ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2015-02-27


Wyjazd edukacyjno - rozrywkowy do oddziałów Muzeum Historycznego miasta Krakowa

W drugim tygodniu ferii, w czwartek 26 lutego 2015 r. dzieci z Klubu Malucha wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu była wizyta w jednym z oddziałów Muzeum Historycznego miasta Krakowa – Dom Zwierzyniecki.Obecna tam wystawa przedstawia dzieje wsi i gminy wiejskiej Krowodrzy, od początku i pierwszych wzmianek w Akcie Lokacji i innych dokumentach w XIII w. przez rozwój wsi aż do włączenia do tzw. Wielkiego Krakowa w 1910 r., później dzielnicy Krakowa do dziś tj. 2015 r. Na parterze w dwóch salach ekspozycyjnych przedstawione są dzieje Krowodrzy poprzez wybrane zagadnienia. W pierwszej sali zaprezentowana jest Krowodrza od początków w XIII w. do 1910 r. – zarówno jej dzieje jak i architektura. W drugiej sali pokazane są dzieje Krowodrzy jako dzielnicy w latach 1910-2014, począwszy od uroczystości włączenia 11 gmin i stworzenia Wielkiego Krakowa. W czasie ponad stu lat Krowodrza zmieniła swój charakter przedmieść z tradycjami ogrodniczymi w rozwiniętą, zurbanizowaną, przemysłową dzielnicę Krakowa z urzędami i osiedlami mieszkaniowymi. W sali na piętrze pokazana jest specyfika Krowodrzy jaką jest ogrodnictwo.  Dla ukazania przekształcania się ogrodniczej gminy w przemysłową dzielnicę jako przykład przemysłu pokazana jest Fabryka czekolady działająca na Krowodrzy do pocz. XXI w. Na terenie Krowodrzy „Słodki przemysł” powstał jako Fabryka Czekolady A. Piasecki później zakłady Cukiernicze „Wawel” – zaprezentowane przez fotografie, opakowania, rekwizyty, foremki itp.

Mini wystawa „Przedmieścia zwierzynieckie 100 lat temu” prezentowana w oddziale przy ul. Królowej Jadwigi 41, w samym sercu dawnego Zwierzyńca, jest próbą odtworzenia wyglądu typowego podkrakowskiego mieszkania i jego wyposażenia z początku XX wieku.

Dzięki pracownikom Muzeum w tym Pani Dianie Nowak dzieci poznały historię Krakowa oraz najważniejszych jego budowli i zabytków. Dodatkowo poznały legendy związane z dzielnicami Krakowa oraz Jego znakami rozpoznawczymi tj. smokiem wawelskim oraz Lajkonikiem. Podczas kilkugodzinnego spotkania maluchy obejrzały bajkę, która przedstawiała legendę związaną z wizytą Tatarów w Krakowie, dzięki pomysłowości oraz ogromnemu zaangażowaniu pracowników muzeum pociechy rysowały własne smoki wawelskie, tworzyły makietę Krakowa oraz ,,lapały smoka wawelskiego” broniąc kolegów przed niebezpiecznym stworem. Pani Diana Nowak przygotowała dla dzieci zabawy animacyjne, zagadki, baśnie i legendy. Dzięki rozrywkowej formie zajęć dzieci poznały historię Krakowa poprzez zabawę  i przyjemny klimat wizyty. Dotychczasowe skojarzenia muzeum ze sztywną formą zamieniły się w przyjemny obraz muzealnych wystaw. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały upominki od pracowników Muzeum.

 


 


 


 


 


 


 


 


 Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – oddział Dom Zwierzyniecki za fantastyczną atmosferę spotkania oraz przygotowane niespodzianki. Przede wszystkim pragniemy podziękować Pani Dianie Nowak za przyjemnie spędzone chwile oraz wartościową lekcję historii w ciepłej atmosferze.

 

>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<
Źródło
/GCKCziS Szczurowa
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019