ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2009-05-26


KRAKOWSKI WIANEK Szczurowa 2009

W piękny majowy weekend, 23 i 24 maja w Parku w Szczurowej zabrzmiała muzyka folkloru krakowskiego podczas  wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka „KRAKOWSKI WIANEK”.


Zagrali i zaśpiewali już po raz XXVIII !




W piękny majowy weekend, 23 i 24 maja w Parku w Szczurowej zabrzmiała muzyka folkloru krakowskiego podczas  wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka „KRAKOWSKI WIANEK”. Nowością tegorocznej edycji była kategoria “mistrz i uczeń”.





Do udziału w Przeglądzie zgłosiło się 13 kapel ludowych, 15 zespołów regionalnych, 22 grupy śpiewacze, 3 solistów instrumentalistów oraz 3 mistrzów i 6 uczniów. Ogółem na estradzie wystąpiło ok. 700 wykonawców z regionu krakowskiego, z powiatów: chrzanowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, krakowskiego, myślenickiego, tarnowskiego, wielickiego.



Prezentacje poszczególnych wykonawców oceniała Komisja Artystyczna w składzie:



Aleksandra BOGUCKA - etnomuzykolog z Krakowa / przewodnicząca/
Janina KALICIŃSKA - choreograf z Krakowa
Wiesława HAZUKA - choreograf z Tarnowa
Jadwiga ADAMCZYK - muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu
Benedykt KAFEL - etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

 
Przegląd poprowadził niezawodny konferansjer Stanisław Gurgul.



Po obejrzeniu i wysłuchaniu dwudniowych prezentacji Komisja Artystyczna postanowiła przyznać następujące nagrody:

W KATEGORII ZESPOŁÓW PREZENTUJĄCYCH FORMY AUTENTYCZNE



1.ZESPOŁY UKAZUJĄCE WYBRANY TEMAT

I miejsce, nagrodę główną „KRAKOWSKI WIANEK” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1 100,00 zł otrzymał:

* Zespół Regionalny PORĄBCOKI z Porąbki Uszewskiej, gm. Dębno, pow. brzeski  za program: SKUBANIE PIERZA
dwa równorzędne II miejsca oraz nagrody pieniężne w wysokości po 800,00 zł każda otrzymali:

* Zespół Pieśni i Tańca SWOJACY z Wierzchosławic, gm. Wierzchosławice, pow. tarnowski za program: ZABAWA W KARCZMIE PO ODPUŚCIE
* Zespół Folklorystyczny GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski za program: WESELE GWOŹDZIECKIE cz. II

trzy równorzędne III miejsca oraz nagrody pieniężne w wysokości po 500,00 zł każda otrzymali:

    * Zespół Folklorystyczny OTFINOWIANIE z Otfinowa, gm. Żabno, pow. tarnowski za program: ZEBY NAM SIĘ DARZYŁO…
    * Regionalny Zespół Ludowy BISKUPIANIE z Biskupic Radłowskich, gm. Radłów, pow. tarnowski za program: PO ODPUŚCIE
    * Zespół Folklorystyczny TRZEBINIANIE z Trzebini, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski za program: W KARCZMIE.





2. ZESPOŁY UKAZUJĄCE WYŁĄCZNIE PIEŚNI I TAŃCE TZW. SUITY TANECZNE


I miejsce, nagrodę główną „KRAKOWSKI WIANEK” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1 100,00 zł otrzymał:

* Zespół Regionalny POJAWIANIE z Pojawia, gm. Szczurowa, pow. brzeski za program: NA POJAWSKĄ NUTĘ

dwa równorzędne II miejsca oraz nagrody pieniężne w wysokości po 800,00 zł każda otrzymali:

*Zespół Pieśni i Tańca ŁONIOWIACY z Łoniowej, gm. Dębno, pow. brzeski za program: TAŃCE KRAKOWIAKÓW WSCHODNICH
*Zespół Pieśni i Tańca BOCHNIANIE z Bochni, gm. Bochnia, pow. bocheński za program: WIĄZANKA TAŃCÓW KRAKOWIAKÓW WSCHONICH

III miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500,00 zł otrzymał:

*Zespół Pieśni i Tańca ZAGÓRZANIE z Zagórza, gm. Niepołomice, pow. wielicki za program: MELODIE I TAŃCE KRAKOWIAKÓW WSCHODNICH

dwa równorzędne wyróżnienia otrzymują

*Zespół Pieśni i Tańca JADOWNICZANIE z Jadownik, gm. Brzesko, pow. brzeski za program: KRAKOWIACY WSCHODNI
*Zespół Pieśni i Tańca ŁĄKTA z Łąkty Górnej, gm. Żegocina, pow. bocheński za program: WIĄZANKA TAŃCÓW I PIEŚNI








W KATEGORII KAPELE LUDOWE

dwa równorzędne I miejsca oraz nagrody pieniężne w wysokości po 500,00 zł każda otrzymali:

* Kapela Ludowa DĘBIŃSKIEGO CENTRUM KULTURY zs. w Jastwi, gm. Dębno, pow. brzeski
* Kapela Ludowa Zespołu KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ z Brzeska, gm. Brzesko, pow. brzeski

trzy równorzędne II miejsce oraz nagrody pieniężne w wysokości po 400,00 zł każda otrzymali:

