ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2018-07-24


Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

Zbliża się kolejna edycja wydarzenia Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Impreza organizowana od 1996 roku, przypomina o tradycji taboru romskiego. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 26-29 lipca.

Wydarzenie rozpocznie się 26 lipca w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. To właśnie stamtąd wyruszy kolorowy, rozśpiewany tabor romski. Karawanie wozów, które wyruszają z Tarnowa, towarzyszy corocznie duże zainteresowanie mediów i mieszkańców miasta. Tegoroczną edycję będą obserwować dziennikarze
i naukowcy z Japonii, Australii, Portugalii oraz USA.

Pierwszym przystankiem czwartkowej podróży będzie mogiła pomordowanych Romów w Żabnie. Przystankiem docelowym będzie zaś Szczurowa – wieś położona około 45 km na północny zachód od Tarnowa. Szczurowa to jedno z ważniejszych miejsc cygańskiej martyrologii.

W piątek uczestnicy Taboru udadzą się do Borzęcina Dolnego, pod Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów, gdzie o 12:00 odbędą się główne uroczystości. W sobotę natomiast o godzinie 17:00 nastąpi przemarsz spod kościoła w Szczurowej na cmentarz oraz modlitwa nad mogiłą pomordowanych 93 Romów. Dzień zakończy koncert muzyki cygańskiej w parku dworskim w Szczurowej. Powrót do Tarnowa i zakończenie tegorocznego Taboru zaplanowane jest na niedzielę, 29 lipca.

Główne cele Taboru Pamięci to integracja Cyganów wokół ich wędrowania i upamiętnienie Zagłady. Inicjatywa spotyka się z coraz większym zainteresowaniem Romów, którzy deklarują udział w następnych wędrówkach. W tym roku będziemy gościć przedstawicieli diaspory romskiej z Polski, Słowacji, Niemiec, Szwecji Anglii, Ukrainy.

Tabor stał się okazją do spotkania i poznania. Dla młodych jest to możliwość zasmakowania namiastki życia taborowego, a dla starszych jego wspomnienie. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów to ważne wydarzenie integrujące Cyganów, podobnie jak festiwale w Gorzowie Wielkopolskim i Ciechocinku, czy pielgrzymki do Częstochowy i Limanowej.

Tabor cygański to grupa Romów wędrująca z miejsca na miejsce. Zakazy poruszania się taborów zostały wprowadzone w krajach komunistycznych w drugiej połowie XX w. O czasach, w których Cyganie wędrowali, przypominają dziś okolicznościowe spotkania i uroczystości pamiątkowe, takie jak organizowany od 1996 roku Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów.

 (kliknij w obrazek aby powiększyć)


Program:

26.07 CZWARTEK
-Przed południem wyjazd sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie
-Koło południa przystanek w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów
-Późnym popołudniem przyjazd do obozowiska w Szczurowej

27.07 PIĄTEK
-12:00 wyjazd do Borzęcina Dolnego, pod Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów

28.07 SOBOTA
-Ok. godz. 17:00 -przemarsz spod Kościoła w Szczurowej na cmentarz, modlitwa nad mogiłą pomordowanych 93 Romów
-19:00-koncert muzyki cygańskiej TERESA MIRGA & KAŁE BAŁA

29.07 NIEDZIELA
-Około południa wyjazd w drogę powrotną do Tarnowa

Organizatorzy:
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie

Partnerzy:
Gmina Szczurowa
Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej
Gmina Borzęcin
Centrum Kultury Romów w Tarnowie
Fundacja Sztuki Jaw Dikh
Fundacja pod Imieniem Bosmana/muzeum.tarnow.pl/
<<< wstecz


Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019