ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2011-02-09


Ferie w gminie Szczurowa

Wraz z początkiem roku 2011 na terenie Gminy Szczurowa swoje funkcjonowanie rozpoczęło 11 świetlic sezonowych, które otwarte są  w piątkowe, sobotnie i niedzielne popołudnia, a z poczatkiem lutego przez cały czas trwania ferii. W czasie zimy świetlice są głównymi ośrodkami życia kulturalnego każdej z miejscowości. Pełnią one funkcje wychowawcze, dydaktyczne oraz opiekuńcze w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Ich głównym zadaniem jest organizowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, a także organizowanie imprez okolicznościowych typu: dni babci i dziadka, walentynki, dzień kobiet. Młode pokolenie może też uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach plastycznych, zawodach sportowych w tenisie stołowymi i bilardzie.

Oprócz świetlic sezonowych działają też biblioteko-świetlice w miejscowościach Uście Solne, Dołęga, Zaborów, Wola Przemykowska i świetlica w Pojawiu, które czynne są cały rok. Co tydzień w świetlicy w Pojawiu odbywają się próby Zespołu Folklorystycznego „Pojawianie”, prowadzone przez choreografa Stanisława Gurgula i akompaniatora Jerzego Lupę.

Dzieci ze Szczurowej mogą korzystać z  pomieszczeń piwnic GCKCziS, w których znajduje się stół bilardowy, stół tenisowy, gry i zabawy stolikowe, telewizja. Można tez korzystać z zasobów „Centrum Kształcenia” sfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Centrum jest odpowiednio przystosowane i wyposażone w sprzęt komputerowy z dostępem do internetu  (12 stanowisk komputerowych)  oraz tzw. biblioteczkę multimedialną (pakiet komputerowych programów edukacyjnych, w tym encyklopedie, słowniki, atlasy). Z pakietu usług oferowanych w Centrum może skorzystać każda osoba zamieszkująca naszą gminę, zainteresowana zdobywaniem i uzupełnianiem swojej wiedzy.

W miejscowościach Uście Solne, Zaborów i Szczurowa działa prężnie kółko plastyczne, które prowadzi P. Weronika Dąbrówka absolwentka Uniwersytetu Śląskiego - Filia Cieszyn, Wydziału Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Zajęcia odbywają się na przemian w co drugą sobotę w miesiącu w Zaborowie w godz. 12:00 – 14:00 i w Szczurowej 14:00 – 16:00 oraz w Uściu Solnym w godz. 12:00 -  14:00.
 
W tejże świetlicy działa także Klub Wolontariuszy skupiający kilkanaście młodych osób. Wolontariusze w ubiegłym roku czynnie brali udział w imprezach organizowanych na terenie gminy: Krakowski Wianek, Koncerty w Dołędze. Pomagali w organizacji i opiece nad starszymi osobami w czasie Wigilii dla Samotnych. W ramach współpracy z Caritas działającym przy Kościele Parafialnym w Szczurowej wolontariusze uczestniczyli w zbiórce darów żywności na rzecz potrzebujących. Dary głównie w postaci artykułów spożywczych czy też  środków czystości zostały przekazane przez  oddział Caritas w Szczurowej osobom najbardziej potrzebującym.

Nasza działalność w ramach zagospodarowania wolnego czasu nie kończy się tylko na tych  w/w placówkach. W ramach programu tworzenia młodzieżowych kapel ludowych w Szkółce Muzykowania Ludowego prowadzone są zajęcia gry na instrumentach w miejscowościach Szczurowa, Zaborów, Strzelce Wielkie, Uście Solne. Dzieci uczą się gry na klarnetach , skrzypcach, heligonkach i basach. Dzięki zaangażowaniu instruktorów, przede wszystkim Państwa Witaliny i Michała Pastuch, utworzone kapele z dużymi sukcesami biorą udział w różnego typu konkursach i imprezach, stając się naszą wizytówką w Polsce i w Europie.

W grudniu rozpoczęto też realizację projektu "Szach-Mat" Młodzi debiutują w Szczurowej. Fundusze do realizacji projektu zostały pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Instytucją wdrażającą jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

W ramach projektu zostały utworzone trzy grupy młodych szachistów, jedna 14 osobowa ze szkoły podstawowej i dwie z gimnazjum. Uczestnicy warsztatów mają możliwość uczyć się zasad i reguł szachowych, poznają terminy związane z szachami. Na zakończenie projektu pod koniec czerwca zostanie zorganizowany turniej szachowy, podczas którego uczestnicy będą walczyć o miano Młodego Mistrza/Mistrzyni Szachów miejscowości Szczurowa.

Od stycznia br. realizowany jest też projekt skupiający młodzież z terenu gminy Szczurowa. W ramach programu „Młodzież w działaniu” Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji pozyskane fundusze mają na celu zorganizowanie dodatkowych zajęć młodzieży zrzeszonej w grupie nieformalnej „Jaman Space”.

W trakcie realizowanego projektu młodzież nauczy się gry na bębnach, poruszania się na szczudłach czy poćwiczy żonglerkę maczugami lub piłeczkami.


Gminne Centrum Kultury w Szczurowej nie zapomniało również o osobach dorosłych.

Od października Gminne Centrum Kultury w Szczurowej realizuje półroczny projekt z zakresu obsługi komputera i Internetu. Kurs komputerowy rozpoczął się w  listopadzie i potrwa do  30 kwietnia 2011 r. Proces rekrutacji do projektu odbył się od 1 do 31 października 2010 roku. Nabór uczestników realizowanego projektu został przeprowadzony na drodze upublicznienia informacji o planowanych kursach przez plakaty, ulotki, informacje prasowe.

Grupą docelową są osoby pomiędzy 25. a 64. rokiem życia, zamieszkujące gminę Szczurowa, pracujący, którzy nie posiadają żadnej lub znikomą znajomość obsługi komputera i Internetu. Są to osoby zatrudnione w sektorze prywatnym i publicznym oraz rolnicy. W ramach projektu utworzono pięć grup dziesięcioosobowych, z każdą z  tych grup prowadzone  są szkolenie raz w tygodniu. Zakres kursu komputerowego obejmuję zagadnienia z podstaw obsługi komputera w systemie Windows, pakietu Microsoft Office, internetu i poczty elektronicznej.
Fundusze do realizacji projektu zostały pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Instytucją wdrażającą jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia aerobiku, które zostały uruchomione w GCKCziS w Szczurowej w styczniu br.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki o godz. 16:30 i środy o godz. 16:15 w sali widowiskowej, gdzie może przyjść  każdy a szczególnie panie chcąc  poprawić swoją kondycję, sylwetkę, zdrowie i samopoczucie.


Źródło
/GCKCziS Szczurowa/
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019