* Kapela Ludowa BOCHNIANIE z Bochni, gm. Bochnia, pow. bocheński
* SIEDLECKA KAPELA LUDOWA z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński
* Kapela Ludowa POGÓRZANIE z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. tarnowski

cztery równorzędne III miejsca oraz nagrody pieniężne w wysokości po 300,00 zł każda otrzymali:

    * Kapela Ludowa SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. tarnowski
    * Kapela Ludowa MŁODZI SIEMIECHOWIANIE z Siemiechowa, gm. Gromnik, pow. tarnowski
    * Kapela Ludowa GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski
    * Kapela Ludowa NIECIECZANIE z Niecieczy, gm. Żabno, pow. tarnowski





W KATEGORII SOLISTÓW – INSTRUMENTALISTÓW



dwa równorzędne I miejsca oraz nagrody pieniężne w wysokości po 250,00 zł każda otrzymali:

* Marcin KORBUT z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński
* Józef Różyński z Bochni, gm. Bochnia, pow. bocheński

II miejsce nie przyznano

III miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymał:

*Józef ŚWISTAK z Woli Dębińskiej, gm. Dębno, pow. brzeski


W KATEGORII GRUP ŚPIEWACZYCH


I miejsca oraz nagrodę pieniężną w wysokości 300,00 zł otrzymała:

* Męska Grupa Śpiewacza POGÓRZANIE z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. tarnowski

trzy równorzędne II miejsca oraz nagrody pieniężne w wysokości po 250,00 zł każda otrzymali:

    * Grupa Śpiewacza SIEDLECANKI z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński
    * Męska Grupa Śpiewacza BOLĘCANIE z Bolęcina, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
    * Żeńska Grupa Śpiewacza POGÓRZANKI z Jastrzębi, gm. Ciężkowice, pow. tarnowski

cztery równorzędnych III miejsca oraz nagrody pieniężne w wysokości po 200,00 zł każda otrzymali:

*Grupa Śpiewacza KARNIOWIANIE z Karniowic, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
*Żeńska Grupa Śpiewaczej BOLĘCANKI z Bolęcina, gm. Trzebinia, pow. chrzanowski
*Dziewczęca Grupa Śpiewacza z Wiśniowej, gm. Wiśniowa, pow. myślenicki
*Grupa Śpiewacza ZF OTFINOWIANIE z Otfinowa, gm. Żabno, pow. tarnowski

osiem równorzędnych wyróżnień

*Grupa Śpiewacza NASZA WOLA z Woli Batorskiej, gm. Zabierzów, pow. krakowski
*Grupa Śpiewacza KOŃCZANKI z Sułoszowej, gm. Sułoszowa, pow. krakowski
*Grupa Śpiewacza WOLANKI z Woli Radłowskiej, gm. Radłów, pow. tarnowski
*Grupa Śpiewacza BOBROWIANIE z Bobrownik Wielkich, gm. Żabno, pow. tarnowski
*Grupa Śpiewacza KOZIEROWIANIE z Kozierowa, gm. Kraków, pow. krakowski
*Grupa Śpiewacza MASZKOWIANKI z Maszkowa, gm. Iwanowice, pow. krakowski
*Grupa Śpiewacza GWOŹDZIEC z Gwoźdźca, gm. Zakliczyn, pow. tarnowski
*Grupa Śpiewacza SUŁOSZOWIANKI z Sułoszowej, gm. Sułoszowa, pow. krakowski

W KATEGORII MISTRZ I UCZEŃ

I miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 350,00 zł otrzymał:

* MISTRZ – Michał PASTUCH z Rudych Rysi, gm. Szczurowa, pow. brzeski wraz z UCZNIAMI: Bartłomiej KLIMAJ, Adrian GAŁEK, Damian MISIOROWSKI, Paweł DULĘBA

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200,00 zł otrzymał:

*MISTRZ – Andrzej RYBKA z Siedlca, gm. Bochnia, pow. bocheński z UCZNIEM – Paweł OPYD

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150,00 zł otrzymał:

*MISTRZ – Janusz FUDYMA /heligonka/ z Zalasowej, gm. Ryglice, pow. tarnowski z UCZNIEM – Paweł FUDYMA /heligonka/


Wszystkie pozostałe zespoły regionalne, kapele ludowe, grupy śpiewacze, otrzymały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.


Z gościnnym koncertem wystąpili Zespół Pieśni i Tańca ŁONIOWIACY i Zespół Góralski HAMERNIK z Krakowa oraz Kapela Ludowa ze Szczurowej.


Nagrody finansowe ufundowali Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, zaś nagrody rzeczowe Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Patronat honorowy nad Przeglądem objęli: Ryszard Ożóg Starosta Powiatu Brzeskiego i Marian Zalewski Wójt Gminy Szczurowa. Swoją obecnością zaszczycili między innymi Poseł na Sejm Edward Czesak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, przewodniczący Rady Powiatu Sławomir Pater oraz radni Gminy Szczurowa.
Głównym Sponsorem imprezy był Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, natomiast wsparcia finansowego udzielili: Marszałek Województwa Małopolskiego i Starostwo Powiatu Brzeskiego.



Głównym organizatorem przeglądu było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ  w Nowym Sączu, współorganizatorem i gospodarzem  imprezy Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.


Przy wręczeniu nagród uczestniczyli: Małgorzata Kalarus dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Ryszard Ożóg Starosta Brzeski i Marian Zalewski Wójt Gminy Szczurowa.


Protokół komisji konkursowej

Zapraszamy do galerii zdjęć !


Źródło /UG Szczurowa/




<<< wstecz


Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019