ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2013-12-14


Ksiądz prałat dr Jan Piotrowski nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej

Ks. dr Jan Piotrowski i ks. dr Stanisław Salaterski to nowi biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej. Pierwszy był dotychczas proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, a drugi proboszczem parafii katedralnej w Tarnowie. Ks. Salaterski skończył 59 lat, a ks. Piotrowski w styczniu skończy 61.


Ks. Jan Piotrowski

Po ogłoszeniu nominacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie były długie brawa, bo księża są lubiani i cenieni w diecezji. Cieszy się także biskup tarnowski Andrzej Jeż, bo jak podkreśla, nowi biskupi bardzo pomogą w pasterskiej posłudze. - Pierwszy raz w historii mamy nominację dwóch biskupów pomocniczych. Diecezja jest dynamiczna z dużymi wyzwaniami. Doświadczenie duszpasterskie nowych biskupów będzie bardzo cenne dla naszej diecezji – powiedział ordynariusz diecezji.

Pasją ks. Jana Piotrowskiego, proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu są misje. - Zadaniem każdego kapłana i biskupa jest przepowiadanie Ewangelii, a dzisiejsza rzeczywistość bardzo jej potrzebuje. Misje otwierają serce księdza na bliskość ludzi. Misje rodzą człowieka do innego patrzenia na ludzi, oczyszczają z wielu intencji i potrzeb materialnych, bo człowiek widzi, że można żyć inaczej – powiedział ks. Piotrowski. Biskup nominat powiedział też, że chce służyć i pozostać sobą.
 
Podobnie mówił biskup nominat Stanisław Salaterski. Jak podkreślił chce być dostępny dla ludzi. - Po 19 latach probostwo zaskakiwało mnie prawie co dnia, co tygodnia, bo chciałem być w problemach konkretnych ludzi. Wychodzić z jakimś słowem nadziei, czasem z pomocą w rozwiązywaniu problemów. Nie było łatwo, ale uważam, że to wszystko wtedy ma sens, jak to się przekłada na konkretne dobro, na wsparcie konkretnego człowieka i chciałbym, żeby w takim wymiarze było moje biskupstwo. Chciałbym nadal siadać w konfesjonale, być dostępnym dla ludzi, na ulicy zagadnąć do ludzi – dodał ks. Salaterski.

A jak tarnowianie i parafianie przyjęli nominację papieża Franciszka?

- Ksiądz bardzo szanowany i miły. Ja specjalnie przyjeżdżam z Mościc, żeby posłuchać jego kazań. To dobry wybór - powiedzieli naszej reporterce.

Podczas ogłoszenia nominacji w tarnowskim seminarium obecna była rodzina ks. Jana Piotrowskieg. - Dla nas jest to wielki zaszczyt i ogromnie wzruszenie, że brat został dany na takie stanowisko. Jesteśmy bardzo szczęśliwe. Ja jako jego siostra mogę powiedzieć, że był zawsze dla nas takim wsparciem duchowym czy w trudnych chwilach. On bardzo kocha ludzi i jest bardzo otwarty na ludzi – powiedziała Teresa, siostra ks. Piotrowskiego.

Z Nowego Sącza przyjechali też do Tarnowa – księża z parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. - Było to zaskoczeniem i jednocześnie nie było zaskoczeniem dlatego, że można było widzieć to doświadczenie kościoła powszechnego i znajomość kościoła już od początku kiedy został naszym proboszczem i to wskazywało, że być może kiedyś Pan powoła - powiedział ks. Krzysztof Franczyk.
 
Ks. Krzysztof Czermak wikariusz biskupi ds. misji cieszy się z nominacji kolegi z seminarium. Jak powiedział ks. biskup Jan jest jedynym księdzem z diecezji tarnowskiej, który był misjonarzem na dwóch kontynentach, w dwóch krajach. W Kongu oraz w Peru. Myślał też o powrocie na misje. - Zgłosił swoją gotowość, napisał prośbę do biskupa diecezjalnego o to, aby mógł wyjechać ponownie na misje do Peru. Biskup się na to nie zgodził, a dzisiaj możemy się domyślać dlaczego – dodaje.

 

Jutro w kościołach diecezji tarnowskiej czytany będzie list biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który prosi wiernych o modlitwę w intencji nowych biskupów pomocniczych.

Ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski są jedenastym i dwunastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. Nie wiadomo jeszcze kto zostanie proboszczem w parafiach, którymi dotychczas kierowali biskupi nominaci.

