ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2013-10-21


Szczurowa w Nowym Sączu, wspaniała tradycja z pawim piórem w tle

Nowy Sącz, 19 października 2013 r.


Bohaterem trzeciego wieczoru z cyklu Tradycja przez Pokolenia była gmina Szczurowa w powiecie brzeskim. Sala im. Romana Sichrawy w Nowym Sączu w sobotę wypełniła się do ostatniego miejsca. Muzyka na krakowską nutę,  piękno strojów i tańca, kulinarne przysmaki, opowieści o niezwykłych ludziach tego regionu – tak w skrócie można streścić to spotkanie.
 


 

Przypomnijmy, że wcześniej w MCK SOKÓŁ prezentowały się już dwie sądeckie gminy: Łącko (stolica Górali Łąckich) i Podegrodzie (centrum Lachów Sądeckich). Tym razem podczas wieczoru, który prowadziła – podobnie jak poprzednie - Małgorzata Broda, gościli u nas Krakowiacy z okolic Szczurowej, niedaleko Brzeska.

O bogactwie tych okolic, o zasłużonych dla jej historii i współczesności osobach barwnie opowiadał wójt Marian Zalewski, który z dumą mówił też o osiągnięciach ostatnich dekad, o wielu inwestycjach, o szkołach, a nade wszystko o roli kultury, która zobowiązuje nas do szanowania tego co już było i troski o to, co przekażemy następnym pokoleniom. Wspomniał m.in. o wybitnym regionaliście Jędrzeju Cierniaku.


 


Bardzo interesująco o folklorze Ziemi Szczurowskiej opowiadał Benedykt Kafel, znany etnograf z MCK SOKÓŁ, juror większość organizowanych w Małopolsce konkursów i przeglądów poświęconych kulturze ludowej.


 


O sobie i o swojej fascynacji tym regionem opowiadali Witalina i Michał Pastuchowie, którzy ojczyznę mają na Ukrainie, ale w okolicach Szczurowej znaleźli swoje miejsce na ziemi. Tu pracują, prowadzą Szkołę Muzykowania Ludowego, realizują to co kochają, pracują z młodzieżą, uczą m.in. gry na heligonkach. Są też autorami publikacji „Pieśni ludu krakowskiego - Krakowiacy Wschodni”. Dodajmy, że honorowym gościem wieczoru był ks. dr Jan Piotrowski. Proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu pochodzi ze Szczurowej i z rodzinną miejscowością utrzymuje bliskie kontakty.


 

 
 

 


Podczas wieczoru przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, w asyście starosty brzeskiego Andrzeja Potępy i dyrektora MCK SOKÓŁ Antoniego Malczaka, wręczył odznaczenia Zasłużony dla Kultury Witalinie i Michałowi Pastuchom oraz zespołowi Pojawianie z Pojawia (odebrała opiekunka Maria Cierniak). Antoni Malczak ofiarował odznaczonym oraz wójtowi Marianowi Zalewskiemu okazałe dyplomy z pawim piórem.


 


 


 


 


 


 


 W trakcie spotkania usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w akcji: Szkółkę Muzykowania Ludowego Pastuszkowe Granie ze Szczurowej, Kapelę Pastuszkowe Granie, Zespół Pieśni i Tańca Pojawianie z Pojawia oraz Zespół Regionalny Scurosko Magierecka. Występom towarzyszyła wystawa heligonek i strojów krakowskich.


 


 

 

 

  


Na koniec zaś wszystkim wybornie smakowały potrawy regionalne przygotowane przez panie z KGW.


 

 

Stoisko promocyjne Gminy Szczurowa


 
Więcej informacji oraz galeria zdjęć na stronie:
>> MCK "Sokół" Nowy Sącz" <<

 

>> Zapraszamy do gelrii zdjęć <<
 

Źródło /MCK "Sokół" Nowy Sącz"/
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019