ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2019-08-08


Cześć i Chwała Bohaterom! Gmina Szczurowa oddała hołd Powstańcom Warszawskim

W dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy naszej gminy uczcili bohaterskich mieszkańców Warszawy, którzy mimo tego, że nie otrzymali pomocy, że nie mieli broni, walczyli o Warszawę, o Polskę, o honor. 1 sierpnia 2019 roku w sali widowiskowej GCKCziS odbyła się uroczystość upamiętniająca niezwykły heroizm, odwagę i patriotyzm Powstańców. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. 63 dni chwały, 63 dni nadludzkiego heroizmu, 63 dni, dzięki którym cieszymy się dzisiaj wolną, suwerenną ojczyzną. Czy było warto? Oczywiście, że było warto. Chociaż cena, jaką przyszło zapłacić była wielka, największa- to przecież tam, gdzie walczyli Powstańcy była wolna Polska. - mówił podczas swojego wystąpienia Wójt Gminy Szczurowa Zbigniew Moskal.
 
Podczas uroczystości zaprezentowany został program artystyczny pt. „A wszystko ważne było” oparty na twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ks. Jana Twardowskiego, Teresy Harsdorf- Bromowiczowej, Tadeusza Nowaka, a także piosenek Krystyny Krahelskiej i Macieja Zielińskiego, w wykonaniu artystów zespołu „Krakowskie Przedmieście” z Krakowa, którzy wystąpili w składzie: Agata Bernadt- śpiew, poezja, słowo, Andrzej Róg- poezja, śpiew, i Adam Prucnal- akompaniament. Należy pamiętać, że twórczość powstańcza ukazuje przede wszystkim tragizm tamtych dni. Niemniej jednak powstają wówczas również utwory humorystyczne, mające na celu ośmieszenie okupanta. Podczas uroczystości można było zatem usłyszeć takie okupacyjne szlagiery, jak „Pałacyk Michla” i „Siekiera, motyka”, które artyści śpiewali wraz z publicznością.
 
Pomysłodawca i gospodarz uroczystości -Wójt Gminy Szczurowa Zbigniew Moskal, wyraził głęboką wdzięczność Powstańcom Warszawskim, żołnierzom Armii Krajowej i wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<

 

Źródło /UG Szczurowa/
<<< wstecz


Czerwiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019