ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2018-04-23


Jubileusz Orkiestry Dętej z Uścia Solnego

„Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…”,Koncertem Orkiestry Dętej z Uścia Solnego rozpoczęło się spotkanie jubileuszowe działalności tej Orkiestry, na którym wśród zaproszonych gości nie zabrakło:
Pana Wójta Gminy Szczurowa Mariana Zalewskiego
Przewodniczącego Rady Gminy Kazimierza Tyrcha
Dyrektora Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej Grzegorza Zarycha
Proboszcza  Parafii w Uściu Solnym  ks. Alberta Urbasia
Radnego gminnego Jana Misiorowskiego
obecnych i byłych członków orkiestry, a także rodziców dzieci, które stanowią nowy aktyw zespołu.


Tradycja muzykowania Orkiestry Dętej z Uścia Solnego sięga 1927 roku, kiedy to Orkiestra rozpoczęła swoją działalność, a jej pierwszym kapelmistrzem był pan Ptasznik z Koszyc. W okresie powojennym ze względu na dużą emigrację ludzi z terenów wiejskich do miasta została rozwiązana i ponownie reaktywowana dopiero w 1972 roku. W tym okresie kapelmistrzem był pan Władysław Chłopecki ze Szczurowej. Pod jego przewodnictwem orkiestra działała przez 20 lat i w 1992 roku ponownie zawiesiła swoją działalność. Po 4 latach zaczęła na nowo funkcjonować, a jej pierwszym kapelmistrzem był pan Erwin Sobas z Bochni. Nieprzerwanie od 1997 roku do chwili obecnej prowadzona jest pod batutą pana Kazimierza Różyckiego.

Orkiestra posiada bogate tradycje, łączy pokolenia i stanowi artystyczną wizytówkę miejscowości. Wspiera swoim repertuarem muzycznym  i obecnością wiele inicjatyw i imprez organizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną i Bibliotekę w Uściu Solnym. Bierze czynny udział w życiu religijnym i parafialnym koncertując podczas Świąt kościelnych i ważnych uroczystości.
Uczestniczy w wielu imprezach gminnych, koncertuje w okolicznych miejscowościach promując tradycję i kulturę regionu. Pielgrzymuje także do miejsc kultu religijnego: Częstochowy, Łagiewnik, Tuchowa i  Kalwarii Zebrzydowskiej.
Faktem zasługującym na wielkie uznanie jest to, iż od 1927 r.( z krótkimi przerwami które miały miejsce podczas II wojny światowej), aż do chwili obecnej w miesiącu maju z wieży kościelnej rozbrzmiewają dźwięki pieśni Maryjnych wykonywane przez muzyków tej orkiestry, a co roku 02 kwietnia Orkiestra  koncertuje  przy kościele parafialnym w Uściu Solnym w hołdzie Janowi Pawłowi II. W obecnym składzie liczy 25 osób i 10 uczniów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jubileusz 130-lecia działalności Orkiestry pozwolił podsumować jej dotychczasową działalność, ale przede wszystkim docenić tych, którzy na przestrzeni wielu lat tworzyli historię tej orkiestry  wkładając w to wiele zaangażowania i serca. Listy gratulacyjne z rąk Pana Wójta otrzymali:
Kapelmistrz Orkiestry Dętej Kazimierz Różycki
Kazimierz Słowik
Stanisław Płachno
Włodzimierz Płachno
Stanisław Rudnik
Krystyna Rudnik za pracę na rzecz orkiestry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na ręce kapelmistrza zostały przekazane także podziękowania złożone w imieniu Rady Gminy przez jej Przewodniczącego Kazimierza Tyrcha.

 

 

 
List gratulacyjny i podziękowania dla całej Orkiestry na ręce kapelmistrza złożył także Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej Grzegorz Zarych.

 

 
Podziękowania w imieniu całej Orkiestry za  okazywane wsparcie złożył również kapelmistrz Kazimierz Różycki kierując je na ręce pana Wójta Gminy Szczurowa Mariana Zalewskiego.

 

 

Z okazji Jubileuszu składamy serdeczne gratulacje i podziękowania wszystkim Członkom Orkiestry Dętej z Uścia Solnego za ich wieloletnią aktywną pracę artystyczną, zaangażowanie i obecność w życiu kulturalnym i społecznym naszej gminy. Życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji płynącej ze wspólnego muzykowania.  

 

Źródło: GCKCziS w Szczurowej Gadowska Sylwia
<<< wstecz


Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019