ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2013-07-22


XIV Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów połączony z Koncertem Dziani


(kliknij aby powiększyć)
 


(kliknij aby powiększyć)

 

XIV Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów
pod patronatem
Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Romana Ciepieli

Organizator:
Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Partnerzy:
Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kher w Tarnowie
Integracyjne Stowarzyszenie Jagori w Krakowie
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Gmina Borzęcin, Gmina Żabno

Tabor poprowadzi:
Adam Bartosz


Trochę z historii ...

Romowie, należący głównie do rodzin Cioroniów i Białoniów, osiedlili się w Szczurowej w latach 20. XIX w. Mieszkali w biednej osadzie usytuowanej na krańcu wsi. Należeli do Romów osiadłych, zżytych z miejscową ludnością na tyle, że trafiały się wśród nich małżeństwa mieszane. Pomagali sąsiadom w pracach polowych, żyli też z tego, co uprosili od zaprzyjaźnionych gospodarzy. Byli wśród nich muzykanci i kowale. Do 1943 r. w osadzie mieszkało ponad sto osób. Niemal wszyscy zostali zamordowani 3 lipca 1943 r. Rankiem tego dnia osada romska została otoczona przez żandarmów, którzy furmankami przewieźli Romów na miejscowy cmentarz. Tam Niemcy zastrzelili 93 osoby.
Mieszkańcy Szczurowej starali się ratować swych romskich sąsiadów. Podstępem udało się wydostać ze śmiertelnego transportu kilka osób, między innymi kilkuletnią Krystynę Cioruń.
8 maja 1966 r., z inicjatywy miejscowej ludności, przy mogile ustawiono granitowy głaz, opatrzony z pamiątkową inskrypcją. Jest to pierwszy na świecie pomnik, wzniesiony dla upamiętnienia Zagłady Romów. Stanął on na największej zbiorowej mogile pomordowanych Romów na terenie Polski. Od tamtego czasu na grób w Szczurowej przyjeżdżają pielgrzymki Romów z całego świata. Od 1996 r. mogiła stanowi punkt na trasie Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów, a od 2011 r. – jedną ze stacji Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów.

 


Jak co roku, wyjeżdżamy cygańskimi wozami z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Celem wędrówki jest leżąca nieopodal Tarnowa wieś Szczurowa oraz inne okoliczne miejscowości, uświęcone krwią Romów, pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przez kolejne dni Taboru Pamięci oddamy hołd zmarłym w miejscach ich spoczynku. Tabor przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę.


PROGRAM WYDARZENIA:

25.07.2013 r.(Czwartek): Wyjazd z Muzeum Etnograficznego ok. godz. 10:00. Przystanek: Bielcza ok. godz. 14.00. Przyjazd na miejsce obozowania w Parku w Szczurowej ok. godz. 16.00

26.07.2013 r. (Piątek): Po śniadaniu wyjazd delegacji do Żabna, złożenie kwiatów na zbiorowej mogile Romów; powrót do obozowiska.

27.07.2013 r. (Sobota): Wyjazd wozami do Borzęcina, złożenie kwiatów p
rzy Pomniku Pamięci o Zagładzie Romów w lesie;
godz. 17:00 -  Ceremonia przy Zbiorowej Mogile Romskiej
na Cmentarzu w Szczurowej.
godz.  20:00 -  w obozowisku odbędzie się Cygański Koncert,
którego gwiazdą będzie Dziani-Cygańskie Gwiazdy .


Koncert syna gwiazdora cygańskiej muzyki Don Vasyla – DZIANI.

 
DZIANI jest jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki romskiej w Polsce. Od lat prowadzi „na żywo” Festiwal Kultury Romów, transmitowany przez TVP2.

 

 

28.07.2013 r. (Niedziela): Powrót do Tarnowa.

Taborowi Pamięci towarzyszy wystawa fotograficzna Joanny Kozery: Cyganie. Portrety białoruskich Romów oraz wystawa malarstwa o tematyce cygańskiej Jadwigi Sokołowskiej, które prezentowane będą w Galerii w Obozowisku.


Projekt zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji, w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.


 

Źródło
Natalia Gancarz
Muzeum Etnograficzne
Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie
ul. Krakowska 10, 33-100 Tarnów
tel. +48 14 622 06 25
kom. + 48 604 781 312
www.muzeum.tarnow.pl
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019