ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2011-05-30


Koncert Muzyki Klasycznej w Muzeum w Dołędze

Rozpoczęty w 1996 roku, a więc jeszcze w ubiegłym stuleciu cykl „Koncertów w Szlacheckim Dworze” cieszy się niezmiennie ogromną popularnością, a prawdziwie wiosenny nastrój cechował ostatni koncert, który miał miejsce 28 maja.


Już po raz trzeci w dołęskim dworze gościł Zespół Kameralny MAES-TRIO związany z Filharmonią Śląską. Zespół ten powstał w 2001 r. Występuje w składzie:

Marzena Mikuła-Drabek – założycielka zespołu, pianistka, kompozytorka, autorka wszystkich aranżacji wykonywanych utworów. Autorka muzyki do ponad 50 przedstawień teatralnych. Za instrumentacje ballad Bułata Okudżawy otrzymała Złotą Maskę. W 2009 roku odznaczona została medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jacek Gros - pierwszy skrzypek i solista orkiestry Teatru Rozrywki w Chorzowie. Odtwórca tytułowej roli w "Skrzypku na dachu". W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagrań płytowych, m. in. "Ordonka", "Krzyk", "Dyzma". Zajmuje się również kompozycją i aranżacją.
Dariusz Kasperek – jedyny w Polsce klarnecista, który otrzymał Złotą Płytę. Współpracuje m.in. z Filharmonią Śląską i Opolską, NOSPR-em oraz śląskimi teatrami muzycznymi. Brał udział w nagraniu kilkunastu płyt.

Koncert prowadził Jacek Woleński, znany i wybitny konferansjer, dziennikarz muzyczny, organizator życia muzycznego, stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i Filharmonii Zabrzańskiej. 

Jak wspomniano, ten wiosenny koncert cechował lekki, aczkolwiek przyjemny i powszechnie lubiany repertuar, a więc utwory z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej.
W programie koncertu znalazły się melodie filmowe, jak na przykład Michela Legranda temat miłosny musicalu z „Les Parapluies de Cherbourg”, czy też słynne tango Carlosa Gardela „Por Una Cabeza” wykorzystane i spopularyzowane dzięki filmowi „Zapach Kobiety” z Al Pacino w roli głównej oraz romantyczny i chwytający za serce temat Lary z filmu „Doctor Zhivago” Maurica Jarre.
Muzykę polską reprezentował najsłynniejszy chyba polski polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego oraz „Kujawiak” Henryka Wieniawskiego.
Zbyt dużo miejsca zajęłoby wymienianie tu pełnego repertuaru, a więc ograniczymy się tylko do przykładowych utworów: Isaac Albeniz – „Tango”, Luigi Boccherini – „Menuet”, Nico Dostal – „Dziewczęta z Barcelony” z operetki „Clivia”, M. Kjuss – „Fale Amuru”, Fidenco Dante Marchetti – „Fascination”, Aram Chaczaturian – Walc z „Maskarady” i „Taniec z szablami” z baletu „Gajane”.
 

* * * * *

Koncert mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu przez Spółdzielnię Produkcyjno - Handlową w Szczurowej. Muzeum w Dołędze,
a zapewne i melomani zgromadzeni na koncercie wyrażają serdeczne podziękowanie pod adresem Zarządu Spółdzielni, a w szczególności jej dyrektora pana Zdzisława Nawrota.
Napawa optymizmem, że w naszych bez wątpienia trudnych dla kultury czasach, są właśnie tacy ludzie, którzy rozumieją, że poza wartościami materialnymi i konsumpcjonizmem jest coś więcej, są niewymierne wartości kultury, które należy wspierać, abyśmy mogli istnieć jako naród. 


>Zapraszamy do galeri zdjęć !<

  
Źródło /Kustosz Muzeum – Władysław Konieczny /
<<< wstecz


Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019