ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2015-05-08


Uroczyste otwarcie Gminnego Targowiska w Szczurowej


W środę 6 maja 2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie Targowiska w Szczurowej. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9:00 powitaniem przybyłych gości przez dyrektora Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej Grzegorza Zarycha.
Po przywitaniu przybyłych i zaproszonych gości wójt gminy krótko przedstawił historię szczurowskiej targowicy i koszty budowy targowiska, wyrażając przekonanie, że wcześniej czy później piękna tradycja wiejskich targowisk przyczyni się do promocji zdrowej żywności i poprawy bytu miejscowych rolników.
 
 


 


    


Poświęcenia placu targowego wraz z budynkiem i straganami dokonał ks. proboszcz Wiesław Majka, po czym przecięcia wstęgi dokonali: wójt gminy Marian Zalewski, radni, sołtys wsi Szczurowa, proboszcz miejscowej parafii oraz najmłodsi mieszkańcy: Małgorzata Kawiorska i Wiktor Dzień.  


Po części oficjalnej zaproszeni goście oraz zgromadzeni mieszkańcy wzięli udział w degustacji potraw, które prezentowały przedstawicielki Wiejskich Kół Gospodyń działających na terenie gminy. Panie ze Szczurowej, Wrzępi, Niedzielisk, Woli Przemykowskiej oraz z czynnie działających Stowarzyszeń: Pojawianki z Pojawia i Ziemi Strzeleckiej Złoty Kłos częstowały regionalnymi potrawami, tradycyjnymi wypiekami oraz nalewkami domowej roboty.
Bardzo dobrze, że takie targowisko powstało w naszej gminie! Jest odnowione, wygląda przepięknie. Ale przede wszystkim powstanie tego typu miejsca korzystne będzie dla okolicznych rolników, którzy będą mogli sprzedawać tutaj świeże produkty – mówi Danuta Lipchardt z Niedzielisk.

 


 


 


 


 


W uroczystości wzięli udział:  Wójt Gminy Szczurowa Marian Zalewski, Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Tyrcha wraz z Radnymi, Członek Zarządu Powiatu Marek Antosz, Proboszcz Parafii Szczurowa ks. Wiesław Majka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Brzesku Bożena Urbaniec, sołtysi z terenu gminy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Powstanie Targowiska jest wielką szansą dla Naszej Gminy. Przede wszystkim dla rolników, ale i mieszkańców większych miast, którzy będą mogli kupić zdrową żywność bezpośrednio od nich – mówi Wójt Gminy Szczurowa Marian Zalewski. Dodam, iż zapewniliśmy dobre warunki do handlowania tutaj. Teren jest odpowiednio przygotowany, ogrodzony, dobre są warunki socjalne czy też sanitarne. To jest oczywiście pierwszy etap budowy Targowiska. W drugim etapie chcemy przygotować teren, gdzie będzie można prowadzić handel zwierzętami, chcemy powiększyć parkingi, gdyż już są za małe. Na pewno będzie to realizowane.

Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, który powstanie Targowiska uważa za dobrą i ważną inwestycję: W całej Małopolsce powstają 23 tego typu Targowiska. Jest to szansa dla rolników, ale także odnowienie tradycji, gdzie dawniej wszystko kupowało się na targach.


Łączny koszt przedmiotowej inwestycji wyniósł 588 tys. złotych, z czego 60% pokryła dotacja pozyskana przez Gminę Szczurowa w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej dla operacji dotyczących budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia targowiska stałego” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

 


 


 

 


Stoiska promocyjne przygotowane zostały przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Szczurowa oraz działające na naszym terenie Stowarzyszenia: ,,Pojawianki” oraz ,,Złoty Kłos”.

Koło Gospodyń Wiejskich z Niedzielisk założone zostało w styczniu 2014 r. W sierpniu ubiegłego były współorganizatorem Gminnych Dożynek w Strzelcach Wielkich. Dzięki ogromnym chęciom oraz zaangażowaniu Panie chętnie biorą udział w nowych inicjatywach.

Stowarzyszenie ,,Pojawianki” chętnie angażuje się w życie wsi oraz działań kulturalno – ludowych organizowanych w gminie Szczurowa. Szerokie uśmiechy, pełne zaangażowanie oraz chęć działania sprawiły, iż 10 listopada 2014 roku Koło Gospodyń uzyskało status Stowarzyszenia.

Koło Gospodyń Wiejskich ze Wrzępi charakteryzuje pełne zaangażowanie w życie mieszkańców wsi. Panie chętnie angażują się w wszelkiego rodzaju inicjatywy organizowane zarówno we Wrzępi jak i na terenie Gminy. Pomysłowość oraz bogate doświadczenie kulinarne sprawiło iż dzisiejsze stoisko Koła Gospodyń ze Wrzępi wygląda nie tylko pięknie, ale i smakowicie.

Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczurowej chętnie podejmuje działania na rzecz rozwoju kulturowego Gminy Szczurowa. Ponadto wspiera społeczną aktywność mieszkańców oraz inicjatywy społeczne organizowane na rzecz wsi.

Stowarzyszenie Ziemi Strzeleckiej ,,Złoty Kłos” istnieje od 2012 r. Panie czynnie angażują się w  organizację czasu wolnego mieszkańców Strzelec Wielkich poprzez organizację zabaw tanecznych dla młodzieży, wyjazdów oraz corocznego Dnia Seniora. W roku 2014 z pomocą Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej realizowały projekt pn. ,,Pożyteczne Ferie - Nie zapominajmy o Naszych Sąsiadach”.

Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Przemykowskiej chętnie działa na rzecz zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości. Dodatkowo uczestniczy w życiu społecznym mieszkańców wsi oraz gminy Szczurowa. Przygotowywane stoiska promocyjne zawsze zachęcają do spróbowania wypieków, a zadowolone twarze Pań zapraszają do degustacji.


>> Zapraszamy do galerii zdjęć -  Informator Brzeski <<


>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<


foto:
UG Szczurowa
Źródło: GCKCziS / IB 
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019