ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2018-03-30


Wernisaż Wielkanocny z tradycją w tle w Szczurowej

Już od dwunastu lat w przeddzień Świąt Wielkanocnych w Szczurowej odbywają się spotkania z tradycją. Jest to czas występów artystycznych, prezentacji rękodzieła plastyki ludowej i degustacji potraw wielkanocnych. Tegoroczny Wernisaż, przebiegający pod hasłem Jak to niegdyś bywało, miał miejsce 28 marca.
 
 
 
 
 
 
W tym niecodziennym wydarzeniu uczestniczyli nie tylko uczniowie, nauczyciele i rodzice, ale również zaproszeni goście: wójt Gminy Szczurowa Marian Zalewski, ksiądz prałat Wiesław Majka, ksiądz proboszcz Adam Malczyński, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Tyrcha, sołtys Szczurowej Monika Giemza, przewodniczące Rad Rodziców Alicja Cholewicka i Lucyna Kuciel oraz przedstawiciele Klubu Seniora.
 
 
 
 
 
 
Każda ze szkół, uczestniczących w Wernisażu, przygotowała indywidualny program, nawiązując do bogatych i pięknych zwyczajów wielkanocnych.
 
Uczniowie ze szkoły w Szczurowej przenieśli widzów kilkadziesiąt lat wstecz, do drewnianych chałup, gdzie cała rodzina, skupiona wokół ogniska domowego, przygotowywała się do Świąt Wielkanocnych. Było pieczenie chleba i ciast, porządkowanie oraz przyozdabianie izby, a także szykowanie się do Rezurekcji. W roli gospodyni wystąpiła Izabela Opioła, gospodarza zagrał Marcin Pamuła, odtwórcami ról dzieci byli Kinga Pudełek i Jan Niewolak. 
 
 
 
Przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Zaborowie opowiedzieli o zwyczaju przygotowywania palm wielkanocnych, natomiast uczniowie ze Strzelec Wielkich przypomnieli, jak powinna wyglądać tradycyjna święconka. Wyjaśnili także, jakie symboliczne znaczenia mają potrawy i ozdoby znajdujące się w koszyczku wielkanocnym. Młodzi uścianie podpowiedzieli widzom, co podać na śniadanie wielkanocne, aby tradycji stało się zadość. Swój występ urozmaicili pięknym wykonaniem pieśni wielkanocnych. Z kolei uczniowie z Niedzielisk odkryli całą prawdę o zwyczajach Lanego Poniedziałku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Miłośnicy rękodzieła ludowego mogli nacieszyć wzrok kolorowymi pisankami, uroczymi zajączkami i kurczaczkami, pięknymi palmami wielkanocnymi i papierowymi kompozycjami kwiatowymi,  które uczestnicy Wernisażu przygotowali własnoręcznie. 
 
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczurowej pani Alina Oleksy pogratulowała uczniom wspaniałych inscenizacji wielkanocnych, a następnie wręczyła okolicznościowe dyplomy i upominki, ufundowane przez Urząd Gminy w Szczurowej. Na koniec uroczystości złożyła wszystkim obecnym życzenia na nadchodzące Święta Wielkanocne i zaprosiła na poczęstunek.
 
 
 

 

 

  


 

>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<

 

tekst: Małgorzata Tracz, SP Szczurowa, zdjęcia: UG Szczurowa
<<< wstecz


Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019