ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2013-07-10


Komedia Fredry na szczurowskiej scenie


Nie jest tajemnicą, że uczniowie niechętnie sięgają po lektury obowiązkowe, nie chcą ich czytać, traktując je często jako zło konieczne. Jednak nie zawsze musi tak być. Gimnazjaliści ze Szczurowej postanowili zmienić negatywne i często niesprawdzone opinie na temat literatury pięknej i przybliżyć młodzieży szkolnej jeden z utworów omawianych na lekcjach języka polskiego w gimnazjum. Wybór padł na Zemstę Aleksandra Fredry, na podstawie której opracowano scenariusz przedstawienia o tym samym tytule.

Odtwórcami ról bohaterów komedii byli uczestnicy zajęć kółka teatralnego w ramach projektu Sukces w naszych rękach, realizowanego w roku szkolnym 2012/2013 w Publicznym Gimnazjum im. W. S. Reymonta w Szczurowej. Reżyserią i projektem scenografii zajęła się prowadząca kółko teatralne polonistka Małgorzata Tracz.

 


 


 


 


 


 


 


 

Młodzi artyści z wielkim zapałem przygotowywali się do wystawienia sztuki na scenie, angażując się nie tylko w stworzenie kreacji swoich bohaterów, ale również w przygotowanie scenografii oraz gromadzenie rekwizytów. Kostiumy historyczne, w których wystąpili odtwórcy postaci najsłynniejszej komedii Fredry, są dziełem pracowni krawieckiej jednej z najbardziej zasłużonych polskich scen, a mianowicie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, skąd zostały wypożyczone do przedstawienia szkolnego. W inscenizacji zobaczyć można było także profesjonalnie uszyte stroje, zakupione przez szczurowskie gimnazjum dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizowanego przez szkołę projektu Sukces w naszych rękach.
 
Inscenizacja komedii odbyła się 12 czerwca br. w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. Obejrzeli ją uczniowie wszystkich klas gimnazjum, a także dyrekcja i nauczyciele.
 
Zdecydowanie najmocniejszą stroną sztuki była znakomita obsada aktorska. Najzabawniejszą postać tchórza i samochwały Papkina zagrała Kamila Kuryło. Śmieszny, ożywiający akcję sztuki łowca krokodyli zyskał uznanie nauczycieli i kolegów. Pełną dynamizmu rolę Cześnika Raptusiewicza, gotowego „strącić makówkę” swojemu przeciwnikowi, stworzył Łukasz Barnacki, którego umiejętności aktorskie poznali uczniowie już w ubiegłym roku, oglądając go w inscenizacji opartej na fragmentach Chłopów W. S. Reymonta.  „Spokojną” kreację Rejenta Milczka, nieustannie powołującego się na wolę nieba, brawurowo zagrała Anna Szczecina. Niepozbawione kokieterii były role kobiece. W domagającą się jadowitego potwora Klarę wcieliła się Gabriela Worek, natomiast w Podstolinę – Weronika Czachor i Katarzyna Daniel. Pierwsza z nich sprytnie uwodziła powściągliwego Wacława, będącego niecodziennym wyzwaniem dla Wiktorii Kuciel, natomiast druga po mistrzowsku pertraktowała z zachłannym na pieniądze Rejentem. Humor dominował w scenach z Dyndalskim, komicznym służącym, którego zagrał, znany szkolnej publiczności, Jakub Kozdrój. Bardzo dobrze ze swoimi rolami poradziły sobie również Natalia Gądek, Paulina Kopacz i Oliwia Wiecha, odtwórczynie postaci murarzy.
 
Stylowa scenografia, będąca dziełem uczennic: Patrycji Bąk, Gabrieli Rudnik, Marty Lis, Justyny Janas, Justyny Fiołek i Katarzyny Nowak, oraz klasyczna muzyka Piotra Czajkowskiego, Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina i Roberta Alexandra Schumanna wprowadziły widzów w niezwykły nastrój epoki romantyzmu.
 
Zemsta - rówieśniczka i bezwiedna krewniaczka Pana Tadeusza, jak mówił o tej komedii prof. Julian Krzyżanowski - osnuta jest na utrwalonym w tradycji wątku: zaciekły spór dwu sąsiadów, śmiertelnych wrogów, kończy się szczęśliwie małżeństwem ich dzieci. Mimo upływu czasu – ta znakomita komedia charakterów – nie straciła na swej aktualności.  Perypetie bohaterów, toczących spór o mur graniczny  z optymistycznym zakończeniem pozwalającym mieć nadzieję na zgodę i pojednanie, bawiły naszą młodzież i jednocześnie skłoniły do refleksji na temat cech narodowych Polaków – odwiecznej skłonności do kłótni i nieustępliwości – które tak często można spotkać w życiu codziennym.
 
Występ spotkał się z życzliwym przyjęciem widzów. Został nagrodzony oklaskami, a także słowami uznania ze strony dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Zaangażowanie uczestników kółka teatralnego oraz ich umiejętności aktorskie zadecydowały o sukcesie przedsięwzięcia.  

 


Źródło
/PG Szczurowa/
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019