ZAMKNIJ

Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych.
Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Menu Główne
Polityka bezpieczeństwa
Działalność
Organizacje
Atrakcje turystyczne
Zabytki
Biblioteki
Publikacje
Instytucje i Urzędy
Muzeum Dwór w Dołędze
Data utworzenia:
2018-03-27


25-lecie "W Zakolu Raby i Wisły"

Liczne grono osób uczestniczyło w obchodach jubileuszu gminnego pisma, które odbyły się 7 marca w szczurowskim dworze. Wystąpiła kapela „Pastuszkowe Granie”, po czym goście wysłuchali wystąpienia redaktora naczelnego Marka Antosza oraz prelekcji doktora Artura Czesaka. Wśród przybyłych znaleźli się m.in. wójt Marian Zalewski, starosta Andrzej Potępa, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Tyrcha, ks. prałat Wiesław Majka, radni i sołtysi, dyrektorzy szkół, współpracownicy „W Zakolu Raby i Wisły” oraz prezesi stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich. Polonię amerykańską reprezentowała Bogumiła Czachor z Klubu Niedzieliska w Chicago. 

 
 
 
 
 
 
Kwartalnik „W Zakolu” wydawany jest od grudnia 1992 r. przez Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu. Czytają go zarówno mieszkańcy gminy Szczurowa, jak i gmin sąsiednich. Poprzez prenumeratę dociera w różne zakątki Polski i Europy, a spośród zagranicznych czytelników największa rzesza mieszka w Stanach Zjednoczonych.
 
 
 
 
 
 
 
- Redakcja „W Zakolu Raby i Wisły” od dwudziestu pięciu lat razem z partnerami z naszego terenu, jak i spoza gminy tworzy przestrzeń informacyjną i promocyjną samorządu terytorialnego Szczurowej. W lokalnym periodyku kładziemy nacisk na informowanie mieszkańców o historii oraz sprawach bieżących. Wzmacniamy poprzez promowanie na łamach gazety inicjatywy zarówno władz samorządowych, jak i stowarzyszeń oraz liderów grup nieformalnych- powiedział dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu Grzegorz Zarych.
 
 
- Nasza gazeta jest połączeniem współczesności z elementami tego, co próbujemy odtwarzać, czyli pięknej tradycji, folkloru, historii. Bardzo dużo ludzi ją czyta zarówno w naszej gminie, w Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych. Pismo jest bardzo ważnym łącznikiem z polonią amerykańską. W Chicago można spotkać wiernych czytelników, którzy mają oprawione wszystkie numery „W Zakolu”, ukazujące od 1992 r.- podkreślił wójt Marian Zalewski. 
 
 
- Należę do grona wiernych czytelników „W Zakolu”, a to za sprawą red. Marka Antosza, który jest jednym z moich najbliższych współpracowników w samorządzie, członkiem Zarządu Powiatu. Gratuluję tego, że przez tyle lat, nieprzerwanie i w dużym nakładzie udaje się kwartalnik wydawać, że wygrywacie nawet z mediami elektronicznymi- stwierdził starosta Andrzej Potępa.
 
 
 
- To bardzo ważne, że oprócz wielu poruszanych tematów na łamach gminnego pisma są również informacje z życia Kościoła, za to serdecznie dziękuję- mówił ks. kanonik Wiesław Majka.
 
 
Impreza była okazją do wspomnień, podsumowań, gratulacji i podziękowań dla redatora naczelnego i wszystkich osób związanych z tworzeniem kwartalnika w ciągu minionego ćwierćwiecza.
 
 
 
 
 
Wystąpienie red. Marka Antosz- fragment
Numery z lat 90. mają już wartość historyczną. Stopka redakcyjna pojawia się dopiero w numerze trzecim z lipca 1993 r. Wówczas dopiero dowiadujemy się z niej, że wydawcą jest Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej, Rynek 4, tel. (0-14) 40 50, redaguje Marian Oleksy, składem komputerowym zajmuje się Alicja Cieśla, a druk pisma wykonuje PP Filmotechnika przy ul. Karmelickiej 66 w Krakowie.
Dla człowieka stojącego właśnie dzisiaj przed Państwem przygoda z gminnym kwartalnikiem rozpoczęła się w r. 2000, po czterech latach pracy na etacie dziennikarza w warszawskiej redakcji tygodnika „Zielony Sztandar” i współpracy z kilkoma innymi gazetami. Przystępując dowydawania pisma w środowisku, z którym jestem związany od dzieciństwa, sądziłem, że potrwa to rok, może dwa. Tymczasem w bieżącym roku od czasu tamtych decyzji minie osiemnaście wiosen. Pozostaje mi więc podziękować Wam, Drodzy Państwo, że tolerujecie mnie od tak długiego czasu. W dodatku przypadł mi ogromny zaszczyt redagowania „W Zakolu” w ćwierćwiecze jego istnienia.         
Pisanie każdego numeru „W Zakolu Raby i Wisły” zaczyna się od pustki, od bezruchu, jednak ze świadomością, że wokół istnieje rzeczywistość, stara i nowa, tak prosta i znana, iż chwilami aż niezrozumiała. 
 

 

 WIDEORELACJA Z 25 LECIA Z "ZAKOLU RABY I WISŁY"

 

 

>> Zapraszamy do galerii zdjęć <<

 

UG Szczurowa
<<< wstecz


Lipiec 2020
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Multimedia
Publikacje
Folklor Szczurowa
Nasza Gazeta
Stowarzyszenia i Kółka
Jak do nas dojechać
Jesteś monitoring pozycji gościem na naszej stronie.

Nasze projekty wspierają:
Copyright©2019