ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2009-09-16


XIX Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka

Zaproszenie


Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich,
Biuro Organizacyjne  Galicyjskiej Jesieni Literackiej 2009’
oraz
Gminne Centrum Kultury,
Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej

Gminna Biblioteka Publiczna w Szczurowej
 
zaprasza na
XIX Międzynarodową Galicyjską  Jesień Literacką

pod patronatem P. mgr Mariana Zalewskiego - Wójta Gminy Szczurowa

która odbędzie się
  30 września 2009 r. o godz.  11:00
w Szkole Podstawowej w Zaborowie


Wśród zaproszonych gości  będą  autorzy wierszy w składzie:

Andrzej Grabowski – Kawaler Orderu Uśmiechu, animator kultury, poeta, prozaik i niezależny publicysta, autor licznych fraszek, satyr, humoresek i widowisk scenicznych. Urodzony 9.IX.1947r. we Wrocławiu. Od 30 lat zamieszkuje na Podgórzu w Ciężkowicach. Debiutował w 1967 roku w tygodniku harcerskim ,, Na Przełaj” opowiadaniem ,,Gniewny”. Założyciel Grupy i Klubu Literackiego ,,Rydwan”, kabaretu ,,V koło”, w roku 1975 w Dębicy, gdzie zamieszkiwał w latach 1974 – 1978 r.  Prowadził również kabaret ,,Perskie oko” w roku 1977 na Ukrainie. Wielokrotnie nagradzany za scenariusze i reżyserie na ogólnopolskich przeglądach i turniejach kabaretowych ( tu m.in. nagroda za najlepszą balladę kabaretową roku, Zakopane – kwiecień 1980 r.) Opowiadania, humoreski, wiersze, felietony i fraszki publikował nieomal we wszystkich ważniejszych tytułach prasowych w kraju. W latach 80-tych współpracownik Ośrodka Telewizji Polskiej w Krakowie. Współautor widowisk telewizyjnych, które zrealizował z Kazimierzem Kudroniem i Krzysztofem Konarzewskim z TVP Kraków: ,,Wielka Noc Poetów” ( dwukrotnie emitowana na antenie Ogólnopolskiej TVP II w 1983 roku ) oraz ,,Pali się fajka nocy” w 1984 roku wraz z zespołem ,,Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki”. Później stały współpracownik popularnego cyklu audycji telewizyjnych ,,Niedziela – w…” Tworzył zespoły estradowe, kabarety i dziecięce zespoły zainteresowań teatralnych. Organizował konkursy, przeglądy i turnieje. Za indywidualny wkład w dzieło rozwoju kultury wyróżniony nagrodą USKRZYDLONEGO. W roku 1983 prowadził wraz z grupą przyjaciół ze Stowarzyszenia ,,Scena Ludowa” w Krakowie I Ogólnopolskie Konfrontacje Kultury Wsi w Krynicy. W 1 985 roku otrzymał za twórczość literacką dla dzieci stypendium Prezydenta Krakowa. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury. W roku 1989 A. Grabowski był współzałożycielem niezależnej pracy w regionie (,,Gazeta Tarnowska”) Jest również autorem wielu scenariuszy i twórcą licznych widowisk parateatralnych, oraz kilkudziesięciu książek w tym wielu dla dzieci i młodzieży. Wyróżniony m. innymi nagrodą Niezależnej Fundacji Kultury Polskiej ,,POLCUL” z siedzibą w Sydney ,,Za udział w rozwoju niezależnej kultury polskiej”. Laureat m. innymi nagród Literackich: ,,Peleryny” – Gdańsk 1983, Medalu im. Bruna Milczewskiego – Warszawa 1984, Złotego medalu w Literaturze Akademii Francuskiej – Paryż 1995 roku. Nagrody m. innymi Władysława Hasiora – Zakopane 2006 i Nagrody ,,Metafory” im. Klemensa Janickiego – Bydgoszcz 2006. W 2007 roku w Krakowie wyróżniony tytułem Człowiek Roku - ,,Gazety Krakowskiej” za rok 2006. Za całokształt dorobku poetyckiego otrzymał w roku 2007 nagrodę im. Władysława Orkana. W roku 2008 wyróżniony ,,Nagrodą Październikową Wrocławia”.
Były felietonista tygodnika ,,TeMi”, ,,Gazety Krakowskiej” i ,,Bełchatowskiego Tygodnika”, ,,Kuriera” w Hamburgu, redaktor miesięcznika ,,Okolice” w Warszawie, współpracownik Notatnika Klubowego, ,,Magazynu Wileńskiego”, ,, Krakowskiego Kpiarza” – pisma podyplomowego studium dziennikarstwa ,,Merkuriusz” miesięcznika ,,Akant”. Obecnie współpracuje z ,,Okolicą Poetów”, ,,Metaforą”, ,,Bez Kurtyny”, ,,Szkolnymi  Wieściami” oraz pismami na Ukrainie, w Czechach i w Japonii, m. innymi – członek Redakcji Kijowskiej ,,Krynicy”. Prezez Krakowskiego OddziałuZwiązku Literatów Polskich. Obok powieści i opowiadań dla dorosłych opublikował kilkanaście tomików poezji wyróżnionych nagrodami literackimi w Gdańsku, Warszawie i w Paryżu. Jego utwory tłumaczono na język; ukraiński, rosyjski, angielski, litewski, francuski, grecki, czeski, wietnamski i japoński.  Autor licznych fraszek, satyr, felietonów, humoresek, programów kabaretowych, widowisk scenicznych i kilkudziesięciu często wznawianych książek dla dzieci i młodzieży. Twórca i Organizator największej obszarowo, elitarnej imprezy literackiej w kraju – Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Redaktor i wydawca Magazynu Literacko – Publicystycznego ,,ISKRA”. Na temat jego pracy literackiej i kulturotwórczej powstały prace naukowe obrobione na uczelniach w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Kielcach i w Piotrkowie Trybunalskim.
Danuta Perier – Berska – urodzona i zam. W Krakowie. Zrzeszona w Związku Literatów Polskich ( sekretarz Krakowskiego Oddziału ZLP ) Opiekun ,,Koła Młodych” przy krakowskim oddziale ZLP. Debiut poetycki ,,Dziennik Polski” 1999 r. Publikowała swoje utwory w licznych almanachach poezji.
Autorka tomów wierszy:
2000 – Słonecznikowa miłość
2004 – Ogolona twarz mężczyzny
2005 – Dla Ciebie zostałam czarownicą
2006 – Niebo we włosach
2007 – Śniadania na Wenus
2008 – Śniadanie na Wenus ( polsko – esperancki )
2008 – Jej skrzydła – kroniki poetyckie nr 3
[ Wiersze z lat 2000 – 2007 ]

