ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2008-07-29


Kolorowe wozy Romów

Już po raz dziewiąty wyjechał z Tarnowa do Szczurowej Tabor Pamięci Romów.


Kolorowe wozy Romów
Już po raz dziewiąty wyjechał z Tarnowa do Szczurowej Tabor Pamięci Romów. Stała trasa taborów zmierza corocznie do Szczurowej z ważnego, historycznego powodu – na szczurowskim cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła Romów zamordowanych przez niemieckich nazistów w 1943 roku.W lipcu tego roku minęła 65 rocznica Egzekucji Romów przez niemieckiego kata st. wachmistrza Engelberta Guzdka. Z tej okazji w sobotę, 26 lipca br. o godz. 1200 w kościele parafialnym w Szczurowej odbyła się msz św. w intencji pomordowanych Romów wraz z modlitwą przy mogile na szczurowskim cmentarzu.Uroczystość zakończyła się w szczurowskim parku koncertem muzyki romskiej z repertuarem najsłynniejszych utworów muzyki cygańskiej.

Na trasie Tarnów – Bielcza – Żabno – Borzęcin – Szczurowa rozsiane są również miejsca na cmentarzach i wśród lasów, gdzie znajdują się groby zabitych Romów. Pamięć o tych wydarzeniach i miejscach przetrwała do dzisiaj właśnie dzięki Taborowi. Dla uczczenia pamięci zmarłych, Romowie barwnym korowodem z muzyką i ze śpiewem - jak to w tradycji romskiej przystało, odwiedzają miejsca męczeństwa. Oprócz modlitwy i melodii zagranej zmarłemu, jest kieliszek wódki wypity przez żyjących i jeden wylany dla zmarłego na mogiłę.
Tabor wędruje drogami Małopolski, prezentując tradycyjną kulturę Romów, życie taborowe, muzykę romską, oryginalne wozy z tarnowskiego muzeum, stroje, zwyczaje, język i romskie potrawy.


Źródło /UG Szczurowa/
<<< wstecz


Luty 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019