ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2013-07-24


Wydanie książki - Pieśni ludu Krakowskiego, Krakowiacy Wschodni oraz płyty cd

Wydaniem książki „Pieśni ludu Krakowskiego – Krakowiacy Wschodni” wraz z nagraną płytą CD kapeli „Pastuszkowe Granie” zakończył się projekt współfinansowany w 80% ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, realizowany od stycznia 2013r. przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. Jego celem jest promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego.


Wydana książka „Pieśni ludu Krakowskiego – Krakowiacy Wschodni” jest rozszerzona wersją poprzedniego wydania i zawiera pieśni oraz melodie taneczne wraz z przyśpiewkami, które odzwierciedlają obecny repertuar.
 
Płyta „Kapela Pastuszkowe Granie ze Szczurowej” reprezentuje folklor muzyczny (23 utwory) Krakowiaków Wschodnich – wszystkie utwory zostały nagrane na podstawie oryginalnych wersji uzyskanych od najstarszych mieszkańców ziemi szczurowskiej. To już druga płyta nagrana przez kapelę „Pastuszkowe Granie”.

 


 

Kapela składa się z uczniów Szkółki Muzykowania Ludowego, prowadzonej przez Panią Vitalinę i Pana Michała Pastuchów przy Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. W Szkółce Muzykowania Ludowego „Pastuszkowe Granie” dzieci i młodzież uczą się gry na instrumentach ludowych kapeli krakowskiej, poznają i promują bogaty muzyczny folklor Szczurowszczyzny. Instrumentarium Szkółki jest ściśle podyktowane tradycją: heligonki, trzystrunowe basy i tradycyjne skrzypce (prym, sekund), klarnet. Niektóre instrumenty to prawdziwe rarytasy, pochodzące z przełomu XIX – XX wieku.

 


Projekt realizowany został z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.13 „Wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju”  w zakresie działania „małe projekty”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tytuł operacji: "PROMOCJA LOKALNEGO DZEDZICTWA KULTUROWEGO W POSTACI WYDANIA KSIĄŻKI I NAGRANIA UTWORÓW MUZYCZNYCH". 


Źródło /GCKCziS Szczurowa/
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019