ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2011-05-24


Krakowski Wianek 2011 - Szczurowa

XXIX Przegląd Zespołów Regionalnych,
Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych
„Krakowski Wianek”


W piękny majowy weekend 20, 21 i 22 maja w parku w Szczurowej zabrzmiała muzyka folkloru krakowskiego podczas Wojewódzkiego przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka „KRAKOWSKI WIANEK”.

Do udziału w przeglądzie zgłosiło się 15. zespołów regionalnych w tym: 6. zespołów prezentujących formy autentyczne, 9. zespołów prezentujących formy artystycznie opracowane, 14. kapel ludowych, w tym: 2. kapele młodzieżowe i 12. kapel dorosłych, 35. grup śpiewaczych, 4. solistów-instrumentalistów oraz 2. mistrzów i 6. uczniów z 9 powiatów województwa małopolskiego. Na estradzie wystąpiło ok. 1000 wykonawców z powiatów:  bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, krakowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, tarnowskiego, wielickiego.




 

Prezentacje poszczególnych wykonawców oceniała Komisja Artystyczna w składzie:
Aleksandra SZURMIAK-BOGUCKA - etnomuzykolog z Krakowa (przewodnicząca)
Janina KALICIŃSKA - choreograf z Krakowa
Wiesława HAZUKA - choreograf z Tarnowa
Jadwiga ADAMCZYK - muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu
Aleksander SMAGA – muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu
Benedykt KAFEL - etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu


Przegląd poprowadził niezawodny konferansjer Stanisław Gurgul.


W KATEGORII:  ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY AUTENTYCZNE

I MIEJSCE, NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1 500 zł otrzymuje:
Zespół Pieśni i Tańca IWKOWIANIE z Iwkowej, gm. Iwkowa pow. brzeski

II MIEJCE oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 zł otrzymuje:
Zespół Regionalny BISKUPIANIE z Biskupic Radłowskich, gm. Radłów, pow. tarnowski

Dwa równorzędne III MIEJSCA i nagrody pieniężne po 500 zł każda otrzymują:
1. Zespół Regionalny POJAWIANIE z Pojawia, gm. Szczurowa, pow. brzeski

2. Zespół Folklorystyczny GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski


W KATEGORII:  ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY ARTYSTYCZNIE OPRACOWANE


I MIEJSCE
, NAGRODĘ GŁÓWNĄ KRAKOWSKI WIANEK oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1 500 zł  otrzymuje:
Zespół Regionalny SCUROSKO MAGIERECKA ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. brzeski (członkowie zespołu:
Jacek Szatkowski, Anna Maj, Krzysztof Mika, Karolina Kuraś, Sebastian Wąs, Anna Fijałkowska, Justyna Dziąćko, Tomasz Maj, Angelika Kozik, Krzysztof Gurgul, Maria Dziedzic, Tomasz Curyło, Marta Habura, Klaudia Kocot, przygrywa kapela w składzie: Teresa Czuj, Małgorzata Gwóźdź, Kinga Oleksy, Maksymilian Krupa; choreograf zespołu Andrzej Urban, kierownik zespołu Michał Pastuch)

II MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 zł otrzymuje:
Zespół Pieśni i Tańca SIEDLECANIE z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński

Trzy równorzędne III MIEJSCA i nagrody pieniężne po 500 zł każda otrzymują:
1. Zespół Regionalny MIETNIOWIACY z Mietniowa, gm. Wieliczka pow. wielicki
2. Zespół Pieśni i Tańca ŁONIOWIACY z Łoniowej, gm. Dębno, pow. brzeski
3. Zespół Pieśni i Tańca ZAGÓRZANIE z Zagórza, gm. Niepołomice, pow. wielicki

WYRÓŻNIENIA otrzymują:
1. Zespół Pieśni i Tańca ŁĄKTA z Łąkty Górnej, gm. Żegocina, pow. bocheński
2. Zespół Obrzędowy z Dębiny Zakrzowskiej, gm. Wojnicz, pow. tarnowski
3. Zespół Pieśni i Tańca PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej, gm. Brzesko, pow. brzeski
4. Młodzieżowy Zespół Regionalny BORZĘCANIE z Borzęcina, gm. Borzecin, pow. brzeski
5. Zespół Pieśni i Tańca SUŁKOWIANIE z Sułkowa, gm. Wieliczka, pow. wielicki
6. Zespół Folklorystyczny OTFINOWIANIE z Otfinowa, gm. Żabno, pow. tarnowski

W KATEGORII:  MŁODZIEŻOWE KAPELE LUDOWE

Dwa równorzędne I MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł każda otrzymują:
1. Kapela Ludowa MŁODZI SIEMIECHOWIANIE  z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. tarnowski
2. Kapela Ludowa PASTUSZKOWE GRANIE ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. brzeski (skład: Maksymilian Krupa, Paweł Dulęba, Teresa Czuj, Kinga Okleksy, Elżbieta Gwóźdź)

W KATEGORII: DOROSŁE KAPELE LUDOWE

Dwa równorzędne I MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 500 zł każda otrzymują:
1. Kapela Ludowa ŁAPANOWIANIE z Łapanowa, gm. Łapanów, pow. bocheński
2. Kapela Ludowa KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ z Brzeska, gm. Brzesko, pow. brzeski

Dwa równorzędne II MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł każda otrzymują:
1. Kapela Ludowa POGÓRZANIE z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. tarnowski
2. Kapela SIEDLECKA z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński

Cztery równorzędne III MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł każda otrzymują:
1. Kapela Ludowa GROBLANIE z Grobli, gm. Drwinia, pow. bocheński
2. Kapela Ludowa SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. tarnowski
3. Kapela Ludowa W KUŹNI U KOWALA z Kowalowej, gm. Ryglice, pow. tarnowski
4. Kapela Ludowa Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi, gm. Dębno, pow. brzeski