LAM QUANG MY ( Nguyen Dinh Dung ) Urodził się w Wietnamie. Ukończył Elektronikę na Politechnice Gdańskiej. Po powrocie do kraju pracował w Centrum Badań Nauki i Technologii w Hanoi. Do Polski przyjechał w 1989 roku. Jest doktorem nauk fizycznych i pracował w Instytucie Fizyki Polskiej i Akademii Nauk.
Pisze wiersze w języku ojczystym i polskim, przekłada literaturę polską na język wietnamski, oraz wietnamską na język polski. Aktywnie uczestniczy w polskim życiu literackim, biorąc udział m.in. w: Warszawskich Jesieniach Poezji, Światowych Dniach Poezji UNESCO, Międzynarodowych Listopadach Poetyckich w Poznaniu, Krynickich Jesieniach Literackich, Międzynarodowych Jesieniach Literackich Podgórza, Produkcji teatralnej ,,I Miasto przemówiło” ( And the City spoke ) w Anglii, Polsce i Italii, Międzynarodowych Galicyjskich Jesieniach Literackich, Międzynarodowym Festiwalu Wiosny Poezji w Wilnie ( Litwa )Międzynarodowych Literackich Sesjach w Rzeszowie, Międzynarodowych Festiwalach ,,Poeci bez Granic” w Polanicy, Międzynarodowych Poetyckich Spotkaniach w Czechach itd…
Publikował w polskich pismach literackich: ,,Poezja dzisiaj”, ,,Literacka Polska” , ,,Iskra”,,, Temat”, ,,Enigma”, ,,Złote myśli”, ,,Warsaw Tales” ( New Europe Writers Ink ) ,,Znad Wilii”, ,,Ślad”, ,,Autograf”, ,,Tygiel” itp… oraz w wielu czasopismach, gazetach, stronach internetowych, antologiach poetyckich, polskich i zagranicznych. W roku 2004 opublikował dwa tomy poezji: ,,Echo”( Polska Oficyna Wydawnicza) i ,,Doi” ( Oczekiwanie ) ( Wydawnictwo ,,Kultury i Informacji” W Hanoi ) W przygotowaniu następne tomiki wierszy i pierwszy tom Antologii polskiej poezji. Jego wiersze tłumaczone były na język czeski i wydane  w tomiku ,,Zatoulana piseń”  ( Zabłąkana pieść ) w Broumowie w 2008 roku.
Jest Honorowym Obywatelem Gminy Krasne, w Ziemi Zygmunta Krasińskiego i Laureatem wielu nagród m.in. Światowych Dni Poezji UNESCO 2006 oraz członkiem Związku Literatów Polskich. Wielokrotny uczestnik elitarnej Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
Jan Dydusiak – pseudonim ,,Skarga” urodz. 12.III.1945. Poeta i prozaik. Dziennikarz od ponad 30 lat zamieszkały w Sydney – Australia. Twórca wielu utworów poetyckich i satyrycznych publikowanych przez Sydney House FPP. Redaktor Radia 2000FM, były korespondent zagraniczny programu I-go, forograf. Autor wielu opowiadań i setek felietonów, reportaży. Prezes Pol. Towarzystwa Literackiego – Polish Literary Society w Australii, gospodarz Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej, członek Krakowskiego Towarzystwa Literacko – Twórczego. Organizator akcji charytatywnych ,,Dzieci dzieciom” i ,,Przystanek Tsunami” w Sydney. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Stały wieloletni współpracownik i autor korespondent Magazynu publicystycznego ,,ISKRA”. W ramach nowej serii wydawniczej Gwiazdozbiory Jesieni Literackiej z okazji XIX MGJL ukazuje się tomik w opracowaniu A. Grabowskiego pt. ,,Koncert na Antypodach”.

