĄD ZESPOŁÓW REGIONALNYCH, KAPEL, INSTRUMENTALISTÓW, GRUP ŚPIEWACZYCH I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH IM. J. CIERNIAKA KRAKOWSKI WIANEK, ma charakter konkursu a jego głównym celem jest kultywowanie, podtrzymywanie ludowych tradycji kulturowych swojej małej Ojczyzny ich ochrona i dokumentacja oraz przekaz pokoleniowy folkloru słowno – muzycznego, tanecznego, gwary oraz obrzędów, zwyczajów i obyczajów ludowych głęboko zakorzenionych w regionie Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich oraz Pogórza Ciężkowickiego.
Przegląd stwarza możliwości zdiagnozowania aktualnego poziomu merytorycznego i artystycznego poszczególnych grup, jak również nawiązania pomiędzy nimi współpracy, a instruktorom ruchu regionalnego doskonalenie warsztatu merytorycznego. Charakter konkursowy Przeglądu daje możliwość najlepszym muzykom, śpiewakom, grupom śpiewaczym z regionu krakowskiego zakwalifikowania się do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej, a najlepszym zespołom folklorystycznym i grupom regionalnym prezentującym obrzędy i obyczaje na Małopolski Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej. Komisja może zakwalifikować uczestników Przeglądu na Ogólnopolski Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Nad całością prezentacji konkursowych czuwa Komisja Artystyczna składająca się z etnomuzykologów, muzyków-folklorystów, etnografów i etnochoreografów. Rokrocznie w Przeglądzie udział bierze ok. 800 wykonawców.

KRAKOWSKI WIANEK sięga początku lat osiemdziesiątych XX wieku, jego głównym organizatorem w tych latach był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie, a miejscem prezentacji dla zespołów folklorystycznych, kapel ludowych czy grup śpiewaczych Amfiteatr Letni w Tarnowie.

KRAKOWSKI WIANEK od 1991 roku na stałe zagościł w wyjątkowym miejscu – w Parku Kępińskich w Szczurowej, gdzie w przepięknej scenerii, na tle zabytkowego pałacu ożywionego krakowską, tradycyjną muzyką, śpiewam i tańcem, mają możliwość zaprezentowania dawnych, tradycyjnych zwyczajów czy obrzędów dorosłe i młodzieżowe zespoły folklorystyczne, od 2016 roku również grupy regionalne, muzykę na tradycyjnych instrumentach ludowych ukazują kapele ludowe, instrumentaliści – muzycy, mistrzowie wraz z uczniami a tradycyjny śpiew grupy śpiewacze i śpiewacy ludowi z całego regionu Krakowiaków Wschodnich, Zachodnich, Pogórza Ciężkowickiego.

Od 2002 roku organizatorem Przeglądu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie i Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.

MCK „Sokół”

Kalendarium wydarzeń
29 lis 2024

STAND-UP Marcin Zbigniew Wojciech

Sala widowiskowa GCKCziS w Szczurowej
06 gru 2024

Spotkanie z Św. Mikołajem

Sala widowiskowa GCKCziS w Szczurowej
14 gru 2024

Jarmark Bożonarodzeniowy

Szczurowa
Nie odnaleziono wydarzeń!
Skip to content