WYRÓŻNIENIA otrzymują:
1. Kapela Ludowa z Żegociny, gm. Żegocina, pow. bocheński
2. Kapeli Ludowej Gwoździec z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski

W KATEGORII: MISTRZ I UCZEŃ

I MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 350 zł otrzymuje:
MISTRZ - Michał PASTUCH – heligonista ze Szczurowej, gm. Szczurowa, pow. brzeski (uczniowie: Daniel PASTUCH - Rudy Rysie, Bartosz KLIMAJ - Szczurowa, Adrian GAŁEK - Szczurowa,  Damian MAJ – Uście Solne, Paweł DULĘBA - Zaborów)
 

II MIEJSCE i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje:
MISTRZ – Marcin KORBUT - heligonista z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński (uczeń: Paweł OPYD)

W KATEGORII: INSTRUMENTALISTÓW

Dwa równorzędne I MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł każda otrzymują:
1. Józef RÓŻYŃSKI – heligonista  z Bochni, gm. Bochnia pow. bocheński
2. Tomasz FERENC – klarnecista z Trzciany, gm. Trzciana, pow. bocheński

Dwa równorzędne II MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł każda otrzymują:
1. Józef ŚWISTAK- heligonista  z Woli Dębińskiej, gm. Dębno, pow. brzeski
2. Marcin KORBUT – heligonista z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński

W KATEGORII : GRUPY ŚPIEWACZE

Trzy równorzędne I MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 250 zł każda otrzymują:
1. Grupa Śpiewacza GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski
2. Męska Grupa Śpiewacza POGÓRZANIE z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. tarnowski
3. Grupa Śpiewacza SIEDLECANKI z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński

Trzy równorzędne II MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł każda otrzymują:
1. Grupa Śpiewacza BRACIEJOWIANKI z Braciejówki, gm. Olkusz, pow. olkuski
2. Męski Zespół Śpiewaczy POMORZANY z Olkusza, gm. Olkusz, pow. olkuski
3. Żeńska Grupa Śpiewacza POGÓRZANKI z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. tarnowski

Cztery równorzędne III MIEJSCA i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł każda otrzymują:
1. Męska Grupa Śpiewacza BOLĘCANIE z Bolęcina gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
2. Grupa Śpiewacza z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. tarnowski
3. Grupa Śpiewacza WESOŁE KUMOSZKI z Tomaszowic, gm. Wielka Wieś, pow. krakowski
4. Grupa Śpiewacza KOZIEROWIANIE z Kozierowa, gm. Michałowice, pow. krakowski

WYRÓŻNIENIA otrzymują:
1. Grupa Śpiewacza Zespołu Folklorystycznego OTFINOWIANIE z Otfinowa, gm. Żabno, pow. tarnowski
2. Grupa Śpiewacza KARNIOWIANIE z Karniowic, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
3. Żeńska Grupa Śpiewacza BOLĘCANKI z Bolęcina, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
4. Grupa Śpiewacza BALINIANKI z Balina, gm. Chrzanów, pow. chrzanowski
5. Grupa Śpiewacza PŁAZIANKI z Płazy, gm. Chrzanów, pow. chrzanowski
6. Męska Grupa Śpiewacza PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej, gm. Brzesko, pow. brzeski
7. Grupa Śpiewacza W KUŹNI U KOWALA z Kowalowej, gm. Ryglice, pow. tarnowski

8. Grupa Śpiewacza RUNIANKI z Rudna, gm. Krzeszowice, pow. krakowski
9. Żeński Zespół Śpiewaczy POMORZANY z Olkusza, gm. Olkusz, pow. olkuski

Gościnnie wystąpiły również panie z Koła Gospodyń Wiejskich
ze Szczurowej wraz z panem Sołtysem Stanisławem Wądołowskim.

Komisja podkreślała szczególne znaczenie przeglądu KRAKOWSKI WIANEK dla animacji folkloru regionu Krakowiaków Zachodnich i Wschodnich. Z dużą radością stwierdziła także, że obecna edycja przeglądu o charakterze konkursowym cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem wykonawców, którzy prezentowali wysoką jakość merytoryczną repertuaru grup śpiewaczych, w większości prezentowały stare, tradycyjne pieśni. Sześć regionalnych zespołów prezentując swoje programy odtworzyło obyczajowość i obrzędowość tradycyjnej wsi, która dziś właściwie nie istnieje. Także noszony przez uczestników strój cieszył swoim wyglądem i nawiązywaniem do odległej przeszłości. Niewątpliwą zasługą tego stanu rzeczy są warsztaty szkoleniowe, organizowane rokrocznie przy okazji konkursu.
 


Z gościnnym koncertem wystąpił
Zespół Folklorystyczny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej.

Fundatorami nagród finansowych są:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - 10 000 zł
Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie - 4 000 zł
Firma Handlowa PARTNER – Roman Hebal, Józef Piotrowski - 500 zł
Fundatorem nagród rzeczowych KRAKOWSKICH WIANKÓW jest:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Patronat honorowy nad Przeglądem objęli:
Marszałek Województwa Małopolskiego
Starosta Powiatu Brzeskiego

Wsparcie finansowe udzielili:
Marszałek Województwa Małopolskiego
Starostwo Powiatu Brzeskiego
Wójt Gminy Szczurowa

Organizatorzy:
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – Biuro Organizacyjne w Tarnowie
Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Urząd Gminy Szczurowa
 

>Zapraszamy do galeri zdjęć !<

Źródło /UG Szczurowa/ 




<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019