ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2018-10-01


"Pastuszkowe Granie" ze Szczurowej reprezentantem regionu krakowskiego

Szkółka Muzykowania Ludowego „Pastuszkowe Granie” ze Szczurowej reprezentowała region krakowski w Bieczu, a występ młodych adeptów muzyki tradycyjnej spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem bieckiej publiczności.

 


 


 
Po występie młodzi muzycy mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca „Małego Krakowa”- jak nazywany jest Biecz ze względu na swoją historię i oryginalną zabudowę: Muzeum Ziemi Bieckiej z bogatą ekspozycją dawnych instrumentów muzycznych, Turmę średniowiecznego więzienia, Wieżę Ratuszową z tarasem widokowym oraz zespół murów obronnych. 

 


 


 


 


 


 


 


 
Ogromne słowa wdzięczności należą się organizatorom przeglądu, którzy zadbali również o pyszny poczęstunek, smaczne desery i opiekę uczestników.

 
W ubiegłą niedzielę tj. 16 września br. Biecki Rynek przyozdobiły wyjątkowe występy zespołów regionalnych na zorganizowanym przez Bieckie Centrum Kultury oraz Szkołę Podstawową Nr 2 w Bieczu VIII Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Pawie Pióra”.

 


 


 


 


 


 


 


 


 
Piękna pogoda towarzyszyła uczestnikom festiwalu do końca, artyści z dumą prezentowali piękno rodzimego folkloru, dzień wypełniony był tańcem, muzyką, barwnymi strojami i cudowną atmosferą.

 


 


 


 


 
Inicjatorką zorganizowania tegorocznej edycji festiwalu w naszym mieście była Pani Małgorzata Kosacz- wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bieczu, założycielka Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego „Podgrodzianie” działającego przy SP Nr 2 oraz wychowanka Zespołu Pieśni i Tańca AGH „KRAKUS”.
 
Zebranych gości i wszystkie zespoły powitał Burmistrz Biecza oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu. Przegląd poprowadził konferansjer Pan Marian Wójtowicz, który swoim ludowym strojem idealnie wpisywał się w klimat imprezy, a z niezwykłym urokiem i humorem bawił zgromadzoną na bieckim rynku publiczność.
 
Na scenie zaprezentowało się 9 zespołów artystycznych:
  • Zespół Pieśni i Tańca AGH „KRAKUS” im. Wiesława Białowąsa (Kraków)
  • Wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH „KRAKUS”
  • Dziecięco- Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „PIECUCHY” (Nawojowa)
  • Zespół Tańców Świata „ZDROJANIE” (Krzeszowice)
  • Szkółka Muzykowania Ludowego „PASTUSZKOWE GRANIE” oraz kapela (Szczurowa)
  • Zespół Regionalny „MYSTKOWIANIE” (Mystków)
  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „PIĄTKOWIOKI” (Piątkowa)
  • Dziecięco- Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „PODGRODZIANIE” (Biecz)
  • Kapela „SABASÓWKA” (Biecz)
Każdy z nich w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób przedstawiał swoje umiejętności i tradycje. Uczestnicy festiwalu mogli podziwiać kulturę regionów: krakowskiego, Lachów sądeckich, łowickiego, opoczyńskiego, kieleckiego, żywieckiego, spiski, tańce starej Warszawy, tańce narodowe- polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak oraz tańce francuskie i szkockie.
 
Ponadto panorama Biecza z tarasu widokowego Wieży Ratuszowej napełniała zachwytem przybyłych gości, możliwość zwiedzenia Turmy Katowskiej, posmakowania regionalnych potraw czy zapoznania się z rękodziełem artystycznym to jedynie część atrakcji towarzyszących.
 
Impreza zakończyła się eksplozją energii na scenie, występem Gwiazdy wieczoru- Kapeli Góralskiej „Ciupaga”, finalistami IX edycji programu Mam Talent. Muzycy porwali publikę do tańca energicznymi folkowymi utworami. Bogactwo dźwięku m.in. skrzypiec, cymbałów, akordeonu połączone z niepowtarzalnym wokalem wprowadziło słuchaczy w wyjątkowy góralski nastrój.
 
Niedzielne popołudnie spędziliśmy w pięknym, pełnym kolorów, dźwięków, tradycji i kultury klimacie.
Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom i wspaniałym artystom.

 

 
tekst: Bieckie Centrum Kultury<<< wstecz


Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019