ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2009-02-09


Na zimowe wieczory

Tradycyjnie w okresie zimowym na terenie gminy Szczurowa Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu uruchamia dodatkowo świetlice sezonowe.

W tym sezonie świetlice rozpoczęły swoją działalność od połowy listopada. W miejscowościach Barczków, Górka, Niedzielska, Rajsko, Rudy Rysie, Rylowa, Strzelce Wielkie, Szczurowa – Włoszyn, Wrzępia, Wola Przemykowska – Zamłynie, Wola Przemykowska – Natków  /od lutego także uruchomiona została świetlica w Dąbrówce Morskiej/  można zagrać w ping ponga, bilard, pograć w gry stolikowe, pooglądać programy telewizyjne, posłuchać muzyki lub spotkać się ze znajomymi.

W czasie zimy świetlice są głównymi ośrodkami życia kulturalnego każdej z miejscowości. Pełnią one funkcje wychowawcze, dydaktyczne oraz opiekuńcze w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Ich głównym zadaniem jest organizowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, a także organizowanie imprez okolicznościowych typu: mikołajki, dni babci i dziadka, walentynki, dzień kobiet. Młode pokolenie może też uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach plastycznych, zawodach sportowych w tenisie stołowymi i bilardzie.

Oprócz świetlic sezonowych działają też biblioteko-świetlice w miejscowościach Uście Solne, Dołęga, Zaborów, Wola Przemykowska i świetlica w Pojawiu, które czynne są cały rok. Co tydzień w świetlicy w Pojawiu odbywają się próby Zespołu Folklorystycznego „Pojawianie”, prowadzone przez choreografa Stanisława Gurgula i akompaniatora Jerzego Lupę. W Zaborowie w ramach dotacji Ministra Gospodarki i Pracy od kilku lat działa Gminne Centrum Informacji cieszące się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.  

Dzieci ze Szczurowej mogą korzystać z  pomieszczeń piwnic GCKCziS, w których znajduje się stół bilardowy, stół tenisowy, gry i zabawy stolikowe, telewizja. Można tez korzystać z zasobów „Centrum Kształcenia” sfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Centrum jest odpowiednio przystosowane i wyposażone w sprzęt komputerowy z dostępem do internetu  (10 stanowisk komputerowych) i teleinformatyczny (fax, telefon) oraz tzw. biblioteczkę multimedialną (pakiet komputerowych programów edukacyjnych, w tym encyklopedie, słowniki, atlasy). Z pakietu usług oferowanych w Centrum może skorzystać każda osoba zamieszkująca naszą gminę, zainteresowana zdobywaniem i uzupełnianiem swojej wiedzy. Dwa razy w tygodniu na sali widowiskowo sportowej w godzinach popołudniowych są prowadzone zajęcia w tenisie stołowym pod fachowym okiem instruktora P. Jana Karasia.

W miejscowościach Uście Solne, Zaborów i Szczurowa działa prężnie kółko plastyczne, które prowadzi P. Weronika Dąbrówka – studentka IV roku Uniwersytetu Śląskiego - Filia Cieszyn, Wydziału Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Zajęcia odbywają się na przemian w co drugą sobotę w miesiącu w Zaborowie w godz. 12:00 – 14:00 i w Szczurowej 14:00 – 16:00 oraz w Uściu Solnym w godz. 12:00 -  14:00.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia aerobiku, które zostały uruchomione w GCKCziS w Szczurowej w grudniu 2008 r. Na zajęcia w środowe popołudnia uczęszcza 45 osób – z pośród młodzieży i dorosłych. Zajęcia potrwają do końca marca.

W świetlicy środowiskowej w Szczurowej dwa razy w miesiącu w czwartekowe popołudnia  odbywaja się  warsztaty z psychologiem, współfinansowane ze środków profilaktyki, a organizowane w ramach współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Szczurowej.

