ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2010-10-27


Realizacja projektu

„Tradycja otwarta na młodość”- Zmieniamy wizerunek Koła Gospodyń w Szczurowej i Rzezawie i skutecznie promujemy tradycje.


 

 

Od sierpnia br. Nadwiślańska Grupa Działania „E.O. Cenoma” realizuje dwuletni projekt mający na celu rozwój i pobudzenie do działania Kół Gospodyń ze Szczurowej i Buczkowa (gm. Rzezawa). Środki do realizacji zadania zostały pozyskane z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, i wynoszą 88 % całości projektu, 12 % środków zostanie pokryte przez samorządy Szczurowej i Rzezawy.

W ramach projektu w miesiącu wrześniu powołano do działania trzy sekcje – sekcje filmową, książkową i internetową, w skład których wchodzą dziesięcioosobowe grupy wolontariuszy z gimnazjów ze Szczurowej, Zaborowa, Dąbrówki,Rzezawy.
Poszczególne sekcje w trakcie trwania projektu mają przypisane odpowiednie zadania.

Grupa filmowa
(10 osób w tym 4 z gm. Rzezawa i 6 z gm. Szczurowa)
Wstępne dwudniowe warsztaty odbyły się w pomieszczeniach Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej w dniach 23-24 września. Warsztaty obejmowały szkolenie z nagrywania materiałów wideo, kompozycji, obsługi programów do obróbki filmów oraz montażu.
Grupa spotykać się będzie raz w tygodniu (w okresie od października 2010 do kwietnia 2011) celem podnoszenia swoich umiejętności. W trakcie wspólnych spotkań uczestnicy grupy stworzą 50 krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Filmy te zamieszczane będą na stronie projektu, stronie stowarzyszenia  oraz na stronach urzędów gmin.
W ramach grupy filmowej realizowane są spotkania, w których oprócz wolontariuszy i tutora uczestniczą także Członkinie z Kół Gospodyń. W trakcie zajęć każda z Pań zamienia się w prezenterkę Kuchni TV, gdzie przed kamerami przygotowuje swoje unikalne, przekazywane z dziada pradziada przepisy kulinarne. Po stworzeniu każdego z filmów widz będzie miał możliwość obejrzeć poszczególne etapy przygotowania potrawy oraz zaznajomić się z przepisem.

Grupa strony internetowej
(10 osób w tym 6 z gm. Rzezawy i 4 z gm. Szczurowa)
Wstępne dwudniowe warsztaty odbyły się w dniach 29-30  września w Gimnazjum w Dąbrówce (gm. Rzezawa). Warsztaty obejmowały szkolenie z zasad projektowania , budowania i administracji stron internetowych.
Także i ta grupa będzie się spotykać raz w tygodniu w trakcie trwania projektu. W trakcie wspólnych spotkań uczestnicy grupy stworzą stronę internetową, która promować będzie projekt. Uczestnicy będą ją stale udoskonalać i zmieniać będą tworzyć informacje prasowe oraz galerię zdjęć.

Grupa projektowania i tworzenia książki kucharskiej

(10 osób w tym 4 z gm. Rzezawy i 6 z gm. Szczurowa)
Dwudniowe warsztaty odbyły się w GCKCziS w Szczurowej w dniach 27-28 września. Warsztaty obejmowały  zasady projektowania książek i czasopism, skład i łamanie wydawnictw, zbieranie materiałów dziennikarskich, wykonywanie i obróbkę fotografii.
W trakcie trwania projektu grupa ma także obowiązek spotykania się co tydzień. W trakcie wspólnych spotkań uczestnicy grupy będą zbierać informacje do wydawnictwa i stworzą wspólnie książkę kucharską, która zostanie profesjonalnie wydana.


Kolejnym etapem przedsięwzięcia jest promowanie zdrowej, tradycyjnej żywności. Tym zagadnieniem zajmują się członkinie kół gospodyń. I tak w bieżącym roku na terenie gm. Szczurowa Panie z Koła w Szczurowej mają za zadanie przeprowadzić w miesiącu październiku i grudniu łącznie  cztery spotkania z młodzieżą gimnazjalną (po dwa w Szczurowej i Zaborowie),

natomiast Panie z koła w Buczkowie w tych samych miesiącach mają przeprowadzić łącznie sześć spotkań w gimnazjach z terenu Rzezawy ( dwa w Dąbrówce, dwa w Rzezawie i dwa w Łazach).Na dwugodzinnych pokazach członkinie kół przekazują młodzieży zasady przygotowywania tradycyjnej żywności, promują zdrową żywność, a także zachęcają młodzież aby pomagały w przyrządzaniu potraw swoim rodzicom i dziadkom. Młodzież ma możliwość uczestniczenia w tworzeniu potraw, ich obróbce, a uwieńczeniem zajęć jest degustacja przygotowanego jadła.
W ramach zacieśniania współpracy pomiędzy kołami gospodyń projekt przewiduje przeprowadzenie dwóch imprez. Pierwsza impreza z okazji Andrzejek ma na celu wspólne biesiadowanie przy muzyce ludowej i odbędzie się w Sali Tańca w Szczurowej. W trakcie tej imprezy nie zabraknie tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych. Druga zaś przeprowadzona zostanie w kwietniu 2011 r. , będzie łączyć podsumowanie projektu i promocję wydanej książki kucharskiej.Źródło /GCKCziS Szczurowa/
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019