>> Zobacz fotogalerię z uroczystego ogłoszenia <<
nominacji w tarnowskim seminarium

 

Obejrzyj film wideo


 
 
 
Dla nas to po prostu "Janek"
- mieszkańcy Szczurowej o nowym biskupie

Uczynny, życzliwy i zawsze uśmiechnięty to dobry człowiek - tak o nowym biskupie księdzu Janie Piotrowskim mówią mieszkańcy Szczurowej jego rodzinnej miejscowości. Zaskarbił sobie życzliwość wielu ludzi. Mieszkańcy ciesząc się z wyboru zapewniają o modlitewnym wsparciu.
Po ogłoszeniu nominacji księdza Jana Piotrowskiego na biskupa pomocniczego Diecezji Tarnowskiej w całej Szczurowej rozległy się telefony. Mieszkańcy przekazywali sobie nowinę. Tu w rodzinnej miejscowości wszyscy znają nowego biskupa. - Bardzo dobrym był kolegą. Bawiliśmy się razem, chodziliśmy do kościoła - mówi jedna z mieszkanek. - To człowiek niezwykle inteligentny, pracowity oraz mocno duchowy - podkreślają mieszkańcy Szczurowej. - Jesteśmy wszyscy dumni - dodaje kolejna mieszkanka Szczurowej.
 
Pomimo nawału pracy i licznych obowiązków zawsze gdy przyjeżdżał do Szczurowej odwiedzał sąsiadów i znajomych. Zawsze dla nich znajdował czas. - Nawet jak księdzem był to pomagał rodzicom na roli. Wszyscy szliśmy kopać ziemniaki to on też z nami szedł - dodaje sąsiadka księdza biskupa.
 
Dla wielu to po prostu Janek. Pomimo nawału pracy i licznych obowiązków zawsze gdy przyjeżdżał do Szczurowej odwiedzał sąsiadów i znajomych. Jak podkreśla Marian Zalewski, wójt Szczurowej nominacja to historyczne wydarzenie dla całej gminy.

 
W Szczurowej wszyscy obiecują, że będą się modlili za nowego biskupa i nie mogą się już doczekać kiedy do nich przyjedzie.

Radości nie kryją też parafianie bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu. - W naszej parafii są sami wybrańcy Boga. To dla nas wielka radość. Papież Franciszek nie mógł wybrać lepiej - mówią jednym głosem.

 

 >> Relacja Łukasza Wrony <<

 
 Relacja Łukasza Wrony RDN MałopolskaKomunikat w związku z nominacją
biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej
 

            Umiłowani Diecezjanie!
 
            W duchu radości adwentowego oczekiwania pragnę powiadomić Was, iż w dniu 14 grudnia br., Ojciec Święty Franciszek mianował dwóch biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej: księdza dr. Jana Piotrowskiego, proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz księdza dr. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie. Tym samym zaliczył ich do grona pasterzy Kościoła, którzy przez głoszenie Ewangelii, udzielanie sakramentów świętych i władzę pasterską prowadzą Lud Boży do zbawienia. Ks. Jan Piotrowski i ks. Stanisław Salaterski są kolejno jedenastym i dwunastym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej.
 
            Ksiądz prałat dr Jan Piotrowski urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej, która jest jednocześnie jego rodzinną parafią. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 r.  Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach: Przecław i Mielec – Ducha Świętego. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został minowany sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła a w 1995 sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W roku 1992 podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu otrzymując tytuł licencjata z teologii. Doktorat z teologii uzyskał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1997-1999 podjął posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. W latach 2000-2010 pełnił z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji, funkcję Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Ponadto w dniu 24 marca 2003 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Jana członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Dodatkowo w czerwcu 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała ks. Jana na Konsultora ds. Misyjnych KEP. Od dnia 22 listopada 2009 r. pełni urząd proboszcza parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączy. Jest dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.
 
            Ks. prałat dr Stanisław Salaterski urodził się 5 listopada 1954 roku w Lipnicy Murowanej. Jego parafią rodzinną jest Tymowa. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 31 maja 1981 roku, w katedrze tarnowskiej. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Muszyna. W latach 1984–1988 odbył specjalistyczne studia z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem. Od lipca 1988 do września 1989 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie, a następnie przez trzy miesiące jako wikariusz w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Początkiem roku 1990 podjął funkcje diecezjalnego duszpasterza młodzieży i diecezjalnego duszpasterza harcerstwa. Przez dwa lata był asystentem w katedrze historii nowożytnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1993 powrócił do diecezji podejmując różne funkcje: m.in. diecezjalnego referenta duszpasterstwa młodzieży, koordynatora duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski, wikariusza biskupiego do spraw młodzieży. W 1994 roku został wykładowcą historii Kościoła i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Od kwietnia 1995 pełni urząd proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, zaś od roku 1998 jest dziekanem dekanatu Tarnów-Południe oraz członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.
 
            Drodzy Diecezjanie!
 
            Proszę Was o modlitwę w intencji Biskupów Nominatów, aby mogli owocnie służyć Kościołowi tarnowskiemu trafnie odczytując współczesne znaki czasu i podejmując z odwagą duszpasterskie wyzwania trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa.
            Niech Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, poprzez posługę nowych pasterzy tarnowskiego Kościoła umacnia wiarę Ludu Bożego, dodaje odwagi wobec zła oraz pomnaża cierpliwość na drodze poszukiwania prawdy i dążenia do osobistego uświęcenia.
 
            Wszystkim Diecezjanom udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa
                                    † Andrzej Jeż
                                    BISKUP TARNOWSKI
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019