W tejże świetlicy działa także Klub Wolontariuszy skupiający kilkanaście młodych osób, a prowadzony przez instruktora P. Grażynę Tylkę. Wolontariusze w ubiegłym roku czynnie brali udział w imprezach organizowanych na terenie gminy: Krakowski Wianek, Koncerty w Dołędze. Pomagali w organizacji i opiece nad starszymi osobami w czasie Wigilii dla Samotnych. W ramach współpracy z Caritas działającym przy Kościele Parafialnym w Szczurowej wolontariusze uczestniczyli w zbiórce darów żywności na rzecz potrzebujących. Akcja została przeprowadzona w trzech centrach handlowych w Szczurowej. Dary głównie w postaci artykułów spożywczych czy też  środków czystości zostały przekazane przez  oddział Caritas w Szczurowej osobom najbardziej potrzebującym.

Nasza działalność w ramach zagospodarowania wolnego czasu nie kończy się tylko na tych  w/w placówkach. W ramach programu tworzenia młodzieżowych kapel ludowych w Szkółce Muzykowania Ludowego prowadzone są zajęcia gry na instrumentach w miejscowościach Szczurowa, Zaborów, Strzelce Wielkie, Uście Solne. Dzieci uczą się gry na klarnetach , skrzypcach, heligonkach i basach. Dzięki zaangażowaniu instruktorów, przede wszystkim Państwa Witaliny i Michała Pastuch, utworzone kapele z dużymi sukcesami biorą udział w różnego typu konkursach i imprezach, stając się naszą wizytówką w Polsce i w Europie. Już niedługo będzie można nabyć debiutancką płytę muzyczną gminnej kapeli „Pastuszkowe Granie”.

Prowadzone są też dwie orkiestry dęte przy OSP w Szczurowej i Uściu Solnym. W ubiegłym roku w ramach programu „Działaj lokalnie” obie orkiestry otrzymały dotacje po 6000,00 zł na zakup wyposażenia. "Działaj Lokalnie" to program Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, we współpracy z Centrum Animacji Społecznej „HORYZONTY”. W ramach projektu „ Silne brzmienia łączą pokolenia…” dla szczurowskiej orkiestry zakupiono dwadzieścia siedem krzeseł i dwadzieścia osiem pulpitów muzycznych, a także wykonano folder promujący orkiestrę.

Drugie przedsięwzięcie pod nazwą „Bębnić każdy może trochę lepiej, trochę gorzej…” było ukierunkowane na podtrzymanie tradycji muzycznych w Uściu Solnym. W tym projekcie także część dotacji została przekazana na doposażenie. Zgodnie z planem  zakupiono dwadzieścia jeden krzeseł oraz cztery werble. Wydano także folder promujący orkiestrę Uścia Solnego.

30 stycznia w Gminnym Centrum Kultury została zorganizowana wyjątkowa wystawa poświęcona ubiegłorocznym projektom składająca się z 28 antyram, stworzonych przez uczestników wszystkich projektów naszego regionu dotowanych w 2008 r. Dodam że z naszej gminy były realizowane cztery pomysły, oprócz tych wymienionych dofinansowanie uzyskał projekt LKS-u Rylovii pt. „Ćwicz z Pudzianem”, którego celem było wyposażenie siłowni działającej przy świetlicy w Rylowej oraz projekt MKSu „Olimpijczyk” pt. „Pływanie to bezpieczeństwo prawidłowa postawa i uroda” w ramach, którego zorganizowano zajęcia nauki pływania i korekcji wad postawy dla 60 dzieci z Woli Przemykowskiej, Zaborowa, Szczurowej i Strzelec Wielkich.

W sezonie letnim ubiegłego roku w stylizowanym budyneczku na szczurowskim rynku rozpoczęła działalność świetlica letnia, nosząca nazwę Centrum Wolnego Czasu. Celem tej placówki jest promowanie naszej gminy. Sprzedaż artykułów promocyjnych, takich jak foldery, książki, widokówki, czy kwartalnik „W zakolu”, daje możliwość turystom zapoznania się z naszymi walorami kulturalno-społecznymi i krajobrazowymi. Pełni ona funkcję punktu obsługi turystycznej, z możliwością zakupu napoi chłodzących, kawy czy herbaty. Placówka będzie działać także od maja do października br.

03.02.2009 r., GCKCziS w Szczurowej<<< wstecz


Październik 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019