Spotkanie memoriałowe -25.Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

W niedzielę 6 października 2024 roku, w Szczurowej, odbyło się ważne spotkanie memoriałowe przy masowym grobie romskich ofiar, które zorganizowano w ramach 25. Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów oraz VI Konferencji Taborowej w Tarnowie. Wydarzenie, które zgromadziło uczestników pochodzenia romskiego, historyków oraz przedstawicieli różnych instytucji, miało na celu uczczenie pamięci o tragicznych wydarzeniach związanych z historią Romów.

Obchody miały szczególne znaczenie ze względu na 81. rocznicę likwidacji obozu Zigeunerlager w Auschwitz-Birkenau oraz 60. rocznicę przymusowego osiedlania Romów. W tym kontekście organizatorzy stworzyli przestrzeń do refleksji, edukacji i dialogu, co jest niezwykle istotne dla zrozumienia trudnej historii tej społeczności.
Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jako główny organizator, przygotowało bogaty program, w skład którego wchodziły zarówno wykłady teoretyczne, jak i praktyczne zwiedzanie miejsc pamięci.

Dzięki wsparciu licznych organizacji, takich jak Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne Romów, powstała przestrzeń do międzykulturowego dialogu, co jest kluczowe dla budowania akceptacji i zrozumienia odmienności. Współpraca Gminy Szczurowa, Pana Zbigniewa Moskala – Wójta Gminy Szczurowa oraz Tarnowskiego Centrum Dialogu dodatkowo wzbogaciła wydarzenie, nadając mu głębszy wymiar społeczny.

11 lis 2024

11 Listopada Święto Niepodległości