Irena Kaczmarczyk – Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Językoznawca, bibliotekoznawca, animator kultury. Mieszka i pracuje w Krakowie ( XXIX LO im. K. Kieślowskiego ) W 2008 roku została laureatką Konkursu w dziedzinie kultury w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU 200 – Twórca.
Publikuje w licznych almanachach, antologiach i czasopismach krakowskich i ogólnopolskich. Członkini Związku Literatów Polskich ( członek Zarządu – Oddział Kraków ) Stowarzyszenia Artystyczno – Literackiego i Formacji Artystycznej SZESNAŚCIE.
Laureatka licznych konkursów literackich.
Autorka tomów wierszy:
,,Srebrne niepokoje” ( 2000 )
,,Malinowe przystanki” ( 2004 )
,,W witrażu pajęczyny” ( 2005 )
,,Lubię z Tobą zapalać latarnie” ( 2006 )
,,Wzejdą Wiosną” ( wybór wierszy w serii Kroniki Poetyckie nr 4 ) 2008
,,Światło” 2009

Irena Kaczmarczyk
Wiosenne Skrzydła

za moim oknem w Krakowie
zasypiają jednorodzinne domki
mruczą silniki samolotów
rysując na niebie mapę podróży

wsparta o poręcz balkonu
nie wiem gdzie pofrunąć

na wschód na zachód

a może w gąszcz forsycji
gdzie cichnie oddech miasta

dzień zwija się w pąki


Źródło
/GCKCziS Szczurowa/
<<< wstecz


Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019