ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2011-02-02


Piedziesiąty szósty koncert w Muzeum w Dołędze

W dołęskim dworze, we współpracy tutejszego Muzeum z Gminnym Centrum Kultury w Szczurowej od wielu lat organizowane są koncerty muzyki klasycznej. Zdążyły one wrosnąć już w miejscową tradycję i cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, okazały się bowiem atrakcyjną propozycją nie tylko dla mieszkańców Gminy Szczurowa, ale również dla melomanów z Krakowa, Tarnowa czy Brzeska. Koncert, który odbył się 29 stycznia bieżącego roku, to już pięćdziesiąty szósty w niemal nieprzerwanym cyklu.

Po raz pierwszy Muzeum w Dołędze gościło znane – nie tylko w Polsce – trio kameralne „Apassionata”. Zespół występuje w składzie: Klaudia Krause – fortepian, Łukasz Grabiński – skrzypce, Mirosław Krause – akordeon.

Koncert rozpoczął się muzyką filmową. Usłyszeliśmy więc przepiękny utwór „Moon River” Henryka Mancini z filmu „Śniadanie u Tiffany'ego”, stare i słynne tango Carlosa Gardela – „Por Una Cabeza” spopularyzowane na nowo filmem „Zapach Kobiety”, „Walc Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”, znane powszechnie „Tango Tzigane Jalousie” Jacoba Gade.
Utwory muzyczne z musicali reprezentowała suita ze „Skrzypka na dachu” („Fiddler on the Roof”) Jerry’ego Bocka oraz Fredericka Loewe „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady”.

Dalej usłyszeliśmy muzykę operetkową, operową i baletową, a w tym arię „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła Wdówka” Ferenca Lehara, Aleksandera Borodina „Tańce Połowieckie” z opery „Kniaź Igor”, Walca z baletu „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego oraz oraz słynny „Taniec z szablami” z baletu „Gajane” Arama Chaczaturiana.
 

Koncert zakończyły utwory Johanna Straussa: „Nad pięknym, modrym Dunajem”, „Róże południa” i „Odgłosy wiosny”, oraz „Marsz Radeckiego” op. 228.
 

Można śmiało powiedzieć, że mimo iż zespół Apassionata pierwszy raz gościł w dołęskim dworze to zupełnie podbił serca publiczności, która żegnała go niemilknącymi owacjami na stojąco, co jest wyrazem prawdziwego szacunku i podziwu dla poziomu artystycznego muzyków.
Trzeba podkreślić, że dwór w Dołędze przez stulecia był wzorcem patriotyzmu i ośrodkiem kultury dla okolicznych mieszkańców, a więc koncerty nawiązują do funkcji jaką spełniały dwory polskie w tamtych czasach. Koncerty odbywają się w cyklu kwartalnym - cztery koncerty w ciągu roku. Utrzymane są one w dziewiętnastowiecznej konwencji, a więc zarówno wystrój sali koncertowej, jak i rozświetlające ją świece stwarzają niepowtarzalną atmosferę tamtej epoki.
Ze względu na oczywiste zapotrzebowanie na tego typu imprezy ożywiające martwe jakby wnętrza muzealne, nasza oferta stwarza szansę spotkania się bezpośrednio z innym niż dyktuje codzienność rodzajem muzyki, a także bezpośrednio z jej wykonawcami.
 


Muzeum „Dwór w Dołędze” składa serdeczne podziękowanie sponsorom koncertu: Pani dr Izabeli Wróblewskiej i Panu Ryszardowi Grodnemu.


 
Źródło
/Władysław Konieczny - Kustosz Muzeum w Dołędze/
foto /Anna Kozanecka/
<<< wstecz


Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019